Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Inclusiv campanii de rechemări.
default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by default »

Atunci nu merita sa duci nimic. Duci masina si sa puna ei ce au! Daca e ceva nasol, raspund ei si nu le place poate asta. Dar e in garantie. Adica tu duci un ulei superior si te noteaza, sa iti scoata ochii la o adica. Frumos!

E legala treaba asta oare?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by bondalicir »

De ce sa nu fie legala... nu zice nimeni ca ti se refuza garantia... doar ca e raspunderea ta ca ce duci eate conform. Eu am dus doar uleiul meu ca nu imi placea ce pun ei... in rest nu m am complicat. Aveam sursa sigura la ulei deci nu aveam nici un risc. In caz de ceva aveam de unde sa iau certificat de comformitate.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Miria »

surfer wrote: 05 Jul 2017, 19:23 Eu nu am zis ca nu ai dreptate. Din pacate, ai. Tocmai asta am zis: nu e normala aceasta situatie de neincredere. Si nici aceea de a da bani la medici. Dar daca nu iti convine ceva, trage sa imbunatatesti.
Observi nereguli la service? Fa reclamatii la RAR, OPC, etc. Stiu, pierzi timp, dar merita.
Nu vrei sa dai bani la medici? Daca nu iti pasa, si iti permiti, mergi la privat. Daca iti pasa, iesi alaturi de ei in strada cand isi cer dreptul. Fa reclamatie la minister, s.a.m.d. Stiu, dureaza, nu se schimba nimic peste noapte. Dar uite unde am ajuns dupa 30 de ani de nepasare si ce viitor ni se arata daca o sa continuam asa (sua sunt cel mai bun exemplu).
Doamne Surfer ce om esti, scuza ma dar pe principiul tau ar trebui ca toata lumea sa mearga cu reclamatii si sa faca rau altora.Ti-a cerut cineva bani ca si doctori vorbesc? Este o intreaga tampenie generalizata in tara aceasta unde doctorii sunt cei mai huliti si cei mai dispretuiti.Eu sunt chirurg nu am cerut niciodata la nimeni nimic si toti prietenii mei doctori garantez ca nu au cerut in viata lor un ac.Este o intreaga teorie in tara asta ca si doctorii sunt spagari.Nu neg ca or fi cateva cazuri izolate, dar sa generalizezi in asa hal si sa iti doresti sa bagi oamenii in belele spune multe despre tine.De aceea pleaca multi dintre colegii mei, pentru ca aici stau pe 500 de euro, munca cat mai multa, garzi si a 2 a zi stat la program, cursuri peste cursuri, invatat peste invatat si unii pacienti cum esti tu care te privesc circumspect ca si pe un infractor.In Anglia, Germania sau orice alta tara din vest esti platit cu 5000 de euro pe luna si pacientii te respecta cu adevarat.Pana la urma in Romania va ramane plebea, cei ce termina facultatile particulare de Medicina sau de ce nu arabi, indieni sau ce or mai fi.Nu va doresc nici la dusmanii vostri sa ajunga pe mainile lor.Scuze pentru offtopic dar de la ulei s-a ajuns la cat de nenorociti sunt doctorii si m-am simtit indreptatit sa imi apar meseria.....

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by surfer »

Scuze Miria, am recitit si chiar daca exista o sansa mica de a se interpreta gresit ce am scris, e acolo si imi cer scuze. Ceea ce am vrut eu sa spum este exact contrariul - in niciun caz reclamatie doctorului (doar in cazul in care conditioneaza actul medical), ci reclamatie la minister pentru conditiile lor de munca, pentru salarii mai mari. Dupa tot offtopicul scris, faptul ca vreau raul altora era fix opusul. In caz ca nu era clar, exact oamenii ca tine sunt de apreciat (mai putin la partea cu invidia pe Bentley-urile altora :) #gluma)

On topic, atat timp cat nu s-a intamplat nimanui sa i se reproseze la garantie faptul ca a venit cu piesele sale, nu inteleg ingrijorarile. Cat timp duci piese de calitate si din surse sigure (cu documente, nu vorbe), totul e ok si legal si corect sa se scrie in carte, dar si sa beneficiezi de garantie.
Apropos de cazul cu distributia la ceed, nu cunosc detaliile, dar sansele sa se fi intamplat din cauza uleiului (adus din alta parte sau de la ei) sunt mici. Pierderea/consumul de ulei e influentat(a) intr-o oarecare masura de calitatea uleiului, dar pana la verdict strict pe asta, sunt mult mai multe variabile.

