Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Buna ziua tuturor, deschid acest topic fara a avea masina, cu speranta ca am ales bine, dupa ce vreo 6 luni am tot citit pe aici si am asteptat pana cand a aparut o reducere putin mai consistenta. Maine achit avansul si in vreo luna si jumatate cred ca ajunge si masina.Astazi am facut drive test cu produsul dorit si am fost multumit de ce ofera. Pretul final este de 18.624 euro pentru acest classic, culoare dark penta metal, cu cateva optionale, la care se adauga pachetul legislativ + alarma, primite bonus.
Dupa scurta prezentare a ceva ce nu am inca, doresc sa lansez cunoscatorilor si posesorilor de Sportage cateva intrebari:
1. Masina are covorase ? Daca nu, de unde le pot lua?
2. De unde pot achizitiona o roata de rezerva si cauciuc, desi inca nu stiu cu ce roti si genti vine?
3. Ce trebuie sa mai am, sau sa cumpar pentru a pleca linistit la drum ?
Mie unu mi se pare aiurea ca nu am roata de rezerva, covorase sau cric.
Cam asta este inceputul aventurii KIA, dupa Dacia 1310,Logan, Megane 3 si 29 de ani de soferie. Multumesc tuturor celor care vor avea timp pentru un sfat.

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by bprodan »

Salut si felicitari pt achizitie!
1. Mie dealer-ul mi-a dat cadou niste covorase aftermarket cam naspa desi nu discutasem acest lucru. Dupa aceea, emag ofera filtre suficiente:
https://www.emag.ro/search/covorase-aut ... _2717_8736
2. Trebuie sa afli intai ce roti are, sigur scrie in contract. Discuta cu dealer-ul, vezi ce iti propune, hotaraste-te daca vrei roata ingusta sau normala. Am avut aceeasi aventura, inca fara final, poti verifica pe jurnalul meu. Tine minte ca cel mai ieftin e sa bifezi optiunea cand faci comanda si daca nu ai dat avansul mai poti face asta.
3. RCA+CASCO si bani de benzina, vine cu 4-5 litri. Cand o iei faci receptia, o sa ai un check list de la ei, te uiti un pic la ea, verifici tabla, geamuri, lumini.Nu te agita prea mult, se rezolva orice si dupa aceea daca iti scapa vreun defect. Apoi direct la cel mai apropiata benzinarie si de acolo "Vant din pupa"

Poti sa pui orice intrebari, suntem destui care ne-am luat masinile de noi si stim procesul si toti am avut intrebari de incepatori.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by ionutp »

Salut si bun venit!
1. Eu am luat de la PTC-Auto, dar se gasesc in multe alte locuri
2. Sigur nu are toata de rezerva? Ar trebui sa aiba, nu am mai auzit de asa ceva. La fel si cric, poate are, dar oricum aici gasesti peste tot
3. Ce ai nevoie, mie imi trebuie incarcator pentru telefon la baza. In rest, eu am de toate :D: trusa scule, baterie externa, invertor, compresor (mi-a fost util de mai multe ori), WD40, solutii de curatare si o gramada de alte porcarii pe care nu prea le folosesc dar le am acolo...
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Multumesc de raspunsuri, momentan am platit avansul cam jumatate din masina(10.000 euro), dar nu am facut nici un contract sau ceva similar in care trebuia ceva bifat. La reprezentanta am facut doar drive testul, am spus ca doresc Classicul de culoare dorita si cu optiunile care le dau ei (banuiesc ca sunt cam la fel,pentru Classic, prestabilite). Tipul mi-a facut rezervare, apoi am primit factura proforma pentru avans (achitata azi). Tot azi am anuntat ca am platit avansul, am trimis copie la documente. Pasii urmatori se pare ca sunt: aflarea nr. de sasiu, dupa care voi fi anuntat si cred ca urmeaza achitarea integrala a masinii. Cam asta am facut si atat stiu. Trebuia sa fac mai multe lucruri, referitor la marimea rotilor sau alte asemenea lucruri? Nu are roata de rezerva, are kit de pana, daca asa se numeste.

viovasile
Posts: 11
Joined: 13 Mar 2021, 13:32
Auto: Kia Ceed 1.5, 160 CP
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by viovasile »

Mi se pare ciudat totuși că ai dat 10k de euro fara sa faci un ctr...eu am platit 15k lei ptr un kia Ceed dar am contract semnat cu ei...in cat timp ți a zis ajunge mașina?

