Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Incet, incet ne apropiem de incheierea primului an, avand ca partener Kia Sportage. O sa fac o mica evaluare a acestui prim an, cu bune si rele despre masina pe care o detin. Pana atunci spor la drum tuturor.

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Salutare tuturor, masina mea a facut anul de curand, 21.04.2022 si 19.000 km cu un consum general de 8,3 /100 km, la condus in regim 25% exterior si 75 % oras.
Dupa acest prim an imi imparatasesc cateva opinii :
Pro:
- nu au aparut greieri in interior,
- franele sunt ok,
- tabla si vopseaua sunt ok,
- merita banii scaunele incalzite si volanul,
Contra:
- consum mare pe distante scurte si la viteze peste 130 km/h, asta mai ales tinand cont de pretul actual exagerat de mare al benzinei
- scaunele fata putin cam incomode,
- intre portbagaj si scaunele spate sunt spatii sau mai bine zis scaunele spate nu inchid perfect portbagajul,
- la viteze mai mari si in conditii de vant la geamuri se aude destul de zgomotos,
- plasticul la interior nu este super calitativ,
- lampa de mers inapoi nu lumineaza corespunzator.
Cam atat, concluzia este ca sunt multumit de masina dar suparat pe pretul combustibilului.

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Buna dimineata, ieri 02.11.2022 am facut revizia nr.2 la 29.000 km parcursi, la Mit Motors, de fapt la colegii lor de la Fiat. Comparativ cu prima revizie cand a trebuit sa stau afara la usa unde se predau documentele si se achita contravaloarea reviziei, acum am putut sa ma odihnesc pe canapelele din holul reprezentantei Fiat si chiar sa-mi iau o cafea de la dozator. Toata treaba a durat cam o ora si jumatate, suma achitata 1.118 lei si am avut o reducere de 82 lei pentru ca am avut card de fidelitate. Pe langa cele obisnuite, schimb ulei si filtre, au schimbat lichidul de frana si au facut test la frane. Destul de scumpicel dar am fost bucuros ca inca nu este nevoie sa schimb placutele de frana, se pare ca inca mai merg, sper eu, pana la urmatoarea revizie. In rest totul ok, masina merge bine. Spor la condus tuturor si fara evenimente neplacute.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Faust »

Cu 75% rulaj in trafic urban...... ar fi bine să faci reviziile la 10000km, motorul GDI are o cantitate mică de ulei in el, 4l, ulei care își pierde mai repede din calități dacă stă tot timpul la temperatură înaltă, nu are cum să se răcească datorită lipsei curentului de aer pe baia de ulei.
Nu stiu ce ulei ți-au pus, la Fiat am făcut și eu ultimele patru revizii, cel mai bun ulei pe care îl au este Shell Helix Ultra, eu la ultimele revizii am cerut neapărat Shell Helix Ultra, până vara trecută mă duceam eu cu uleiul, Ravenol, de vara trecură nu mai acceptă piese din exterior.
Eu am GT-line AWD T-gdi 6MT, fac reviziile la 10000km, rulaj 50/50 urban/extraurban
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Multumesc pentru sfat, o sa vedem daca stam pe viitor mai bine financiar. Multe finante se duc pe benzina destul de scumpa.

Lucas1980
Posts: 7
Joined: 28 Sep 2021, 12:21
Auto: Kia Sportage
Location: Brasov

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Lucas1980 »

Bună seara,

Am un Kia Sportage 1.6 GDI MT, MY21, din septembrie 2021 și aș vrea să vă întreb dacă este posibil (fără montare sistem de alarmă) să programez printr-o diagnoză ca geamurile deschise înainte de a opri motorul, să se ridice automat dacă închid mașina din cheie.
Este frustrant să realizez că uneori am închis mașina și unul din geamuri este puțin deschis.
Cunoașteți o astfel de "sculă" care să ajute la acest tip de setări?
Am un prieten ce poate face tipul acesta de setări cu o diagnoză de vreo 150 euro pe orice tip de mașină din grupul VAG și ma gândeam ca poate și koreenii au ceva asemănător.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri și sfaturi!

AdriCa
Posts: 50
Joined: 05 Apr 2022, 11:49
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Urban 2022
Location: Brasov

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by AdriCa »

Cred ca ai nevoie de un modul similar celui din link
[media]https://www.aliexpress.com/item/1005001935719202.html[/media]

rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by rain »

Din pacate, coreenii au facut un rahat de economie, pentru un amarat de modul la geamurile electrice. Trebuie sa stai cu mana pe buton sa le ridici (pe oricare), iar de coborat automat o face doar cel de la portiera soferului. Ce sa mai spui de scenarii senzor de ploaie - ridicat geamuri automat sau din cheie la incuiere ...