Poate ca nu e ok pt lumea in care traim, dar eu unul nu pun raul inainte. Superstitie sau nu, consider ca raul atrage rau.

Seara faina tuturor!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Miria »

Da sunt perfect de acord, daca se condiționează actul medical, acei doctori trebuiesc sancționați si scoși din sistem.La minister nu se pot face plângeri, pentru că nu sunt bani pentru sanatate, educație sau orice altceva de interes național, însă pentru parlamentari, deputați întotdeauna exista bani pentru protocol, masini, benzina, consilieri, secretare, hotel si lista ar putea continua.Din pacate chestia cu sistemul sanitar se alterează pe zi ce trece. Cand am iesit eu ca si chirurg ortoped, în generație am fost vreo 14, dintre care 5 arabi, extrem de prost pregătiți, un fiasco tota, eu nici cel mai mare dusman nu l as lasa pe mana lor.Nu sunt xenofob,am multi arabi prieteni doctori,sunt haiosi,dar n au treaba cu Medicina.Eu nu cunosc arab doctor in care sa am incredere sa ma duc eu sau sa trimit pe cineva drag.In tara astăzi mai sunt doar eu, pentru că îmi este greu sa ma despart de familie si vreo 3 arabi, restul sunt in Europa cu un trai extraordinar.Unul dintre ei este cel cu Bentley, vila in Anglia,vacante exotice si foarte mulți bani în cont legal si fara niciun stress, el in Romania având un Cielo producție 96.Oare o fi bine? Închid offtopicul ca nu si are sensul, o sa revin cand voi face si eu prima revizie.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by default »

Apropo de marcile de ulei folosite la revizii. Vad ca fiecare service merge pe o marca de ulei anume: Shell, Castrol, Mobil, Motul, etc. Nimic deosebit, daca toate indeplinesc normele cerute de masina. Insa de ce sa pui pumnul in gura tocmai particularului, ce vine tot cu un ulei bun, poate mai bun, la revizie? Aia cu notatul chiar e culmea. Adica in numele garantiei, ei tin mai mult cica, la masina ta, decat tine personal. Adica tu aduci la revizie un ulei naspa, numai bun ca sa afecteze motorul si garantia masinii si chipurile sa fie apoi service-ul raspunzator pentru problemele eventuale ivite in exploatare. Sa nu mai zic de filtre, ca sunt multe marci pe piata mai ok decat cele originale Kia. Dar...deh, concurenta e mare si fiecare cauta sa isi impuna produsele lui.

Mi-au pus mie acum vreo 2 ani la un Sportage3, intr-un service din BV, de la butoi, de fata cu mine, ulei avand culoarea NEAGRA-efectiv. Asa era el de nou, oricum o marca noname-ieftin probabil. Il am si acum ca mostra in sticla, ca l-am dat afara a doua zi. Am venit eu cu uleiul meu, neavand incredere in uleiul lor. Nu au carait nimic si mi-au pus stampila de revizie anuala efectuata. asa ceva...! Cica sa ai incredere...nu?

Totul pentru stampila pretioasa pe garantie. Stiam ca mai nou conform legislatiei, se poate face revizia in orice unitate multimarca autorizata. De exemplu la Hyundai, ca tot sunt frati cu Kia. Oricum nu orice judet are reprezentante Kia si trebuie sa vii de departe la o revizie. Nu e in regula. Bine ca sunt vreo 4-5 doar in Capitala, ca numai acolo conteaza.

