Verificare istoric service

Inclusiv campanii de rechemări.
adrianp
Posts: 7
Joined: 14 Feb 2021, 02:14
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Verificare istoric service

Post by adrianp »

Va salut,

Sunt in procesul de achizitie a unei KIA Sportage 2.0 DSL - 2016 GT line, adusa recent din Germania. Avand in vedere garantia de 7 ani de la KIA, majoritatea parcurilor auto care aduc acest model din afara tarii, mentioneaza ca masinile mai sunt inca acoperite de garantia internationala. Din pacate, de ceva timp, "cartea de service" nu mai garanteaza autenticitatea informatiilor. Stiti cumva daca este posibil sa solicit un istoric de service de la reprezentanta KIA, doar pe baza seriei, chiar daca nu sunt inca proprietar? ( contra cost, desigur)
Din pacate, verificare masinii fizice nu o pot face intr-o reprezentanta KIA, pentru ca
masina se afla intrun parc auto si nu are numere rosii.

Multumesc anticipat,
si sper sa deschid un jurnal de bord cat mai curand :)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Verificare istoric service

Post by quelloo »

pai cum nu are numere rosii?
si test drive cum se face?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

adrianp
Posts: 7
Joined: 14 Feb 2021, 02:14
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Verificare istoric service

Post by adrianp »

Nu are numere rosii, le scoate cumparatorul. Insa ma gandesc ca asta se intampla la majoritatea parcurilor auto care importa masini.
Test drive-ul se face in curte. :)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Verificare istoric service

Post by quelloo »

prietena mea a luat masina din parc auto. test drive se face pe drum in toate conditiile.
eu n-as lua nici o masina fara asta ceva.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Verificare istoric service

Post by ionutp »

Poti vedea ceva informatii aici: https://www.kia-hotline.com/euro5/login.tiles dar nu istoric service complet, nu cred ca e public. Doar sa afli unde s-au facut operatiuni, sa suni si sa ii convingi cumva sa iti dea cateva detalii.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

adrianp
Posts: 7
Joined: 14 Feb 2021, 02:14
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Verificare istoric service

Post by adrianp »

Multumesc frumos pentru informatii. Din pacate nu am cont pe site ul KIA, inteleg ca e doar pentru dealer ssu service.
Masina vine insotita de o factura de la un service KIA din Germania, la ar putea demonstra ca s-a facut revizia de 90 000 km, insa mie personal, nu-mi ofera prea multa incredere. O sa incerc sa discut direct cu KIA Romania, pentru istoric si documentele necesare pentru continuarea garantiei.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Verificare istoric service

Post by ionutp »

Poti sa iti faci cont pe acel site si ai acces limitat in functie de cat platesti, cel mai putin e in jur de 5 EUR parca sau in jur de 20-25 EUR pentru 24 de ore. Stiu ca se poate cauta dupa seria de sasiu si ofera ceva informatii despre masina cat si un istoric al kilometrajului. Acesta e inregistrat si la fiecare intrare in service (bine, depinde ce serivce) si iti poti face o idee cat de des a fost pe acolo (revizii incluse probabil). Acolo se gasesc si manualele de service, probabil si alte informatii.
Nu stiu cat de mult ajuta un istoric de service. Cred ca cel mai important e sa nu fi avut accident grav care sa ii afecteze structura de rezistenta. Poti incerca serviciile gen carvertical, autodna si altele si ai sanse sa gasesti lucruri de acest fel.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

adrianp
Posts: 7
Joined: 14 Feb 2021, 02:14
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Verificare istoric service

Post by adrianp »

Multumesc pentru sfat. Mi-am facut cont, insa pentru orice operatiune, inclusiv verificare VIN, imi cere VAT/GST code.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Verificare istoric service

Post by ionutp »

Nu mai stiu exact cum e, l-am folosit mai demult. Daca mi-a cerut asa ceva, am pus niste numere la intamplare. E posibil sa fie nevoie pentru factura sau mai stiu eu ce.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

adrianp
Posts: 7
Joined: 14 Feb 2021, 02:14
Auto: Kia Sportage
Location: Bucuresti

Re: Verificare istoric service

Post by adrianp »

Multumesc! Intre timp am abandonat idea unei achizitii din alta tara, si am reusit sa cumpar acelasi model doar ca vandut de catre KIA RO in 2017. Mai dureaza cateva zile pana rezolv cu actele, insa revin cu mai multe detalii (jurnal de bord) imediat ce intru in posesia ei.
Dupa experienta de astazi: service KIA + test drive, ma declar extrem de multumit de brand ul KIA.

sectantauto
Posts: 4
Joined: 26 Jun 2022, 23:51
Auto: kia sportage
Location: romania

Re: Verificare istoric service

Post by sectantauto »

Recomand istoric-service.ro - am verifict aici si este ok, tot un user de pe acest forum mi-a recomandat.
Poate ajuta pe cineva

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”