interval revizie Sportage 1.7 diesel

Inclusiv campanii de rechemări.
COSTINMURGU
Posts: 16
Joined: 17 Aug 2020, 15:13
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by COSTINMURGU »

Salut,

Scuze daca mai exista acest topic, eu nu am gasit :). Nu am manualul la indemana si am masina doar din nov 2020 si nu am fost cu ea in service pana acum insa din cate imi amintesc la acest tip de motor revizia se face la 2 ani nu anual.Este adevarat ? Intreb pt a nu pierde garantia aiurea.

Multumesc !
Sportage 1.7 diesel 116cp

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by surfer »

Salut,

Daca esti in Romania, se face anual sau 15000km, indiferent de motorizare.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

COSTINMURGU
Posts: 16
Joined: 17 Aug 2020, 15:13
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by COSTINMURGU »

Da, probabil conteaza si tara,masina este luata din Spania si acolo asa era.
Multumesc pt raspuns!
Sportage 1.7 diesel 116cp

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by Faust »

Dacă o rulezi mai mult în trafic urban, să zicem 8000km din 12000km, este mai bine să îi faci revizia la 10000km, de ce? Pentru că în trafic urban motorul va funcționa un nr mai mare de ore decât dacă ai face cei 12000km aproape numai în trafic extraurban sau mers cu viteză constantă, cea mai mare problemă este degradarea calităților uleiului din motor, în trafic urban datorită vitezei mici de rulare și fluctuațiilor mari de turație ale motorului, uleiul nu are cum să stea la o temperatura constantă, îi creste mult temperatura, temperatura fiind principalul factor care degradează uleiul.
Toate motoarele diesel de generație nouă sunt echipate cu EGR și DFP, cât ar fi EGR dispozitive care se imbâcsesc cu mizerii din eșapament mai repede în traficul urban.

Îți recomand un ulei sintetic de calitate, cum ar fi Ravenol, dacă mașina este în garanție poți aduce tu uleiul care să corespundă cu specificațiile motorului, când mergi la service o să îți trebuiască factura, bonul cu care ai cumpărat uleiul și certificat de conformitate pentru ulei, orice vânzător serios îți pune astea la dispoziție, altfel nu îți primește uleiul.

Eu am mașina din semnătură, fac reviziile la 10000km, cu toate că in 10000km am un rulaj cam 60% extraurban, 40% urban.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by ionutp »

Si eu am facut tot la 10.000+, luna asta am avut a doua revizie pe acest an. Desi am mers in afara, am fost la munte si masina a urcat, sare pe drum (urat pentru filtre) si mai stiu eu ce. Cred ca e o buna investitie pe termen lung ca reviziile sa fie facute la timp ca ulterior sa nu apara probleme urate. Iar revizia nu e atat de scumpa cum e la alte marci auto.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

tzuckyboy
Posts: 13
Joined: 03 Jun 2021, 11:31
Auto: KIA Sportage
Location: Arad

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by tzuckyboy »

Salutare,

Cam ce pret are o revizie la KIA ? (schimbul de ulei)
Urmaresc sa cumpar si eu zilele aceastea KIA Sportage noua din reprezentanta,inca nu m-am hotarat daca diesel sau benzina....80% oras , 20% afara....

Mersi

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by ionutp »

La o revizie trebuie schimbate si filtrele pe langa ulei. Vezi prin jurnalele de bord cat costa exact, cred ca undeva la 800 RON.
Daca e vorba de 80% oras as sugera benzina.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

tzuckyboy
Posts: 13
Joined: 03 Jun 2021, 11:31
Auto: KIA Sportage
Location: Arad

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by tzuckyboy »

Pai cred ca aceasta ar fi varianta daca ar fi benzina , Versiune 1.6 GDI 6MT 4x2

Cunosti motorizarea ? E ok ca si fiabilitate,consum ?

Cat despre revizie,cat de cat acceptabil ca si pret 800 lei..

