interval revizie Sportage 1.7 diesel

Inclusiv campanii de rechemări.
tzuckyboy
Posts: 13
Joined: 03 Jun 2021, 11:31
Auto: KIA Sportage
Location: Arad

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by tzuckyboy »

@quelloo esti sigur ? am intrebat si mi-au confirmat ca intra in garantie si in caz de ceva , se inlocuieste gratis. Inclusiv telescoape,capeti de bara,bucse,etc.... Au zis ca doar 1 caz au avut de inlocuire telescoape si s-a efectuat pe gratis.
In contract scrie ca e garantie 7 ani INTEGRALA,a zis ca asta inseamna integrala,ca e pe tot ce tine de masina.

Pe unitate radio 100% e inclusa garantia...e ceva electronic,ce nu ai cum ,tu ca utilizator normal sa o strici.....e ca o tableta.

tzuckyboy
Posts: 13
Joined: 03 Jun 2021, 11:31
Auto: KIA Sportage
Location: Arad

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by tzuckyboy »

Referitor la garantie,asta am gasit scris in cartea service:

"În condiţiile şi termenii de mai jos, Kia garantează că
piesele de schimb originale nu prezintă defecte de
material sau manoperă.
Prezenta garanţie acoperă piesele de schimb înlocuite
sau comercializate de dealerii autorizaţi Kia.
Un dealer autorizat Kia va repara sau va înlocui gratuit
orice piesă de schimb necesară pentru remedierea
defecţiunii acoperite de prezenta garanţie. Dacă piesele
au fost montate de un dealer autorizat Kia, reparaţia
sau înlocuirea acestora se va face gratuit, fără ca
proprietarul vehiculului să achite costul pieselor sau al
manoperei. Dacă piesele au fost montate de altcineva,
acestea vor fi reparate sau înlocuite fără a se percepe
vreo plată pentru piese, însă manopera urmează să fie
achitată de proprietarul vehiculului Kia.
Termen de garanţie
 Piese de schimb
Piesele de schimb montate de dealerii autorizaţi Kia,
în termenul de garanţie, sunt acoperite pe durata
garanţiei limitate timp/kilometraj acordate pentru
vehiculele noi. "

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by Faust »

Ambreiajul nu este acoperit de garanție 7 ani sau 150000km, mulți le-au schimbat pe garanție la 7DCT, pentru că este nașpa ca imagine pentru Kia să pice discurile la 18....30000km și să nu le schimbe pe garanție, destui au schimbat și bujiile incandescente pe garanție, având tit rulaj mic , să vedem dacă le mai schimbă pe garanție la peste 50000km.
Câteva chestii importante din caietul service.

Felicitări pentru alegere!
Un sfat, fă reviziile la 10000km, consideră România o țară cu condiții grele de trafic, o revizie costă cam 600lei, nu este o avere!

Încă ceva, la revii te poți duce cu filtrele, uleiul tău, ca să le primească trebuie să ai pentru ele factură, bon, obligatoriu certificat de conformitate. Eu la toate cele trei revizii m-am dus cu uleiul meu, urmează foarte curând a patra revizie și schimb plăcuțe de frână față, o să aduc eu plăcuțele de frână și uleiul, dacă vii tu cu piesele nu mai plătești decât manopera. Uleiul trebuie să aibe calitatea specificată în manualul mașinii.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

tzuckyboy
Posts: 13
Joined: 03 Jun 2021, 11:31
Auto: KIA Sportage
Location: Arad

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by tzuckyboy »

Mersi de sfat! Asa aveam de gand sa fac,revizii la 10.000km sau 1 an. Cat economisesti daca aduci tu ulei+filtre ? SI ce tip de ulei si filtre pui pe masina ta?

Acelasi manual am gasit si eu pe google,dar din cate am citit eu,intra inclusiv ambreiajul in garantie. Baiatu de la KIA mi-a zis ca nu mai intra in garantie daca de exemplu s-a pus un cui de remorcat ( masina nu e prevazuta cu ,cui ) si din cauza ca trage remorci se duce ambreiajul. Dar in rest,in caz de problema,se schimba pe garantie. Dar el zicea ca foarte rare sunt cazurile cu probleme la ambreiaj in 7 ani sau 150.000km...

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by Faust »

Nu am habar cât este economia dacă vin eu cu uleiul , probabil că nu este nici o economie.
Primele două revizii, am venit eu cu Castrol Magnatec 5w30, la a treia același ulei Castrol dar nu am mers decât 250km cu el, să se spele motorul, după cei 250km am pus în motor un flush, am schimbat filtrul și am pus ulei Ravenol, schimbul ăsta l-am făcut eu acasă.
In scurt timp fac a patra revizie, tot cu Ravenol.
La 6MT nu o să ai probleme cu ambreiajul, alta este transmisia cu boli.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”