Sportage 1.6 GDI Plus

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by akeem »

Dacă este "puțin" , pune apa distilata, nu e nevoie de antigel. Eu am completat cam 0,5 l în 4 ani doar cu apa distilata. Încă îmi arata -48 C pe refractometru.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

gpo93
Posts: 3
Joined: 02 Jan 2021, 19:10
Auto: Sportage
Location: Iasi

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by gpo93 »

Da, merge și așa o dată sau de două ori. Pare G11 verde din ce spune intelepciunea internetului.

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Image
20.000 km împliniți astăzi. Călătoria continuă!
Foarte mulțumit!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

gpo93 wrote:Salutare, ai completat până acum cu antigel? Vreau și eu să completez puțin la 1.6gdi dar nu știu exact ce să pun. Văd că este verde închis.
Nu am completat. Nu am văzut sa fie nevoie. O sa schimb fluidele la a doua revizie, din ce știu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Ieri am făcut revizia de 2 ani. 20605 km, lucrare la AutoKino Brasov. Image


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
nanumihai84
Posts: 111
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Image


Vacanță 1-13 Iunie 2023

De la 21.000 km fix la 24200.

Itinerar: Brasov - Niš (S Serbiei) o noapte de tranzit - Ohrid Macedonia (la fel o noapte de tranzit) - Ksamil Albania 4 nopți - Corfu - 4 nopți - Salonic (o noapte. Am vrut sa bookinguim mai mult, dar a fost rupere de nori) - Plovdiv (o noapte. Mi-a părut rău ca nu am mai stat una).

Am mai oprit in Skopje, vizitat Gjirokaster, Butrint, Corfu City. Am fost cazat in Kavos in Corfu. Pe drumul de întoarcere am mai oprit la Stara Zagora.
La Plovdiv recomand cu caldura restaurantul Pavaj. In Ksamil am mâncat doar la Guvat. 5 stele ambele.

Consum mediu, după resetarea de acasă: 7,9l.

In Albania deși mi-a fost recomandata Kastratis ca benzinărie, am băgat de la prima întâlnită in cale deoarece mai aveam mai puțin de 70 km autonomie și a apărut un Check engine in bord ulterior. După ce am băgat Shell Racing 100 (plin) in Bulgaria, și-a revenit. Mâine verific la AutoKino dacă a lăsat ceva urme și ce a fost.

Impresii: Ksamil e o splendoare și e ieftin, iar la început de Iunie nu e nici aglomerat. 10+ pt plaje.
Corfu e overrated. Salonicul cât am apucat sa ma plimb de trei ori prin el e mai haotic și mai mizer decât Bucureștiul. Chiar am avut o revelație când am tranzitat Bucureștiul.
Albanezii sunt foarte ospitalieri, dar traficul e la fel de groaznic și ei conduc agresiv tot felul de hârburi diesel, cel mai adesea Mercedes.
Macedonia (de Nord) e un fel de Republica Moldova a Bulgariei. Limba e aproape la fel, dar Macedonia are o minoritate importanta albaneza chiar și in Skopje unde am oprit. Acolo traficul e ca-n India


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”