Degivrare lunetă

Inclusiv campanii de rechemări.
jon_heil
Posts: 9
Joined: 29 Aug 2021, 20:24
Auto: Sportage 2.0 CRDI AWD GT Line
Location: Iasi

Degivrare lunetă

Post by jon_heil »

Salutare. Am achiziționat de vreo săptămână o KIA Sportage 2017, adusă din germania de la o reprezentanță KIA. Acum observ că liniuțele de degivrare de pe luneta sunt întrerupte (sunt zone de o culoare mai închisă si alte zone de culoare mai deschisă). Cand dau pe interior cu degetul pe acolo unde e culoarea mai deschisa pare ca nu este circuit, e dezlipit si căzut de acolo. Momentan nu stiu cum sa le testez sa văd dacă merg fiind cald încă afară.

A mai experimentat cineva asa ceva? Daca întradevăr nu funcționează, garanția oare acoperă luneta?

User avatar
Tonto77
Posts: 18
Joined: 05 Dec 2019, 21:54
Auto: Kia Sportage GT
Location: Germany

Re: Degivrare lunetă

Post by Tonto77 »

Salut, Poti verifica cu un multimetru continuitatea firelor.
Kia Sportage GT Line- 1.6 T-GDI -7 DCT- AWD.

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Degivrare lunetă

Post by aqua »

chiar daca e cald afara, dimineata la prima ora cand e cat de cat racoare dai drumul si ar trebui sa simti la mana ceva ceva cat de putin
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

akeem
Posts: 949
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Degivrare lunetă

Post by akeem »

Sau plimbi un ibric cu apa fiarta ca sa aburesti luneta la interior si vezi care fire merg si care nu.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

jon_heil
Posts: 9
Joined: 29 Aug 2021, 20:24
Auto: Sportage 2.0 CRDI AWD GT Line
Location: Iasi

Re: Degivrare lunetă

Post by jon_heil »

Am reusit sa testez in dimineața asta degivrarea si nu funcționează. Din 13 linii doar 3 se încălzeșc, defapt tot alea au si continuitate pe lunetă.

Oare e acoperita de garantie ca sa o schimb?

alexcrist
Posts: 803
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Degivrare lunetă

Post by alexcrist »

N-ai ce pierde dacă încerci la garanție.

Părerea mea e că te vor refuza. Nu prea are cum să apară defectul ăla de la sine. Și dacă era defect de nouă, cred că o rezolva primul proprietar pe garanție.

A avut folie pe lunetă? Dacă a avut și a fost dată jos, e posibil să fi plecat și lițele alea cu folie cu tot. Sau orice altă acțiune mecanică, frecare insistentă din oarece motive. Dacă e așa, nu prea e motiv de garanție.

jon_heil
Posts: 9
Joined: 29 Aug 2021, 20:24
Auto: Sportage 2.0 CRDI AWD GT Line
Location: Iasi

Re: Degivrare lunetă

Post by jon_heil »

O sa incerc la pe garanție. O schimb oricum, chiar daca nu e pe garanție.

Nu a avut folie, e fumurie din fabrica luneta. Iar sa fie roase asa din frecare mecanica nu stiu cum s-ar putea, ca nu se mai vad alte semne ca ar fi insistat cineva pe geam cu curatarea :D.

Am un golf de 14 ani, si liniutele alea is ca noi inca :D

In fine, scriu un update dupa ce merg in reprezentanta.

akeem
Posts: 949
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Degivrare lunetă

Post by akeem »

Cred ca e vopsea rezistiva, nu sârme. Se poate ca fostul proprietar sa fi carat ceva voluminos care s-a frecat de luneta, ca nu se ia asa usor cu cârpa. Anvelopele de iarna de exemplu.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Hasos
Posts: 12
Joined: 18 Oct 2020, 20:39
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Degivrare lunetă

Post by Hasos »

Salut
Ai vreun update la acest topic? ai fost la reprezentanta?
Din pacate mi-am facut cu mana mea acelasi lucru incercand sa lipesc un stiker cu Baby on Board si am stricat cateva linii care nu mai merg
Nu sunt suprafete mari afectate dar sunt..
Am gasit la Emag un produs pentru reparatie https://www.emag.ro/solutie-loctite-386 ... v_pd-title dar parca nu m-as baga sa repar eu, nu stiu cum se va vedea.
Exista oare ceva service-uri care fac astfel de reparatii?

jon_heil
Posts: 9
Joined: 29 Aug 2021, 20:24
Auto: Sportage 2.0 CRDI AWD GT Line
Location: Iasi

Re: Degivrare lunetă

Post by jon_heil »

Salut.

Am aflat si eu cauza intre timp. Daca ma uit dintr-un anumit unghi se vede ca a fost lipit ceva sticker cu logo pe spatele lunetei. Iar cand l-au dezlipit s-a luat cu tot cu liniile de la degivrare.

Am cumparat acelasi produs de pe emag pentru reparatie degivrare. Am zis sa incerc, nu am nimic de pierdut. Am aplicat singur cu mare atentie pe una din liniile intrerupte dar din pacate nu funcționează, si am dat vreo 3 straturi, dar degeaba. Arata si ca naiba deoarece culoarea aia e argintie si se vede chiar si din exterior ca e ceva acolo.

Soluția respectiva e similara unei oje de dat pe unghii. Nici nu se întărește precum ar fi un fir real.

Am fost la reprezentanta sa intreb cat costa schimbul lunetei, in garantie nu intra. La mine fiind luneta fumurie din fabrica costa 1500 luneta + manopera si silicon 500 = total 2000.

Momentan nu am schimbat-o.

Hasos
Posts: 12
Joined: 18 Oct 2020, 20:39
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Degivrare lunetă

Post by Hasos »

Multumesc mult pentru informatii!

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Degivrare lunetă

Post by Caralumba »

Pe alte forumuri auto multi se declara multumiti de Loctite 3863 Circuit+.
Vezi unde gasesti mai ieftin si incearca.
Sau, daca nu vrei sa mesteresti, da un telefon aici : http://www.autoglas.ro/contact.htm si intreaba.
Succes.
Fair day, be well !
Image

jon_heil
Posts: 9
Joined: 29 Aug 2021, 20:24
Auto: Sportage 2.0 CRDI AWD GT Line
Location: Iasi

Re: Degivrare lunetă

Post by jon_heil »

Poate daca nu e întrerupt mult merge. Eu fix de asta am cumpărat dar nu merge, la mine sunt întreruperi si de 5-10cm.

Am zis mai sus si de culoare. Ca nu imi place cum arata si nici nu ai cum sa faci linia aia la fel de groasa ca si aia din fabrica.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”