La cumpararea unei Kia, trebuie vazut, unde ai un service de marca prin apropiere. Bun criteriu de a cumpara o masina Kia...nu?
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by zaboss »

Celor care comentează asupra orei de manoperă într-un service de marcă, vă propun un calcul. Media este de 80 lei. Un angajat lucrează, ca medie anuală, că mai sunt concedii, zile libere legale, cam 130 de ore pe lună. Deci, acel angajat „produce” efectiv 10.400 lei pe lună. Punând o medie a salariilor de 3000 de lei, avem cheltuieli salariale de 5000 lei/lună. Se mai adaugă încă vreo 1000 de lei/lună cheltuieli directe cu acel salariat - echipamente de muncă, scule și unelte. Mai rămân efectiv 4400 de lei pe lună, din care service-ul trebuie să acopere:
- cheltuielile legate de spațiu (majoritatea, probabil sunt proprietate, dar și o proprietate trebuie întreținută - reparații, curent, gaze etc).
- angajați neproductivi (contabilitate, recepție, magazie).
- diverse licențe.
- alte cheltuieli legate de conformarea legislativă (mediu, SSM, PSI, metrologie, ISCIR).
Bun, o să ziceți că nu este treaba voastră că nu vă afectează direct. Ba da, este. Pentru că orice tăiere a unui venit înseamnă o tăiere de altundeva. Or asta înseamnă fie angajați munciți suplimentar care pot greși, voit sau din cauza oboselii. Poate fi scule mai proaste calitativ care să însemne un timp mai mare de lucru sau chiar să cauzeze alte stricăciuni - zgârieturi. Testere decalibrate, soft fără licență, elevatoare neverificate ș.a.m.d.
Sunt de acord că un preț mare nu este totdeauna o garanție a calității, dar un preț mic este întotdeauna o garanție a lipsei acesteia. Ieftin și bun există doar în sloganurile de marketing.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by default »

Sa nu o luam in tragic! Exista si service-uri ok-nu la colt de strada, care au servicii bune si mai ieftine. Dar lucreaza cu masini multe si lucrari mari, nu cu revizii neaparat pe garantie. La cate rable au venit anul asta, sa tot traiesti ca mecanic-electrician in service. Piata e diversa, calitatea si preturile la fel, traieste cine si cum poate.

Nu le plangem noi de mila! Ca nici ei nu ne plang noua!

Daca nu ar fi garantia, nu as merge la un service marca Kia, din mai multe motive!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Flavyus »

De 9 ani servisez masina in reprezentante, alese de mine si nu am avut probleme. Nu vorbesc de Kia. La prima revizie Kia voi sta cu ei sa cunosc oamenii, dar nu cred sa fie probleme.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by default »

Am o intrebare legata de revizie. Se poate depasi cumva termenul de 1 an intre revizii? Stiam ca se accepta si cca 1 luna peste.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

iorgu
Posts: 21
Joined: 22 Apr 2009, 18:09
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by iorgu »

default wrote: 06 Jul 2017, 10:10 Am o intrebare legata de revizie. Se poate depasi cumva termenul de 1 an intre revizii? Stiam ca se accepta si cca 1 luna peste.
eu am avut setat de la cumparare (IMG) termen de 20.000 km sau 13 luni (era setat in comp de bord pt notificare)
ieri nu am verificat in comp de bord dar e trecut pe factura ca revizia urmatoare se face peste 15k km sau 1 an
chiar mi-a sarit in ochi diferenta de la 20k la 15k
2016 Kia Sportage 2.0 DSL HP AT 4x4 GT Line

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by bondalicir »

am intrebat si eu la img... in carte am inteles ca scrie 30000, insa ei recomanda la 15 dar nu te pot obliga. poti foarte bine sa faci la 20000 ca nu iti scoate masina din garantie... la fel si la ceed la mine era trecut 30000km. eu am considerat ok un interval de 20000 si nu a comentat nimeni nimic... ii poti spune cand te duci la revizie sa seteze avertizarea acolo la cat vrei tu... normal ca interesul lor este sa faci cat mai des. ma indoiesc ca ii intereseaza pe ei motorul tau...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by default »

Nu am km multi, e vorba doar de conditia de timp. Asta ma interesa numai. Cea care curge de la achizitia masinii, inscrisa pe carnetul de service.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by bondalicir »

nu am carte... ce scrie acolo 12 sau 24 de luni? daca scrie 24 te duci cand vrei. daca scrie 12 nu e problema daca intarzii o luna
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by default »

E vorba de un an!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”