Garantie baterie 48V 0.44kWh EcoDynamics+ / Mild Hibrid

Inclusiv campanii de rechemări.
User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Garantie baterie 48V 0.44kWh EcoDynamics+ / Mild Hibrid

Post by Faust »

quelloo

Orice dealer pentru fiecare mașina are un anume bonus, puțini sunt cei care nu îți vând gogoși, nu vreau să spun mai multe pentru că sunt "iscoade" pe forumuri și grupuri, pot spune doar că eu am cumpărat mașina la sugestia unui dealer care a fost corect cu mine, bine..... știam și de unele hibe înainte de a cumpăra mașina.
Anul trecut am mai cumpărat un Duster, fiind client vechi al acelui dealer ( am cumpărat multe Logan de la el, încă de când au apărut), mi-a spus de problema cardanului care cedează destul de repede, l-am și schimbat pe garanție, știam de problema cardanului dar mi-a spus el înainte de a aduce eu vorba.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

throttle
Posts: 6
Joined: 08 Jun 2021, 21:33
Auto: Passat B6. Peugeot 307
Location: Bucuresti

Re: Garantie baterie 48V 0.44kWh EcoDynamics+ / Mild Hibrid

Post by throttle »

Nesta3: te rog demonstreaza prin documente.
In carnetul de garantie vorbesc doar de EV/HEV si PHEV.
Mild hibrid este MHEV.
Mild hibrid nu este mentionat nicaieri si nici bateria asociata.
In carnet mentioneaza doar despre baterii de voltal inalt asociate EV/HEV/PHEV - cele de pe MH sunt de voltaj jos.
in tabelul ala de garantie nu este precizat Milh hibird, nici ecodinamics+, nici baterie de 0.44kWh de 48V.

poate sunt eu greu de cap dar va rog veniti cu documente.

toate astea de mai sus in contra-partida cu statement-ul clar de pe pagina KIA citat mai sus:
"For low voltage batteries (48V and 12V) in mild-hybrid electric vehicles (MHEV), the Kia warranty covers a period of 2 years from initial registration regardless of mileage."

unde se specifica foarte clar ca vorbim despre bateria sistemului Mild hibrid.
deci coreeni au stiut sa mentioneze despre aceasta baterie foarte simplu si clar,
romanii nostri nu.

Imi spun dealerii ca e tehnologia prea noua si de aceea nu e trecuta in tabelul de garantie :)))))))))))))))))))))))) wtf

dragosno1
Posts: 2
Joined: 21 Jul 2022, 13:42
Auto: sportage phev
Location: galati

Re: Garantie baterie 48V 0.44kWh EcoDynamics+ / Mild Hibrid

Post by dragosno1 »

cat costa o baterie phev? ca sa fiu pregatit daca pica...

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”