Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by andrei1271984 »

mie mi-au indreptat din 6 in 6 luni jantele in conditiile in care nu era cazul.
ulterior 2 vulcanizari au constatat acest lucru.
eu nu ma pricep si am luat de bun tot ce mi-au spus ei....si uite cum am platit cate 350 lei/sezon la logan :)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 993
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by ionutp »

Eu nu am facut niciodata vreo operatiune de indreptat jante, echilibrare sau mai stiu eu ce. Si "dau in gropi" :D
Nu am avut probleme, ocazional mi se mai dezumfla un cauciuc, dar rar si foarte putin.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by andrei1271984 »

Ionut, pentru ca nu ai fost la autosoft:) iti recomandau ei :) baietii isi iau comision cu siguranta...alta explicatie nu e.
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
Faust
Posts: 500
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Faust »

Data viitoare când mai îndrept o jantă, indiferent de pe ce mașină vine va fac o filmare să vedeți cum arată înainte și după.

Oricum...... îmi plac la nebunie băieții dăștepti și descurcăreți , despre care am părerea că niciodată nu au verificat cât de rotunde sau echilibrate le sunt rotile.


ionutp

Dacă tu ai merge des cu mașina ta pe unde merg eu.... te asigur că ai ovaliza cel puțin o jantă in perioada Martie-Octombrie, ăsta este și motivul pentru care, după ce se tocesc actualele anvelope de vară Continental, care sunt varză pe teren umed sau iarbă, vreau să trec pe roti de 17 inch și vara, cu alt fel de anvelope, să nu mai stau cu morcovul că strâmb jantele pe câmp.
Văd ca ai mașina din 2014 în tot acest timp nu ai echilibrat deloc roțile, nici când ai schimbat anvelopele?
Last edited by Faust on 26 Apr 2021, 15:09, edited 1 time in total.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Faust
Posts: 500
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Faust »

andrei1271984

La Autosoft nu îți bagă nimeni pe gat indreptatul sau echilibatul jantei, te cheamă să vezi cu ochișorii tăi ce și cum, dacă vrei bine..... dacă nu vrei..... iarăși bine.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by andrei1271984 »

Faust, nu intru in polemici cu tine ca n-am de ce.
Nu am ajuns la concluzia asta eu, pentru ca ti-a spus de la bun inceput ca nu ma pricep nici 1 %.
Au verificat 2-3 amici de-ai mei care stiu cu ce se mananca si toti m-au intrebat de ce ma mai duc la autosoft.
Ulterior masina a ajuns in alte 2 vulcanizari si concluzia lor a fost ca nu este nevoie sa indreptam jantele
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 993
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by ionutp »

@Faust - Am mers cam in fiecare weekend anul acesta pe ruta Voineasa - Transalpina Ski Resort unde drumul nu e tocmai bun. Am invatat si gropile, dar la inceput le cam luam si pe unele le luam la viteza destul de mare. Eu am si merg cu masina de la finalul lui 2019, nu stiu daca anterior s-a facut vreo astfel de interventie. Nu am echilibrat niciodata rotile, nu am idee daca fac ei ceva de genul cand le schimba, nici nu stiu exact ce presupune asta. Oricum e posibil sa ma ajute balonul mare de la cauciucurile mele de 225/60 R17. Ideea e ca nu mi se pare nimic in neregula, masina nu trage intr-o parte, nu simt ca si cum ar fi ovale si singura problema e ca ocazional am umflat care un cauciuc care poate sa fie de la janta din moment ce cauciucurile erau noi.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Revenim cu noutati. Astazi mi-a ajuns roata de rezerva, cricul si cheia, totul este super ok, ca si noi. Banuiesc ca este buna, nu am verificat-o pe masina, scrie pe ea : T 155/90 R16. Daca stie cineva, ma poate lumina daca este ok pentru roata de 17 de pe masina? Sper sa nu am surprize, omul de unde am luat-o mi-a spus ca este pentru roata de 17 de pe masina.
Ieri am reusit sa conectez telefonul la masina, pentru a putea efectua apeluri si am vizualizat si Android Auto. Desi aveam manualul, de cate ori il luam in mana, de atatea ori il lasam. M-am uitat prin el dar nu ma descurcam deloc in gasirea informatiilor. Am luat telefonul, cablul si am conectat la mufa USB. Telefonul cu aplicatiile instalate, am dat drumul la Bluetooth si apoi totul a decurs normal si usor, apasand pasii ceruti de pe telefon si ecranul masinii. A fost mai simplu decat ma asteptam.Consumul este putin cam mare, am 120 km, 60 oras, 60 afara si consumul este 9,8 l, fara a forta sau tura motorul. Sigur o sa scada, vedem si la drum intins ca maine dau o fuga pana la mare. As vrea sa pun pozele rotii slim, dar evident ca sunt depasit de tehnica. Cer ajutor cunoscatorilor, multumesc.