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by ionutp »

Eu nu o cunosc, dar colegii de forum da. Vezi aici jurnalele de bord ale colegilor cu aceeasi motorizare si vei gasi multe informatii utile: viewforum.php?f=74
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by akeem »

Am facut 3 revizii pana acum, de fiecare data 600 si ceva RON (ulei + filtre). Ultima data schimbat si lichidul de frana :)
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

DAN40
Posts: 112
Joined: 02 Aug 2012, 20:24
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 2017
Location: Bucuresti

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by DAN40 »

La 1,6 gdi,aprox 600 lei /revizie.
Pana la momentul asta (50000 km) ,motorul se comporta bine,fara probleme.
Consumul....difera de la sofer la sofer,de la oras la oras!Regim de autostrada 7-8,in functie de cum o alergi!In oras 9-11,iar pe DN-uri aprox 7+,-!
=D>

DAN40
Posts: 112
Joined: 02 Aug 2012, 20:24
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 2017
Location: Bucuresti

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by DAN40 »

Daca mergi lejer,consumul scade simtitor!!Am avut si consum de 4,8 pe CB,dar nu am depasit 65km/h.
In concluzie,totul tine de talpa.
=D>

tzuckyboy
Posts: 13
Joined: 03 Jun 2021, 11:31
Auto: KIA Sportage
Location: Arad

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by tzuckyboy »

Salutare,

Tocmai ce vorbisem la KIA si de fapt motorizarea care am ales-o e 1.6 DSL HYBRID ELECTRIC 6MT HP 4x2 CLASSIC .
Problema e ca nu gasesc nici o informatie pe forum despre acest tip de motorizare...

Banuiesc ca ,la consum sta mai bine motorizarea aceasta....o data la 2-3 saptamani o pot scoate la alergat pe autostrada cate 20km sa se curete... :)

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by Faust »

Nu se curăță nimic în 20km de mers pe autostradă, depunerile de pe evacuare, de prin galeria de admisie, EGR sau alte locuri vor rămâne acolo unde sunt depuse!
Singura "curățare" defapt ardere se face în filtrul de particule când intră in regenerare, in schimb nu se curăță nimic din ce este depus prin motor.
Pentru a evita depunerile sunt alte metode, cele mai importante ar fi :
1 dacă se rulează preponderent în oraș să se facă schimbul de ulei, filtre, mai des, după un rulaj de 8...10000km, ales un ulei full synthetic long life, foarte bun este Ravenol.
2 vitezele să se schimbe la turații mai mari, 2200...2400rpm, aici este o mică problemă..... mai ales la mașinile cu cutii automate, cutii care sunt setate să schimbe vitezele la 1600..1700rpm, cu motorul destul de subturat, sunt setate așa pentru consum mic de carburant în oraș. Problema subturarii se poate rezolva cât de cât dacă se comută pe funcționarea sport, altă variantă.... mult mai bună este schimbarea manuală a vitezelor.
Am avut mașină cu motor diesel peste 8 ani, un Porsche Cayenne V6 3l "tedei" in oraș schimbam predominant vitezele manual, la 98000km tot am fost nevoit să schimb EGR.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: interval revizie Sportage 1.7 diesel

Post by Faust »

tzuckyboy
Dacă este mild hybrid plătești in plus pentru ceva care ajută doar producătorul să se încadreze mai ușor în normele de poluare, acel mild hybrid funcționează doar la plecarea de pe loc, în rest.... este 0 barat.
Probabil că ai ales varianta asta ca să beneficiezi de ceva reducere, poate duci și un "bon" de rablă.
Vezi că varianta mild hybrid nu are roată de rezervă.

Pentru circulat preponderent în oraș, cea mai ieftină variantă este GDI 6MT, GDI nu este pentru performante dimanimce dar îți faci treaba și în trafic extraurban cu ea, cei care se plâng că nu pot face depășiri din scurt..... ori nu știu să le facă cu un motor care are cuplu mic...... ori au uitat că au condus și mașini care aveau 57...65cp și depășeau și cu alea.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”