interval revizie Sportage 1.7 diesel

Inclusiv campanii de rechemări.
tzuckyboy
Posts: 13
Joined: 03 Jun 2021, 11:31
Auto: KIA Sportage
Location: Arad

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by tzuckyboy »

Salutare,

Da,asa e Faust. Am discutat ieri la reprezentanta cu un baiat....cred ca renunt la cea pe diesel ( nu ma ajuta cu nimic mild hybrid,eu credeam ca e cu totul altceva ) . E adevarat ca la Versiune 1.6 GDI 6MT 4x2 , nu beneficiez de programul rabla ( nu mai pot lua de pe statul roman 2100 euro :) ) . Din pacate nici aceasta varianta nu are roata de rezerva,doar kit de reparatie. Doar cea cu turbo benzina are roata de rezerva,iar diferenta de bani e 3000 euro cu programul rabla deja aplicat. E adevarat ca are si vreo 40 de cai putere in plus :)

Referitor la depasiri si puterea motorului ma gandeam si eu la aceasta varianta 1.6 GDI 6MT 4x2....dar cred ca isi face treaba foarte bine la 130cp si nu e puturoasa. Parca e in 6 trepte,nu? Asta inseamna ca la drum lung,in viteza 6 la 130-140km/h , scoate consum ok pentru ca nu e turat motorul.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by quelloo »

nu te ajuta nimic la sub 2l motor. dar ma gandesc ca merge 50% reducere la impozit pentru motoarele de 3 sau 4l.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by Faust »

tzuckyboy
Dacă are golul pentru roată de rezervă îți cumperi o roată de rezervă.
Legat de consum, eu am mașina din semnătură, pe autostradă, mers pe tempomat cu 130...140km/h am un consum de 8.8...9.1l, pare un consum mare dar mașina nu are o formă aerodinamică, gardă mare la sol, AWD, 1650kg fără mine....
Pachetul GDI 4X2 6MT are un consum cu minim 1..1,5l mai mic.
Legat de depășiri, am condus de câteva ori GDI 4X2 6MT, dacă retrogradezi cutia din 6 in 5 sau 4.... și o calci..... depășești din scurt fără probleme, cei care se plâng că "nu trage" in depășiri...... nu știu să facă o depășire, lasă cutia de viteze în treapta a VI a, este normal să stea cu morcovul..... motorul are cuplu mic.
1.6 GDI 6MT 4x2 este mai ieftină decât mașina cu motorizarea 1.6l diesel.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by razesul »

Confuzia pentru multi dintre noi pleaca de aici "in general, o masina va parea mai responsiva atunci cand cel mai bun cuplu este atins devreme in procesul de acceleratie ... ", adica o dieselara ti se pare mai rapida pentru ca "trage de jos", undeva de pe la 1800 trage bine de tot, dar moare cam spre 3500, pe cand o benzinara de la 2500 incepe sa fie sprintena si la 4000 trage lejer.

Dupa 3 ani + cateva luni si 60km posesor 1.6GDI il consider perfect pentru Romania, oras/concedii vis-a-vis raport pret/si ce obtii de banii aia - eu am dat pe ea aprox. 19000 Style standard fara nimic altceva in 2017.

Dar na fiecare cu gargaunii lui - daca vrei turbo, sau mergi mult in afara datele se schimba.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by Faust »

razesul

Big like!
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by aqua »

razesul wrote: 08 Jun 2021, 09:38 Confuzia pentru multi dintre noi pleaca de aici "in general, o masina va parea mai responsiva atunci cand cel mai bun cuplu este atins devreme in procesul de acceleratie ... ", adica o dieselara ti se pare mai rapida pentru ca "trage de jos", undeva de pe la 1800 trage bine de tot, dar moare cam spre 3500, pe cand o benzinara de la 2500 incepe sa fie sprintena si la 4000 trage lejer.
de acord, doar ca in oras, in general, benzinara este gatuita de distantele scurte unde nu are timp sa ajunga la 3500 4000 de ture ca te opreste ceva exact cand isi intra in mana, dieselul apuca sa iti ofere tot ce poate pe distante scurte
altfel, am benzina si la drum lung e o placere sa vezi cum se duce acul pe turometru si cat de cursiv merge
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by Faust »

aqua

La ce este folositor cuplul unui diesel în oraș?
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

tzuckyboy
Posts: 13
Joined: 03 Jun 2021, 11:31
Auto: KIA Sportage
Location: Arad

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by tzuckyboy »

Foarte interesant ce spuneti voi aici,si placut la citire :)

Dar despre durata de viata la acest motor pe benzina ce spuneti ? Imi zicea un mecanic ca , cu un benzinar nu o sa merg mai mult de 100.000-150.000km, pentru ca o sa moara motorul dupa km astia.... ce parere aveti ? Aici in ideea in care ai grija de motor,ii faci schimburile la timp si nu iti bati picioru in el ca nebunu....