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Caralumba »

Cred ca vei reusi urmand pasii :
1.png
2.png
3.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fair day, be well !
Image

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by bprodan »

Sunt 2 facilitati separate:
- Pt android auto (harti, muzica) ai nevoie de conectare prin cablu, fara bluetooth, merge cum spui tu;
- Daca ai bluetooth activat si imperecheat (aici e un pic tricky) poti efectua/primi apeluri fara a fi conectat prin cablu, cu telefonul in buzunar.
E important sa te joci cu ambele optiuni, astfel vei putea utiliza telefonul pentru convorbiri si la un drum scurt, prin oras, fara riscul unei amenzi si fara sa mai pierzi timpul conectandu-l prin cablu.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

User avatar
Faust
Posts: 500
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Faust »

andrei1271984 & ionutp

Din postările voastre am ajuns la concluzia că vorbiți despre ceva..... unde vă lipsesc cu desăvârșire cunoștințele.

Ionutp să te uiți pe jante dacă ai niște plumbi, apoi întreabă în stânga și în dreapta ce fac și cu ce se ocupă.
Despre jante strâmbe și ovalizate, când o să circuli cu 19 sau 20 inch pe drumurile patriei sau pe câmp, cu anvelope 245/45/19 mai stam de vorbă, de asta am și spus mai sus că vreau să renunț la rotile de vară pe 19 inch.
Nu cred că este prima mașină pe care o ai și nu cred că niciodată nu ai schimbat anvelope, dacă nu știi că se echilibrează......
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by andrei1271984 »

Faust, nu cred ca e cazul sa ne dam mari sau sa ne luam la misto....
Si eu si Ionut ti-am confirmat ca nu avem nicio legatura cu subiectul insa ti-am scris f clar mai sus ca am fost la 2 vulcanizari si am apelat la 2-3 cunostinte care lucreaza in domeniul auto si toti au ajuns la aceeasi concluzie : Autosoft jepcari. Punct :)
Daca tu crezi ca ei iti fac reducere ca mergi tu cu 14 masini te cam inseli. Daca din 5 lei iti fac reducere 1 leu la un produs care in alta parte il gasesti cu 2 lei...aia nu e reducere ;)
Apropo de jante strambe si ovalizate , la Logan de 15 nu cred ca se stramba din 6 in 6 luni atat de rau :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Incercam sa punem pozele cu roata de rezerva, multumesc pentru indrumari, sper ca roata sa fie buna pentru mine, poate cine stie imi spune si mie.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Am reusit cu pozele, sunt tare, dupa drumul la mare o sa pun cateva si cu masina. Multumesc pentru sfaturi si bafta tuturor.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by surfer »

Baieti, instig la calm!

Autosoft sunt scumpi, e adevarat, dar au si servicii pe masura (unele pe care le gasesti si in alte parti, unele nu). E normal sa incerce sa iti bage pe gat cat mai multe servicii extra, asa se intampla peste tot. Le poti accepta sau nu - si daca te pricepi si daca nu.
Au incercat si la mine, cand am facut geometria, sa indrepte jantele, ca si cand ar fi vreo legatura directa - i-am refuzat politicos.
E ca la Emag - nu au cele mai mici preturi, dar serviciile complementare vanzarii produselor fac sa merite diferenta pentru unii (retur, garantii si service, facturare, etc.)

In alta ordine de idei, Ionut, rotile iti sunt echilibrate garantat, la orice vulcanizare ai face schimbul. Despre indreptat, daca se pun jantele pe aparat dupa primele gropi cu masina, cu siguranta ca arata ca sunt deformate, dar asta nu inseamna ca e musai sa fie indreptate atunci.
Andrei, sunt de acord, nici eu nu mai merg la Autosoft decat daca e singura libera din sector (ceea ce nu se intampla).

Drumuri bune!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”