Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by AdyAero »

Buna ziua, va prezint Kia Sportage MY22 sosita pe 22 decembrie, ultima zi de lucru la dealer :D
Image
Este echiparea Urban cu motor termic, cutie manuala, cu ceva dotari suplimentare: pachet iarna, pachet clima, senzori parcare fata si spate, roata de rezerva de dimensiuni reduse si aparatori de noroi.
As fi preferat ceva mai dotat dar asta ar fi insemnat un model MY23 pe comanda cu un pret cu pret mult mai mare (cu aproximativ 2-3000 euro) si am luat ce s-a gasit pe stoc.
A venit cu cauciucuri de vara, deja comandasem niste Continental AllSeasonContact Contiseal 205/65/R17, anvelopele de vara o sa le scot la primavara la vanzare.
Sunt inca in rodaj, am facut doar 80 km pana acum, doar in oras. Masina se comporta excelent, este foarte silentioasa, comoda, ma lupt putin cu AndroidAuto pe wireless. Consumul s-a stabilizat deocamdata la 10,5 l/100, ma adaptez la modul cel mai bun de condus, vedem dupa rodaj cum evolueaza lucrurile.
Va tin la curent!

Maurul
Posts: 84
Joined: 01 Oct 2015, 18:23
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 6 MT 4x2
Location: Galati

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by Maurul »

Sa o stapanesti sanatos si km cat mai multi fara evenimente !

User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by AdyAero »

Multumesc!
Revin cu un consum Bucuresti (piata Veteranilor) - Comana. Liber orasul, doar cateva intersectii mai aglomerate, 2 adulti + 2 copii:
Image
La intoarcere mi-a aratat un consum pe aproximativ aceeasi distanta de 5.9 l/100 km. Repet, Bucuresti liber, de vacanta...
Mers linistit, fara smucituri dat fiind ca e in rodaj. Viteza maxima 110 kmh pe o portiune scurta, in rest, mers putin peste limita legala.
Recunosc ca nu ma asteptam sa consume asa putin, dat fiind masa, cauciucurile all season si faptul ca nu are rodajul facut.
Cu muzica am rezolvat-o cumva, telefonul pe AndroidAuto si pus player VLC sa cante pe drum.

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by AIVV »

Frumoasa masina. Cat mai multi km fara evenimente cu ea.

Am o curiozitate, ai incercat si android auto cu cablu? Cum se aude muzica, la fel ca pe wireless sau mai bine?

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by DCC08 »

Autonet e dealerul cu pricina, cumva?
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by AdyAero »

AIVV wrote: 30 Dec 2022, 22:21 Frumoasa masina. Cat mai multi km fara evenimente cu ea.

Am o curiozitate, ai incercat si android auto cu cablu? Cum se aude muzica, la fel ca pe wireless sau mai bine?
Multumesc!
Am reusit sa ma conectez la Android doar pe cablu si sa pun muzica din telefon prin bluetooth cu VLC player.
Am deschis un topic aici cu unitatea de 8 inch, din pacate documentatia scrisa este extrem de subtire: https://clubkia.ro/viewtopic.php?f=73&t=26815
DCC08 wrote: 31 Dec 2022, 00:34 Autonet e dealerul cu pricina, cumva?
Da, de la Autonet am luat-o. Recunosc ca nu am cerut oferte de la alti dealeri din Bucuresti, faptul ca sunt in oras si poti sa ajungi usor la ei la drive-test si adus si semnat acte a fost un mare plus pentru mine. Sa ajung la MIT Motors de exemplu, mai pierdeam inca 1-2 zile de alergatura si de concediu.

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by DCC08 »

Eu am fost la toți din București însă la Jilava și în Băneasa se purtau de parca nu aveau niciun interes sa vândă, mai ales cei de la Băneasa. Eu chiar eram dispus sa cumpăr dar de exemplu la Băneasa mi-a zis dealerul exact asa: "plimbati-va pe aici ca nu am timp sa ma ocup de dvs.". În schimb la autonet, cu toate ca din unele puncte de vedere știam eu mai multe despre model decât dealerul, am primit toată atenția și chiar m-am împrietenit cu dealerul. Pana la urma nu trebuie sa știi produsul la perfecție ca sa fii un bun vânzător.
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

AdriCa
Posts: 50
Joined: 05 Apr 2022, 11:49
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Urban 2022
Location: Brasov

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by AdriCa »

Interesanta si culoarea asta verzuie, a mea e "portocaliu fuzionat". Am ajuns la peste 15k km in 9 luni de cand o am, dar nu prea vede traficul urban. Acum, ca s-a mai domolit entuziasmul unei masini noi, nu mi se mai pare asa de silentioasa ca la inceput, parca e un mic tractoras la viteze mici, chiar si dupa prima revizie cu schimb de ulei proaspat. Inca ceva: eu folosesc aproape tot timpul modul Sport, Eco doar pe autostrada, Normal aproape niciodata. Nu cred ca dauneaza. Mi-as fi dorit si eu un CC adaptiv si portbagaj/portiere din buton, dar nu am vrut sa dau mai multi bani, mi-am fixat o limita superioara, pe care am depasit-o cu 400 de euro din cauza culorii metalizate disponibile :(. Asta e, noi sa fim sanatosi, ca rata 4 la CASCO e deja platita...

