refuz piese originale aduse de client la revizie

Inclusiv campanii de rechemări.
anti77
Posts: 44
Joined: 09 May 2016, 14:17
Auto: sportage 2016
Location: Vistea

refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by anti77 »

Poate o reprezentanta sa-ti refuze piesele tale aduse la revizie, motivul fiind ca furnizorul meu nu este in lista furnizori agreati KIA Romania, respectiv pe motiv ca pe cartonul pieselor (filtru aer, filtru ulei) scria Hyundai? In rest piesele sunt absolut identice cu piesele originale, pe cutie codurile pieselor HYUNDAi este identic cu codul KIA. Pot sa pun poze daca ajuta piesa veche si cutia KIA, piese noua si cutia Hyundai.

Momentan au contactat fabrica KIA cu poza pieselor, insa mie mi se pare pura rea vointa. E ca si cum ai refuza piese Renault la Dacia.

Eu inteleg ca Kia isi bazeaza veniturile mai mult pe venituri din piese si manopere ce obligatoriu trebuie efectuat in reteaua lor min. 7 ani, dar nu sunt de acord cu preturi de Mercedes sau BMW pt. niste filtre de ulei si aer practicate de ei. Totusi e KIA...
kia sportage (kx5, ql) 2016 1.7 dsl

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by Flavyus »

Cata vreme au contactat fabrica, raspunsul va trebui sa fie satisfacator pt toata lumea, oricare ar fi el.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by Sergiucid »

Daca zic ca nu e posibil , cere-le raspunsu negru pe alb, cel mai probabil mailul care il vor primi.
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by BAU »

In mod normal nu au voie sa refuze montarea unor piese aduse de catre client .

DACA masina este in garantie, pe caietul de garantie - interventie ar trebui sa se specifica : piesa ( piese ) aduse de catre client si orice alta interventie la piesa respectiva sau la alta care functional depinde de aceasta nu mai va face obiectul garantiei.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

anti77
Posts: 44
Joined: 09 May 2016, 14:17
Auto: sportage 2016
Location: Vistea

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by anti77 »

Au refuzat un raspuns negru pe alb, de aceea mi-au zis ca vor contacta fabrica, ceea ce nu prea cred ca au facut-o, ca nu e in interesul lor.

Oricum piesele pot sa le duc anul viitor, am cutii originale Kia pt. aceste piese, ca doar nu expira :)
kia sportage (kx5, ql) 2016 1.7 dsl

anti77
Posts: 44
Joined: 09 May 2016, 14:17
Auto: sportage 2016
Location: Vistea

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by anti77 »

Filtrul de aer in cutia Kia:
P1130021.JPG
- filtrul original cu care a venit masina, cutia e de la revizia de un an
Filtrul de aer in cutia Hyundai:
P1130022.JPG
Ambele filtre au atat sigla Kia cat si sigla Hyundai, producatorul fiind MAHLE, codurile de pe carcasa de plastic fiind identice.
Azi s-o retrimis emailul catre fabrica ca pe cel de acum 3 zile nu s-a primit raspuns.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
kia sportage (kx5, ql) 2016 1.7 dsl

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by Flavyus »

Ce diferenta de pret e la materialele astea ?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


anti77
Posts: 44
Joined: 09 May 2016, 14:17
Auto: sportage 2016
Location: Vistea

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by anti77 »

Diferenta de pret nu are nici o importantanta in aceasta speta, in care se refuza piese originale aduse de catre client la revizie. Daca vreau pot sa cumpar de trei ori mai scump piesele din alta parte si sa le duc la revizie, tot tebuie sa le accepte, e dreptul meu.
kia sportage (kx5, ql) 2016 1.7 dsl

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by Nesta3 »

In 9 ani aproape, nu am avut nicio problema la niciunul din cele 2 service Kia din Bucuresti(Mit si Img) in legatura cu adusul pieselor.Se trec in caiet, se pune stampila si garantia merge in continuare.
La ce service ai fost?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

anti77
Posts: 44
Joined: 09 May 2016, 14:17
Auto: sportage 2016
Location: Vistea

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by anti77 »

Reprezentanta de langa Cluj (Floresti). Nu doresc sa dau numele lor. Nu inca.
kia sportage (kx5, ql) 2016 1.7 dsl

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by BAU »

Mai spune-le odata ca vrei sa monteze piesele aduse de tine.

