Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Inclusiv campanii de rechemări.
Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Flavyus »

Mai mult ma intereseaza ce protocol au sa previna infectarea. Oricum, dupa revizie i as pune sa traga masina undeva in parcare si as deschide toate usile minim 30 min, iar spre casa nu as folosi ventatia masinii.
Nu doresc sa imi aud comentarii ca as fi fricos sau ceva, ca va dau intalnire la o liniuta.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by zaboss »

😂😂😂🙈🙈
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Mario.b21 »

Salutare! Saptamana viitoare vreau sa ma programez pentru schimbul de ulei/filtre pentru ca am 12.000 km si aproape 1 an de la ultimul schimb.

In plus de asta vreau sa rezolv si problema cu scartaitul si jocul de la pedala de ambreiaj pentru ca a inceput sa faca din ce in ce mai tare...
Alta problema care a aparut in ultimul timp.. Uneori cand bag treapta 1, se simte un fel de agatat sau nu neaparat agatat, parca ceva nu calca bine in cutie.. ca si cum nu ai apasa bine pedala de ambreiaj... Exact acelasi lucru il simteam si la fosta masina cand a fost ambreiajul pe duca.

Dupa o perioada destul de lunga in care am condus doar masina mea, acuma cateva zile am facut vreo 150 de km cu Tucson-ul 1.6 GDI 132cp(exact acelasi motor). Deci... raspunsul la acceleratie este instant, are acel zvac, face mai repede viteza ,plecarile de pe loc se fac mult mai usor. M-am simtit de parca am condus o masina de 200cai, asta comparativ de cum se simte masina mea la condus, exact in acelasi stil... A mea cu pedala la fund se simte ca Tucson-ul cu pedala apasata la 35%.


Chiar tind sa cred ca undeva exista o problema, cel mai probabil de la ambreiaj. Practic nu ar trebui sa exista nici o diferenta intre aceste masini, ce naiba..
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Mario.b21 »

A 2-a revizie este gata! KM: 26.748
S-au schimbat urmatoarele:
Ulei Total 5w30 + filtru ulei
Filtru habitaclu
Lichid de frana pentru ca in August masina face 2 ani
Pret total 258 euro + arox. 2 ore in care au lucrat la masina

Filtrul de aer de la motor nu l-au schimbat pentru ca este foarte curat, chiar dupa revizie l-am verificat si eu.

Apropo, la voi cat dureaza o revizie?

Au rezolvat si problema cu scartaitul de la pedala de ambreiaj. Au spus ca era ceva destrans pe acolo si ca au uns nu stiu ce tija. Habar nu am ce au facut dar tot ce conteaza este faptul ca nu se mai aude nimic..

Cred ca au actualizat si navigatia, chiar am uitat sa ii intreb. Cum se poate verifica?

Exista actualizari de soft si pentru motor? Intreb asta pentru ca astazi, cat timp am asteptat pe acolo, a venit cineva cu o Kia Rio ca sa ii actualizeze soft-ul de la motor...

Am primit si un mic bonus. "Inspectia de primavara" adica au verificat masina din bara in bara, sistemul de climatizare, bateria, au uns opritoarele de la usi + multe altele si au spalat masina la exterior.

Acuma este ca noua :lol:
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

Ranya
Posts: 31
Joined: 23 Nov 2016, 22:55
Auto: Kia Sportage 1.7 CRDI 7DCT
Location: Constanța

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Ranya »

Salut,
Trebuia să fac a 3 revizie in martie. Nu voi putea ajunge acasa probabil pana in iunie fiind plecat din țară. Se pierde garanția mașinii? Ce ma sfătuiți să fac?

User avatar
Faust
Posts: 504
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Faust »

Ranya
Dacă depășești nr de km pierzi garanția. Fiind a treia revizie nu trebuie să depășești 45000km sau 15000km de la ultima revizie.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Ranya
Posts: 31
Joined: 23 Nov 2016, 22:55
Auto: Kia Sportage 1.7 CRDI 7DCT
Location: Constanța

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Ranya »

Nu am depășit nr de km, am depășit anul. Este asta motiv de pierdere a garanției?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Nesta3 »

S-au prelungit garantiile care expirau in martie/aprilie/mai.E foarte posibil.sa intre si treaba asta cu reviziile.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Alexes
Posts: 59
Joined: 07 Apr 2018, 11:21
Auto: Kis Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Alexes »

Salut,

In iunie urmeaza sa fac 2 ani, drept urmare se apropie revizia.
In primul am am dus-o la 12 000 km, acum am doar 6000 peste, total 18000 km.
Se merita sa fac revizia acum sau sa mai astept sa ma apropii de cei 15000 km/an ?
Model Kia Sportage 2018

Multumesc

DAN40
Posts: 113
Joined: 02 Aug 2012, 20:24
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 2017
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by DAN40 »

Salut.
Alexes,revizia se face la 15000 sau 1 an!In acest caz,la 1 an. (chiar daca ai doar 6000 de km),
=D>

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by ingerulol »

A primit si mititica mea revizie si o spalare in - out ca la carte la FUNDENI ! 11500KM la MIT MOTORS Baneasa (dupa ce am discutat cu voi forumistii - si bine am facut). :D

De ce am ales MIT MOTORS Baneasa - in loc de AUTONET Giulesti
Am sunat la ambii - aveau datele similare disponibile - am intrebat cat costa prima revizie si ce schimba
Raspunsul a fost la MIT MOTORS Baneasa pana in 900lei
- toate filtrele mai putin cel de motorina (care se schimba la 2 ani / 30k) si uleiul si 30 de verificari electrice si mecanice

Raspunsul a fost la AUTONET Giulesti cam 950lei
- filtrul de ulei si uleiul si verificari uzuale de service
#-o

Am fost - revizia a costat 740LEI (si daca aveam card mai primeam 5% discount) iar daca luam masina de aici inca 5% . =D>
A primit motorul 2 update-uri de software recomandate de producator - ceva pentru consum scria pe unul dintre ele (better fuel management system) . Am pozat uneltele - vreau si eu :)))) (aveti idee de unde ?)

Masinile s-au scumpit insa la 20k iei abia un Classic pe benzina nedotat.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by ingerulol »

ULEIUL FOLOSIT a fost MOBIL 1 ESP 5W30
Filtrele GENUINE KIA PARTS
Cel de aer am ramas uimit de cat era de murdar pe o parte, dar cel de polen era efectiv pamant . Ce mi s-a parut decent - a zis ca politica este sa-mi ofere componentele schimbate . I-am rugat sa le arunce . Ca ei recicleaza cel mai probabil si noi nu .

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Nesta3 »

Pai doar pe o parte se murdaresc filtrele, adica pe partea unde trage aerul de afara.
Recomandarea mea ar fi sa iti cumperi tu filtrul polen(mann cu carbon) si sa il schimbi la 5000km.E benefic atat pentru masina/sistemul AC ca sa poata functiona in parametri, dar cel mai inportant, pentru sanatatea ta.
Cel de la motor nu se va imbacsi atat de tare in 10mii km incat sa dauneze motorului.Asta daca nu cumva mergi preponderent pe ogor.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by ingerulol »

Am notat - si pe cel montat ieri in service(KIa genuine parts) scria carbon filter cu toate ca era cam alb .

Geop66
Posts: 1
Joined: 08 Jun 2020, 06:41
Auto: Kia sportage2016
Location: Galati

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Geop66 »

Credeți că se accepta garanția pentru o mașină adusa din Germania având reviziile făcute asa cum arata cartea service
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”