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by aqua »

Faust wrote: 08 Jun 2021, 13:59 aqua

La ce este folositor cuplul unui diesel în oraș?
acceleratii bune pe segmente scurte de drum, consum bun, performante similare
main-qimg-74caecb0b0d6c6ee808996772a2503e5.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by ionutp »

Imi zicea un mecanic ca , cu un benzinar nu o sa merg mai mult de 100.000-150.000km, pentru ca o sa moara motorul dupa km astia.... ce parere aveti ?
Probabil ar trebui consultat un alt mecanic :D
Exista ideea generala ca motoarele diesel sunt mai fiabile, or fi, dar daca motoarele pe benzina ar crapa la 150.000 nu le-ar mai cumpara nimeni.
Cu orice motor conteaza grija fata de el: ulei bun si schimbat la timp, probabil e cel mai important lucru.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by razesul »

Faust - reciproca valabila :)

tzuckyboy - urmeaza ce spune KIA si mergi in reprezentante nu cred ca fie probleme in 99% din cazuri, dar in acelasi timp gasesti pe forum foarte multe sfaturi extrem de utile despre masina.

Avand in vedere ca o iei de noua eu zic ca poti iesi lejer la pensie cu ea, hai sa nu exagerez poate ai 20 ani, zic o poti tine lejer un 20 ani, daca ai garaj, revizii + ulei ca la manual - sunt totusi aici pe forum care isi iau masini KIA din 2002/2005 cu peste 150k km si nu cred ca au fost tinute la naftalina - crec cu tarie ca este o masina corecta, in categoria ei.

aqua - eu recomand ce am avut, in Romania 1.6GDI e tata lor raportat strict la pret, oras un diesel e mai scump etc. - vrei sa pleci de la semafor mai nervos 1.6T-GDI, ii mai pui AWD si ti-a pus CEL DE SUS mana in cap - dar si contul din banca este mai subtirel.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by Faust »

tzuckyboy
Caută alt mecanic! Ăla este taliban diesel! Să îl întrebi și de problemele unui motor diesel, mai ales "tedei" poate le știe....
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by aqua »

razesul wrote: 08 Jun 2021, 15:31

aqua - eu recomand ce am avut, in Romania 1.6GDI e tata lor raportat strict la pret, oras un diesel e mai scump etc. - vrei sa pleci de la semafor mai nervos 1.6T-GDI, ii mai pui AWD si ti-a pus CEL DE SUS mana in cap - dar si contul din banca este mai subtirel.
:D da, am avut gdi vreo 3 ani si nu zic ca e prost deloc, foarte silentios motorul si la consum ok pentru o benzina aspirata si SUV, cand vroiai sa fuga trebuia sa schimbi in jos si apoi de la 4000 simteai ce trebuie
apoi m-am sucit, nu ca as fi avut o problema cu gdi, dar mi s-a pus pata pe AWD si by default am luat si turbo, diferenta este evidenta ( si la bani :mrgreen: ) dar chiar si asa tot trebuie sa urce spre 3000 de ture ca sa ii folosesti toate resursele, altfel se descurca onorabil si la 2000 de ture
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

tzuckyboy
Posts: 13
Joined: 03 Jun 2021, 11:31
Auto: KIA Sportage
Location: Arad

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by tzuckyboy »

Salutare,

Tocmai ce am dat comanda la KIA SPORTAGE PE 1.6 GDI 6MT 4x2 CLASSIC MY21 , Dark Penta Metal cu interior Saturn Black.

In cazul acesta,7 ani nu mai am nevoie de mecanic,asta am si urmarit prin cumpararea unei masini noi :)
Cei de la KIA mi-au spus ca garantia acopera TOT , inafara de schimb placuta+discuri de frana,stergatoare si revizia pt schimbul de ulei.

Eu zic ca e o afacere buna.....initial am avut un Ford Focus din 2008, 1.6tdci si in 4 ani de zile am bagat in el peste 3000 euro... si chiar asa,mai putea cadea orice , oricand la el....deci cred si sper ca e o afacere buna cu aceasta masina noua.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by quelloo »

tzuckyboy wrote: 09 Jun 2021, 11:58 In cazul acesta,7 ani nu mai am nevoie de mecanic,asta am si urmarit prin cumpararea unei masini noi :)
Cei de la KIA mi-au spus ca garantia acopera TOT , inafara de schimb placuta+discuri de frana,stergatoare si revizia pt schimbul de ulei.
mai adauga ambreiaj, unitate radio/navigatie zic eu
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”