Ai vazut mai sus ca si eu si Nesta si alti colegi am specificat ca am montat piese aduse de noi si nu au dreptul sa refuze atat doar ca daca piesa adusa de tine se defecteaza , nu mai face obiectul garantiei ( desi nu ar trebui daca sunt piese de origine )

Daca refuza in continuare gaseste-ti o alta reprezentanta si reclama la Kia Romania ( cred ca ar fi posibil si la Protectia Consumatorului .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

anti77
Posts: 44
Joined: 09 May 2016, 14:17
Auto: sportage 2016
Location: Vistea

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by anti77 »

Reprezentanta din Cluj continua cu povestea ca se pierde garantia daca-mi monteaza piesele aduse de mine, daca nu am cumparat piesele din reteaua Kia Romauto, ca au aceasta informatie in scris de la Kia Romauto, pe care nu vor sa mi-l trimita din motive ca ar contine date personale...

Am sunat direct la Kia Romauto, dl. Jipa de la piese mi-a confirmat ca nu e deloc asa, adica a confirmat varianta mea: legea permite ca clientul sa vina cu piesele lor, doar ca pot aparea discutii legat de cine isi asuma reparatiile in garantie in caz de probleme. Furnizorul meu de piese va da vina pe cel care a montat piesa, iar service-ul va da vina pe piesa. Si ca-mi recomanda sa nu ma uit la cateva sute de lei diferenta pt. linistea mea.

Ma mira totusi cum de au atatia clienti, daca vrei sa faci o programare in service la orice, timpul de asteptare este de 2-3 saptamani.
kia sportage (kx5, ql) 2016 1.7 dsl

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by BAU »

DA , au dreptate doar 50%. Se pierde garantia " la piesa adusa de tine " - daca piesa este defecta ,

Si hai sa fim seriosi , cumva cel care a trimis mailul de la Kia si-a trecut in mail CNP-ul , adresa de acasa , telefonul personal ?

Si CIA si NASA desecretizeaza documente, unele de importanta capitala si datele personale sau secrete ce nu trebuiesc sa ajunga la public sunt sterse

Sunt niste mincinosi prosti ce vor sa mai ciupeasca cate ceva de la client .

DAR : Ei trebuie sa dea garantie la " manopera " .

Pot aparea discutii ulterioare DAR se poate identifica diferenta intre defectul piesei si defectul din manopera .

Daca piesa se rupe , se sparge , se arde , se gripeaza , este clar ca este defect de piesa .

Dar daca pe langa piesa se pierde ulei , lichid de racire , se rupe un surub de strangere , si altele , este clar ca este defect din manopera .

ASA CA : cu riscul de a face un drum mai lung fata de casa , gaseste-ti alta reprezentanta si anunta-i si pe ei de faptul ca au pierdut prin tine un client si vor mai pierde . " Un client multumit iti poate aduce alt client , un client nemultumit va duce la pierderea altor 10 "

Asta daca tii neaparat sa montezi piesele aduse de tine .Poate ai dreptate sa ai mai mare incredere in ele
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

escu23
Posts: 18
Joined: 03 Apr 2017, 10:48
Auto: sportage

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by escu23 »

KIA Cluj SERVICE . Prima revizie Kia Sportage 1.6 GDI - 809 ron. Resetare service ULEI ????? Pe mine m-au pierdut ca client
ATTACHMENTS

anti77
Posts: 44
Joined: 09 May 2016, 14:17
Auto: sportage 2016
Location: Vistea

Re: refuz piese originale aduse de client la revizie

Post by anti77 »

Da. Il poti reseta de pe bord. Eu am cerut in mod expres la a doua revizie sa nu-mi puna asta, si totusi o aparut pe factura. Si pe mine m-au pierdut, Oradea sau Brasov sunt orase faine, merita sa mergem odata pe an, cand ne facem revizia :)
kia sportage (kx5, ql) 2016 1.7 dsl

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”