Problema cutie 7 DCT, 1,6 TGDI

Inclusiv campanii de rechemări.
daniel balea
Posts: 4
Joined: 12 Sep 2016, 06:22
Auto: IL 16 YRS
Location: TANDAREI

Problema cutie 7 DCT, 1,6 TGDI

Post by daniel balea »

Va salut.
Sunt posesor Kia Sportage, motor 1.6 Tgdi, cutie 7 dct, luata de noua in mai 2023 actualmente aproximativ 20.000 km
Inca de la inceput am sesizat ca are un zgomot ca un suierat care este prezent in mers mai sesizabil intre 68 si 82 km la ora.
Se aude si mai jos sau mai sus de atat , dar mai putin sesizabil.Trebuie sa fii atent sa ti dai seama , dar eu am invatat sa l *separ* de alte zgomote de rulare
Mentionez ca anterior am avut timp de aproximativ 7 ani si 230000 de km modelul precedent de Sportage , aceeasi echipare Gt line, motorizare si cutie de care am fost multumit drept urmare am continuat cu acelasi model mai echipat de data aceasta( este full Gt line plus absolut toate optiunile). Daca este relevant , motorizare mild hybrid.
Bun, revenind la problema zgomotul este deranjant mai ales la viteze cum am spus 68- 80, eu i l aud in partea stanga, am presupus ca este de la rulment roata
La prima revizie am mentionat acest lucru celor de la reprezentanta(Mit) si mi au dat un raspuns cel putin pueril , poate a fost o piatra in cauciuc ( 12 000 km?) caci ei nu au constatat nimic
Am plecat , eram pe graba si a ramas asa, am mers mai departe cu acel zgomot , nu ma scoate din masina, evit sa stau in acea plaja de viteza .
Acum 2 saptamani am mers iarasi dupa o programare anterioara cu o luna inainte si am cerut test de drum.
Am mers la test cu un reprezentant servis , acesta admite ca este un zgomot dar toate fac asa fiind un zgomot din cutie, doar ca a mea este mai zgomotoasa. Ca de, problema este ca s a lucrat ca motorul sa fie mai silentios , si acum se aud alte zgomote, gen cele produse de cutia de viteze.
Trecand peste hilarul explicatiei i am explicat ca am mai condus si alte masini , a mea precedenta si altele similare si nu am intalnit asa situatie , dumnealui dealtfel foarte amabil mi a spus ca practic nu prea este nimic de facut pentru ca nu se poate trece ca defect pentru ca functional cutia este ok, si speram ca zgomotul va disparea in timp.
La test pe elevator, normal ca nu s a constatat nimic, cireasa de pe tort doamna de la receptie spune ca ar trebui sa ma taxeze pentru ca nu s a constatat nimic deci vizita este taxabila, dar i mi face un favor si o lasa asa...
Acum exceptand aceasta problema mie masina i mi place foarte mult , sunt multumit de tot ceea ce mi ofera, dar as dori sa rezolv problema care genereaza zgomotul
Dupa 2 vizite la Mit sunt constient ca sunt slabe sanse sa rezolv la ei drept urmare as vrea sa incerc la alt servis.
Am niste recomandari catre un servis , dealer autorizat Hyundai dar se pune problema pierderii garantiei , este posibil sa o pierd daca ma indrept catre servis de alta marca ?
O poate rezolva acesta pe garantie in caz ca va constata cu adevarat o defectiune la cutie sau chiar rulment roata fata?
Sper ca am fost cat de succint se poate sa aveti rabdarea pentru a citi toata postarea
Multumesc anticipat pentru sfaturi si raspunsuri
KIA SPORTAGE GT LINE T-GDI 7DCT 4*4

aqua
Posts: 505
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Problema cutie 7 DCT, 1,6 TGDI

Post by aqua »

vezi sa nu fie de la curent sau vant, au mai fost cazuri cand nu calca chederul bine la vreo usa si se auzeau vajaieli mai mari sau mai mici
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Luci79M
Posts: 4
Joined: 07 Dec 2023, 18:47
Auto: Kia Sportage
Location: Târnăveni

Re: Problema cutie 7 DCT, 1,6 TGDI

Post by Luci79M »

Buna seara, nu imi place sa scriu prea mult dar ne putem auzi la telefon 0754075552. In alta ordine de idei spunele sa schimbe rola, ei stiu dar se fac ca ploua, daca ti se rupe e bai, vei scimba 60%din motor. Eu am pățit-o, sfatul meu, rapid service si schimbata. Vezi daca e din plastic sa ți-o schimbe cu una din metal

Luci79M
Posts: 4
Joined: 07 Dec 2023, 18:47
Auto: Kia Sportage
Location: Târnăveni

Re: Problema cutie 7 DCT, 1,6 TGDI

Post by Luci79M »

Intinzator

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”