Lucas1980
Posts: 7
Joined: 28 Sep 2021, 12:21
Auto: Kia Sportage
Location: Brasov

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Lucas1980 »

Multumesc mult pentru raspunsuri, @AdriCa si @ploaie!
Daca la momentul achizitiei am facut cateva economii si am cumparat versiunea propusa de dealer, cea de 18.500 euro, alegand implicit doar optionalele propuse de ei, acum regret ca nu beneficiez de unele optionale precum ledurile în proiectoare sau senzorii de parcare-fata. Adica implicit trebuia sa scot atunci mai multi bani din buzunar, dar acum as fi fost mult mai multumit .
De aceea, orice informatie din partea celor ce au mai întalnit astfel de aspecte dar care si-au montat ulterior led-uri, senzori de parcare, sau alte gadget-uri, ne sunt de un real folos. Daca ati trait si voi frustrarile astea :D, dar ati trecut peste ele si ati gasit ce ati cautat, lasati, va rog mult, link-uri, poze sau alte informatii, care sa ne ajute si pe noi, posesorii de Kia Sportage MY21.
Drumuri bune si sarbatori fericite tuturor, alaturi de cei dragi!

rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by rain »

Eu am pus becuri led la faruri, comandate de la leditup, insa atentie, nu sunt legale, o faci pe riscul tau. Si eu tot clasicul l`am luat, cu fix aceleai dotari, nu puteam sa aleg decat motorizarea si culoarea. Mi-ar fi placut macar suport lombar la scaunul soferului. De senzori de parcare pe fata nu duc lipsa, nu simt nevoia. Mi-ar fi placut si hayonul electric, nu de putine ori ajung la masina cu mainile pline de bagaje, o sa devin contorsionist in curand, la ce pozitii adopot sa pot deschide portbagajul, fara sa las bagajele pe sol.

Lucas1980
Posts: 7
Joined: 28 Sep 2021, 12:21
Auto: Kia Sportage
Location: Brasov

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Lucas1980 »

Buna dimineata,

@ploaie, ce versiune de led-uri ai ales de la https://leditup.ro/product-category/headlights/ ?
Ma gandesc ca prea multe verificari nu se fac, daca sunt legale sau nu, decat la ITP, iar atunci le poti pune înapoi pe cele din fabrica.
Ma intereseaza mai mult sa nu ii jeneze pe cei cu care ma intalnesc in trafic si de asemenea sa merite schimbarea, sa se vada mai bine noaptea.

rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by rain »

Nu le mai vad in oferta lor, erau ceva cu proton in denumire parca ... da`le un mail si vezi ce zic.

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Buna ziua tuturor, de putin timp (21 aprilie) am facut doi ani de condus Kia Sportage. Per total inca sunt multumit de masina care are minusurile si plusurile ei. Alegerea a fost buna si sper sa fiu multumit in continuare. Nu au aparut probleme la ambreiaj, cum imi era frica. Consumul general este 8,3 %, am aproape 38.000 km. Cel mai fericit sunt ca am luat aceasta masina, cand ma uit ce preturi au acum masinile noi si cred ca daca nu luam masina in 2021 si o cumparam acum trebuia sa mai pun cel putin 3000,4000 de euro. Deci consider ca am facut o achizitie buna vazand piata auto de azi cu preturile foarte mari si constantand calitatea masinii pe care o detin. In rest toate bune, bafta la condus tuturor.

Siddrik
Posts: 3
Joined: 06 May 2023, 00:38
Auto: Kia Sportage -7DTC My23
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Siddrik »

roger26 wrote:Buna ziua tuturor, de putin timp (21 aprilie) am facut doi ani de condus Kia Sportage. Per total inca sunt multumit de masina care are minusurile si plusurile ei. Alegerea a fost buna si sper sa fiu multumit in continuare. Nu au aparut probleme la ambreiaj, cum imi era frica. Consumul general este 8,3 %, am aproape 38.000 km. Cel mai fericit sunt ca am luat aceasta masina, cand ma uit ce preturi au acum masinile noi si cred ca daca nu luam masina in 2021 si o cumparam acum trebuia sa mai pun cel putin 3000,4000 de euro. Deci consider ca am facut o achizitie buna vazand piata auto de azi cu preturile foarte mari si constantand calitatea masinii pe care o detin. In rest toate bune, bafta la condus tuturor.
Salut, sa o stăpânești fără probleme .
Și eu am comandat Style 6MT T-GDI ( cutie manuala normala ) + ceva obțiuni . Inițial voiam sa iau MHEV 6MT , dar nu eram sigur dacă e Ok ca cutie așa ca am ales cutia manuala ( normala ) sper sa nu îmi para rău mai târziu .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kia Sportage 1.6 T-GDI 7DTC Style MY23

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Bafta, sa ai parte de masina si bun venit in Clubul KIA SPORTAGE.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”