Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Inclusiv campanii de rechemări.
MARDARE
Posts: 1
Joined: 23 Feb 2021, 21:45
Auto: B 50 NUS
Location: BUCURESTI

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by MARDARE »

Salutare
Am si eu o intrebare !
Am o kia sportage 2006 benzina 4x4 si de fiecare data cind rotesc volanul la stinga sau la dreapta aproape de maxim chitaie pompa de servodirectie . Trebuie sa schimb lichidul de servodirectie sau pompa ? Mentionez ca am fost in sevice. Si s a strins cureau.

Popacatalin34
Posts: 4
Joined: 26 Jun 2021, 21:34
Auto: Sportage
Location: Romania

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Popacatalin34 »

Salut, kia sportage 2013, 2.0 crdi 136 cai, dacă schimb cureaua de accesorii ce trebuie schimbat odată cu ea? Cate piese sunt în angrenaj? Și uleiul la cutie și grup la cati km se schimba și de care? Multumesc

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by ionutp »

Daca cutia e AT, eu am schimbat uleiul la 120.000km. Mi-au pus la reprezentanta ce au stiut ei, nu am idee.
Cred ca mi-au schimbat cureaua de accesorii si fulia motorului, dar asta pentru ca se auzeau niste sunete. Probabil ca ideal ar fi sa o verifice, impreuna cu rolele si daca e nevoie sa schimbe doar ce e necesar.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

danmarianpopescu
Posts: 19
Joined: 07 May 2018, 09:14
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI 177cp
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by danmarianpopescu »

Buna seara,
Urmeaza sa fac revizia la 60000Km, la IMG si vreau sa merg cu uleiul meu cat si cu filtru de habitaclu. Ce ulei recomandati pentru Kia Sportage 1.6 T-gdi, an fabricatie 2018 si ce tip de filtru se potriveste pentru acest model? Cei de la IMG sunt de acord la revizie sa aduc uleiul meu?
Multumesc.

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by tomavlad1 »

Ar fi bine sa vorbești cu cei de la IMG înainte sa te apuci sa cumperi. Din ce știu eu, în general nu iti interzic, în schimb sunt câteva riscuri la care te expui din privința garanției de care ar trebui totuși sa ții cont. Marele risc îl reprezinta motorul cauzat de uleiul neconform. În cazul nefericit, se va face o ancheta și dacă se concluzionează ca uleiul a fost de vina, atunci va trebui sa aduci dovezi ca produsul a fost conform, etc.. Și cel mai probabil va veți război în instanță.
Fă-ți un calcul cât ai câștiga cu piesele tale și gândește-te cum vei reacționa vs riscul descris mai devreme.
Eu am concluzionat ca nu merita sa ma expun riscului, mai ales ca prețul reviziilor nu este exagerat.
Sunt conștient ca în cazul unor probleme tot exista riscul sa încerce sa ma scoata pe mine vinovat, dar măcar nu se vor putea lega de calitatea pieselor pentru revizii.
Apropo, la 60k km se schimba și discurile pe fata, asa ca așteaptă-te la un cost în jur de 3000 pentru revizie asta (incluzand și plăcuțele)

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


sergiu_psc
Posts: 58
Joined: 05 Oct 2016, 15:39
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Constanta

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by sergiu_psc »

Ce treabă are uzura discurilor sau plăcuțelor de frână cu numărul de km? Dacă sunt uzate se pot schimba și mai repede de 60000 de km, dacă nu sunt uzate se pot schimba la mai mult de 60000 de km. La fiecare revizie se verifică starea lor și se acționează în funcție de asta, cel puțin așa ar trebui. Dar având în vedere foamea de bani a serviceurilor, s-ar putea sa nu fie așa.



User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Nesta3 »

FILTRON K 1423A
Ravenol VMP USVO 5W30.
Trebuie să ai factura si certificat de conformitate.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by tomavlad1 »

sergiu_psc wrote:Ce treabă are uzura discurilor sau plăcuțelor de frână cu numărul de km? Dacă sunt uzate se pot schimba și mai repede de 60000 de km, dacă nu sunt uzate se pot schimba la mai mult de 60000 de km. La fiecare revizie se verifică starea lor și se acționează în funcție de asta, cel puțin așa ar trebui. Dar având în vedere foamea de bani a serviceurilor, s-ar putea sa nu fie așa.
Eu la același model am schimbat o data cu plăcuțele (al doilea schimb pe fata) si discurile pentru ca aveau uzura. Acum dacă tu vrei sa mergi 100k deși ai uzura be my guest.

