Problema sincron trepte de viteza kia sportage

Inclusiv campanii de rechemări.
cirlanm
Posts: 3
Joined: 08 Apr 2020, 17:26
Auto: kia sportage
Location: bucuresti

Problema sincron trepte de viteza kia sportage

Post by cirlanm »

buna ziua, am o kia sportage din 2014 cu rulaj scazut zilni ( acum are 73000 km) 0 anul trecut in februarie in treapta a 4 a a inceput sa caraie, m am dus la reprezentanta ( masina inca in garantie) s a- schimbat manson sincron treapta a 4 a si treapta a 5 a , a mers pana acum 2 saptamani cand a inceput sa faca la fel insa pe treapta a 5 a si pe mansarier. Azi dusa la service imi comunica ca ar fi bine sa schimb kitul de ambreiaj ca e destul de uzat, are idee cineva uzura poate sa fie si de o utilizare deficitara datorita sincroanelor de pe cutie?
spun ca ma costa 1500 de lei kitul - masina am luat -o de noua condusa doar de mine.

Multumesc -

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Problema sincron trepte de viteza kia sportage

Post by ionutp »

Daca schimbul treptelor se face fara apasarea ambreiajului sau fara sa fie apasat pana la capat, se pot duce usor sincroanele. De asemena daca se schimb cumva fortat vitezele, cum ar fi saritul peste unele.

Daca ambreiajul era uzat, cred ca facea asa la schimbarea oricaror viteze.
Ce e ciudat e ca se intampla si pe marsarier.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

cirlanm
Posts: 3
Joined: 08 Apr 2020, 17:26
Auto: kia sportage
Location: bucuresti

Re: Problema sincron trepte de viteza kia sportage

Post by cirlanm »

Fortat nu se facea clar, mai ales ca am spus masina nu este uzata, insa vreau sa stiu daca defectarea sincroanelor putea sa strice ambreiajul ( discul )

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Problema sincron trepte de viteza kia sportage

Post by ionutp »

Nu cred ca se poate asa ceva.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

cirlanm
Posts: 3
Joined: 08 Apr 2020, 17:26
Auto: kia sportage
Location: bucuresti

Re: Problema sincron trepte de viteza kia sportage

Post by cirlanm »

mentionez ca masina nu a patinat deloc, nu a dat semne de uzura ambreiaj adica doar caraia cand vroiam sa bag a 5 a si la mansarier, am flota de dube, masini mici adica cunosc care e semnalul cu amreiajul ca incepe sa patineze, sa nu mai intre corect in viteze, aici nu e cazul intra fff lin si frumos in viteze

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Problema sincron trepte de viteza kia sportage

Post by ionutp »

E posibil sa fie de la cutie, timonerie ma gandesc. Ma uitam aici, spre final: https://www.youtube.com/watch?v=wCu9W9xNwtI (de la min 5:20)
Se pare ca exista posibilitatea de legatura directa intre viteza a 5-a si marsarier. E posibil sa fie ceva "crapat" pe acolo.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Plantestf
Posts: 4
Joined: 20 Dec 2019, 20:40
Auto: Kia sportage 1.7
Location: Basingstoke

Re: Problema sincron trepte de viteza kia sportage

Post by Plantestf »

Salut. Am si eu aceeași problemă, treapta 6 "cârâie" .am un prieten mecanic care lucrează la kia si mi-a spus ca sincroanele din cutie pentru treptele 4,5,6 trebuiesc înlocuite. Trebuie sa aștept 1 luna ca service planul sa între în sistem pe urma sa las mașina 1 saptamana la reparat. Noroc cu 7 ani de garanție.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”