Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Inclusiv campanii de rechemări.
mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by mongol »

Desi avem un oras ca vai de el care nu se poate compara in nici un fel cu unul civilizat si in care este clar ca intervalele decservice trebuie scurtate fata de lumea civilizata, nici cu dealerul nu mie rusine. Face tot ce poate sa te vada cat mai des si sa-ti ia cat mai multi bani. Pentru mine insa mit motors ramane singura alternativa atata timp cat mi-au garantat masina la schimb cata vreme a mea e imobilzata (defectiune sau accident, nu conteaza). Odata sa faca figuri si verific concurenta, oricum am inteles ca la img ar fi mai ok.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by chinezu81 »

Paul85 wrote: Acum mi se accepta sa fac la max 20.000km pentru ca a fost rulata in Germania,altfel la 15.000 trebuia.
Nu e in regula. Mie mi-au spus clar la 20.000 sau 1 an. Si asa este, deci poti sa mai faci cu ea cateva mii de km.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by b76bgaarh »

marcat revizia 3.

am crezut ca service mai dezastru decat in reteaua renault nu exista, pana am ajuns la reteaua de service kia. repara o chestie, strica 3.

oare hyundai e la fel?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by chinezu81 »

Pai da mai multe detalii. Ce service, ce era stricat, ce au stricat ei?

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by chinezu81 »

Am facut prima revizie la 1 an 15.000 si ceva de km. MIT Baneasa, in jur de 820 de lei. A mers repede (intr-o ora jumatate aveam masina inapoi). Per total multumit de dealer (sunt foarte amabili). Intre timp am vazut si noile Sportage, sunt deja o gramada in curte, ma bate gandul sa imi montez si eu grila aia noua stil cofrag, e bestiala, insa nu stiu daca se potriveste si daca o vand separat.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by andytzu »

Pana la urma la cat se face prima revizie la Sportage modelul nou? Ca mie dealer-ul mi-a spus la 20.000 iar la service-ul aceluiasi dealer, cand am fost pentru o mica problema cu geometria, mi-au spus 15.000... :) Stiti melodia aia ... "I say Romania is my country..." :)

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by DragosB »

E bine sa nu depasesti 15.000,nu numai din cauza drumurilor,dar si praf,etc..
Ca fapt divers,mie dealeru' mi-a zis 30.000 intai,la prima vizita :)
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by chinezu81 »

acum e clar si pentru mine: 15.000. si mie dealerul imi spusese 20.000.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by andytzu »

In carte scrie 30k, dealerul spune 20k iar service-ul spune 15k. :)

Daca producatorul recomanda 30k cred ca e foarte safe si daca o faci la 20k, cu tot praful din Bucuresti... :)

Conditiile speciale (15k) se aplica celor din tari cu desert (foarte mult praf) sau conditii de clima extrema (foarte frig-foarte cald, umezeala foarte mare etc.) sau celor care utilizeaza masina in regim special (taxi de exemplu).



Sent from my Samsung Galaxy S3 via Tapatalk 2

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by chinezu81 »

andy, serviceul iti spune la 15k/ 1 an, te duci cum zic ei. pe urma o sa vrei garantie daca ti se strica ceva si ei o sa dea din buze ca nu ai facut revizia la timp. uite iti atasez o carte din UK care cere reviziile de filtre si ulei la 10k mile sau 1 an (16k kilometri). poti sa depasesti un pic, adica la 16k e ok, dar 20k e prea mult. citeste la 7-6, ai un tabel acolo cu ce trebuie schimbat anual sau la 16k
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by andytzu »

Nu au voie sa iti anuleze garantia, atat timp cat producatorul recomanda revizii la 30k km. Stii cum e in romanica... Ei incearca, cu cine tine bine cu cine nu asta e. Ia sa le ceri scris ca iti anuleaza garantia pt ca nu faci revizia la 15k sa vezi cum o dau din colt in colt :)).

La alte marci mai serioase au fost cazuri in care dealerii din Romania recomandau acelasi lucru (ca vezi domne sunt conditii speciale in RO, ca praf ca nu stiu ce vrajeala) iar producatorul le-a pus in vedere sa termine cu aberatiile sau le va retrage licenta. Stiu sigur ca s-a intamplat asta la Porsche Romania divizia Audi si la Honda - Asko International. De atunci sa vezi cum merg baietii pe intervalele recomandate in carte iar masinile nu au nici pe draq. Eu la Honda Accord am facut revizii la 20k km timp de 100k de km iar motorul, dupa 5 ani si acesti km, era ca nou.

Se pare ca Kia "doesn't give a shit" despre piata romaneasca si lasa dealerii sa faca ce vor ei. Consumatorul roman ar trebui sa fie totusi mai bine informat si sa nu mai puna botul la toate "recomandarile" oamenilor "de bine" care nu urmaresc decat profitul imediat.

Sent from my Samsung Galaxy S3 via Tapatalk 2

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by quelloo »

io am facut reviziile la a mea din 20K in 20K cum scrie si in carte si n-au fost probleme la service sau cu garantia. dar trebuie sa recunosc, ca dupa 15000km se simte in comportamentul motorului dorinta de filtre si ulei nou.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Fla
Posts: 13
Joined: 13 Nov 2013, 17:15
Auto: KIA Sportage 2012, Black Pearl

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Fla »

Eu am avut:

20k/un an - primul an

15k/un an - dupa

Flavius

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by chinezu81 »

Poti sa faci si la 20k si la 30K reviziile, nu te ia la rost nimeni. Doar spun ca in caz de probleme, s-ar putea sa ai probleme cu ei si daca ei nu vor sa te rezolve trebuie sa ii dai tu in judecata si toata lumea stie cum e sa te judeci in RO. Intr-adevar la PBN erau stricti cu astia 15k. Acum, eu m-am lamurit si cu cartea. V-am trimis-o in attach, cititi ce se cere acolo la 7-6. din cate imi aduc aminte am citit si in cartea de la a mea si m-am convins, dar nu mai imi amintesc acum paragraful.

Acum fiecare face cum doreste, dar cum spune si colegu, o sa sesizati cel putin un miros de acreala dupa cateva mii de km venind din aerul conditionat. Eu am vazut filtrele de aer dupa 15k si sunt negre, deci mie nu imi pare rau sa dau banii astia la 15k.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by chinezu81 »

p.s. bine, eu sunt si mai maniac de fel cu masina, adica totul trebuie sa fie ceas. sunt genul ala care isi arunca soacra din masina pentru ca vrea sa manance chips-uri, sau sa fumeze :) :)

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”