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by bprodan »

Ti-am atasat o parte din contractul meu. Pe langa el, am primit o anexa cu ce dotari are masina: print de pe site cu ce optiuni are dotarea 'style' + formular in care e prevazuta clar fiecare extraoptiune inclusiv culoarea.
Sigur trebuie sa ai si tu ceva asemanator, atunci cand ai facut plata prin banca la observatii trebuia sa scrii "Avans masina sportage conform contract ..etc"
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Dealerul mi-a zis ca masina vine cam intr-o luna si jumatate. Eu am primit doar un pachet de file cu lista de preturi, dotarile (unde sunt bifate cele suplimentare, peste echiparea Classic), culorile disponibile si alte lucruri asemanatoare. Ca document am doar factura proforma cu care am platit avansul, pe care scrie: Avans comanda Autovehicul Nou Kia Sportage, culoare dark..., capacitate 1591, putere 132cp, euro6, benzina, ID comanda XXXXXXXX, origine Slovacia. Momentan nu a fost nici o discutie de semnare a vreunui contract, probabil dupa ce se afla seria de sasiu, sau cand masina intra in tara.

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Am dat 10.000 euro pe o chitanta la CEC, cam scumpa hartia.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by andrei1271984 »

Trebuia sa-ti dea formularul de rezervare si contractul de vanzare cumparare.
De la ce dealer ai luat masina?
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Mit Motors, o sa-i sun sa vad dar l-am intrebat pe dealer ce urmeaza dupa achitarea avansului, a zis ca asteapta seria de sasiu si apoi mai vorbim, facem restul platii, vine masina si cam atat am aflat. Rezervare a facut vorbind cu cineva la telefon, care ia dat o serie, banuiesc compatibila pentru culoarea dorita de mine si dotarile Classic + optiuni, dar documente nu am primit cu privire la rezervare sau contract. Probabil nu mai fac lucrurile asa cum trebuie, se vaitau ca au multe comenzi, asta de cand a aparut reducerea de inca 1500 euro la Sportage.

User avatar
Energicus
Posts: 60
Joined: 17 Nov 2020, 15:30
Auto: Sportage 2021
Location: Craiova

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Energicus »

reducerea suplimentara de 1500 se aplica doar la cele de pe stoc sau si la comenzi? Mersi!
Sportage MY2021 GT-Line+, 1.6T-GDI, MT, 4x4, Blue Flame

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Masina acum se fabrica, o sa fie luna 3 sau 4 / 2021, nu este stocul din curtea lor, au spus ca sunt masini comandate de ei acum 3 luni de zile, spun asta pentru ca nu stia daca o sa imi gaseasca culoarea dorita de mine. Probabil ce au comandat ei acum 3 luni de zile si se fabrica zilele astea se considere stoc, ideea este ca urmeaza sa apara noua Kia Sportage, la inceputul anului viitor(zice dealerul). In principal reducerea de 1500 euro se aplica masinilor de pe stoc, pentru o perioada limitata.

roger26
Posts: 67
Joined: 29 Oct 2020, 19:11
Auto: KIA SPORTAGE CLASSIC+
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by roger26 »

Stie cineva, asigurarea si casco trebuies facute inainte de a ridica masina de la dealer?

viovasile
Posts: 11
Joined: 13 Mar 2021, 13:32
Auto: Kia Ceed 1.5, 160 CP
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by viovasile »

@roger26...RCA ul obligatoriu...casco de preferat da...dar nu e obligatoriu...dar mergi la risc...niciodată nu știi când își bagă coada necuratul:)...legat de reducere se aplica și celor la comanda...eu am făcut comanda in 22.02 și se aplică reducerea

User avatar
Energicus
Posts: 60
Joined: 17 Nov 2020, 15:30
Auto: Sportage 2021
Location: Craiova

Re: Kia Sportage 2021 1,6 GDI 6MT Classic + cateva optionale

Post by Energicus »

Da, de la dealer trebuie sa pleci cu RCA facut, nu poti altfel. E bine sa faci si CASCO tot atunci daca vrei, scapi de facutul pozelor (starea initiala a masinii).

@Viovasile, acum sunt 2 reduceri de 1500E: prima cea standard + a doua suplimentara (la care scrie mic - in limita stocului disponibil)
Sportage MY2021 GT-Line+, 1.6T-GDI, MT, 4x4, Blue Flame

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”