User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by AdyAero »

Si s-au facut aproape 800 km. Am fost pana in Predeal cateva zile si pentru ca de sanius nici nu poate sa fie vorba am facut diverse drumuri pana in Brasov, Cota 1400, la intoarcere prin Rucar-Bran-Targoviste si putina autostrada.
Aici, murdara la marginea drumului, in spate muntii Fagaras/Piatra Craiului.
Image
Masina se comporta fara probleme, la depasiri e OK, confort, trece prin gropi maricele fara teama.
Un consum mediu pana acum:
Image
Ce ma deranjeaza:
- Stalpul A este destul de gros si cam blocheaza vizibilitatea la virajele stranse la stanga.
- In spatele usii pasagerului lipseste un geam pentru o vizibilitate mai buna
- stergatorul spate este pus sus si nu sterge in colturi unde ai nevoie de vizibilitate.

Referitor la modurile de condus, masina mi se pare foarte lenesa in modul ECO si atunci o calc putin mai tare si astfel creste consumul.
Folosesc Normal in mod curent, am comutat pe Sport la portiunile virajate, se vede diferenta de raspuns la acceleratie si raspunsul volanului, suspenia nu mi se pare asa diferita.
Eco l-am folosit insa in CriuseControl, acolo mi se pare eficient la drum intins.

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by somax »

la suspensie nu se schimba nimic, nu are ce sa ti se para diferit e doar placebo :D

In sport iti mareste limita de turatie in fiecare treapta si raspunsul la acceleratie e imbunatatit, in eco e fix invers sa favorizeze consumul mic.

Legat de silentiozitate, am condus si modelul tau si modelul meu 2018 diesel, si imi pare mai legat modelul vechi, cu usile mai grele si materialele ceva mai solide. La modelu nou mi se pare ca si-au batut joc de instalatia de climatizare. mai ales ce se vede la exterior plastice si reglaje. Legat de consum, sambata in Bucuresti poti sa scoti 8. Senzatia mea a fost de masina ieftina Ford/Duster urcand in aceasta echipare. singurul plus e la suspensie unde se comporta mai bine la testul elanului. Cel mai enervant e ca nu vad bine turatiile in ecranul vietii, un turometru normal e mult mai OK. Mai ales cand e soare si mergi prin oras si trebuie sa fii atent la exterior. Cum te impaci cu ecranasul de dupa volan?

User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by AdyAero »

Salut!
Am mers cu Duster, hurduca si face ca toate cele, nici nu exista comparatie la materiale si feeling.
M-am obisnuit cu display-ul central, intr-adevar, implementarea turatiei este dubioasa, asta pentru ca doar zona centrala este cu adevarat display.
Cifrele de la vitezometru si turometru sunt de fapt un afisaj numeric cu LED, martorii sunt formati la fel, cele 2 forme laterale care isi schimba culoarea in functie de modul de condus si de turatie/viteza sunt niste forme luminate de LED.
Daca puneau 'ceasuri' clasice ar fi ramas vizibile tot timpul chiar si cu masina oprita, asa da impresia de display digital.

User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by AdyAero »

De la inceput am avut senzatia ca cutia are momente cand agata, am facut mai multe drumuri prin oras in ultima vreme si am observat ca are momente cand intra mai greu in treptele 1 sau 2.
Face asta in anumite momente, nu tot timpul, ambreiaj calcat pana la fund. Cati dintre voi aveti problema asta?

AdriCa
Posts: 50
Joined: 05 Apr 2022, 11:49
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Urban 2022
Location: Brasov

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by AdriCa »

Eu nu am problema asta, chiar sunt foarte multumit de cum schimba vitezele. Am avut inainte un Suzuki si acolo abia dupa vreo 40k de km nu mai agata transmisia la fel de tare in anumite trepte, dar la Sportage inca de noua am remarcat diferenta in bine. Sincronizarea angrenajelor probabil ca nu e perfecta, chiar si cu ambreiajul calcat complet. Incearca sa vezi la service daca accepta sa greseze cu ceva vaselina, poate ajuta.

Cat despre problema mea cu unitatea multimedia si conexiunea Android Auto wireless, am testat iar weekendul asta si in roaming nu vrea sub nicio forma sa se conecteze wireless cu niciun telefon deja imperecheat in tara. Prin cablu n-am mai incercat, ca eram aproape de granita si stiam drumul. Cred ca va trebui sa o consider feature, nu bug.

mattei
Posts: 1
Joined: 13 Feb 2023, 09:07
Auto: kia sportage
Location: timisoara

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi 7DCT echipare Urban

Post by mattei »

Sunt si eu proaspat posesor unui Kia Sportage 1.6 GDI MHEV 180CP 7DCT, am parcurs primii 350km, masina se comporta bine dar am constatat ceva ciudat la consumul de combustibil, consumul mediu este de 13.5%, dar si mai ciudat este ca atunci cand decelerez pe drum plan sau cand cobor o panta creste consumul la maxim pe display-ul pentru consum instant(>30), in schimb la plecarea de pe loc, la accelerare in general, sau la urcarea in panta, consumul instant scade sub 5%!!, mi se pare ca se comporta exact invers decat ar trebui. Sa mai lovit cineva de asemenea problema? Multumesc.

User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Sportage MY22 1.6 TGDi MT echipare Urban

Post by AdyAero »

Salut, pune o poza cu bordul, o sa ai insa mai multe sanse in sectiunea de probleme decat in topic-uri de prezentare.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”