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by ionutp »

Eu iti recomand sa le ceri sa verifice discurile, daca trebuie schimbate. Eu le-am cerut (la MIT) si mi-au zis ca sunt in regula. Doar sa nu faca "exces de zel" si sa zica ca trebuie schimbate desi sunt in regula.
Sau le poti verifica tu, treci cu degetul peste ele si vezi sa fie plate, sa nu fie ovale, sa nu aiba acea "buza" din margine adanca si sa nu aiba "linii adanci" in zona placutelor (pot aparea cand se depunde gunoi pe placute, dar poti cere curatarea placutelor).
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

danmarianpopescu
Posts: 19
Joined: 07 May 2018, 09:14
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI 177cp
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by danmarianpopescu »

La revizia de 30000 km am schimbat placutele, cu toate ca a fost putin fortat parerea mea. La revizia de 60000 km mai mult ca sigur va trebui sa schimb placutele spate, restul sa vedem. La revizie o sa merg cu uleiul lor, pentru ca pe viitor, sa nu am probleme cu garantia. Ceea ce am constatat, pentru ca pana acum nu am scos joja din compartimentul motor, este ca uleiul este la minim, chiar putin sub minim si mai am de facut 1500km, pana la revizie, avand in vedere ca nu am gasit loc la service in perioada imediat urmatoare. Din ce am vazut pe ultima factura de service uleiul folosit este Shell helix ultra ect c3 5w30. Astazi o sa cumpar 1L de ulei si o sa completez pana la revizie, care este saptamana viitoare. Este normal ca motorul 1.6T-GDI sa consume atat ulei?

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by zaboss »

La mașinile cu cutie automată este normal să se consume plăcuțele de frână mai rapid. La mine țineau cam de la revizie la revizie, 20k km/an. Cele pe spate din două în două revizii. Discurile față trebuiau schimbate la revizia de 5 ani (85k km), dar am vândut-o și nu le-am mai schimbat eu, cele pe spate erau încă OK. 2.0 DSL.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Faust »

danmarianpopescu

Poți merge la revizii și cu uleiul tău, dar trebuie să îndeplinească calitatea cerută de Kia, adică 5w30 A5, am același motor și de fiecare data m-am dus cu uleiul meu, două schimburi cu Castrol și apoi cu Ravenol.
Pe 07.07.2021 fac a patra revizie, la 40000km, vin tot cu uleiul meu Ravenol.
Ca să îți primească orice piesă adusă de tine trebuie să ai factură și certificat de conformitate pentru ce aduci.
Intre două schimburi ai verificat cât a fost nivelul uleiului când ai făcut schimbul? Între minim și maxim este cam 1l, motoarele actuale sunt concepute să consume ceva ulei.
Eu verific nivelul uleiului săptămânal, în 10000km a scăzut nivelul cu 2..3mm față de maxim.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Faust »

A patra revizie, la MIT MOTORS, fierul pe 01.07.2021 a împlinit doi ani.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
fregata
Posts: 22
Joined: 08 Aug 2017, 20:26
Auto: KIA SPORTAGE 2017
Location: Giurgiu, Romania

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by fregata »

Salutare colegi!
Am efectuat a-lV-a revizie la service IMG Jilava, cost total 851,37 lei. Placutele de frana inca nu necesita inlocuire, datorita numarului mic de kilometrii efectuati pana in prezent.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 2017 1,6 GDI 4X2 STYLE - CANYON SILVER

TheroGelt
Posts: 2
Joined: 28 Oct 2020, 09:21
Auto: Kia Sportage
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by TheroGelt »

Salutare,

In afara de service-urile autorizate KIA din Bucuresti, aveti recomandari de un service ok?
Sunt recent mutat din BV in Bucuresti si as avea nevoie sa schimb placutele de frana + o mica verificare la o KIA Sportage 2014 SLS 4WD 184CP.

Multumesc,

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”