Zambila Orange Sportage 4x4 Gt Line 7dct

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Zambila Orange Sportage 4x4 Gt Line 7dct

Post by danny95fs »

Ne propusesem sa schimbam CEED Sw 1.6 gsl style din 2009( are acum150.000 km)cu una noua tot din gama Kia. Vroiam un 4x4 deoarece mergem intr-o locație la munte și nu puteam intra in curte cu CEED ul când ploua pământul fiind alunecos, uneori cu anvelopele de iarna reușeam dacă nu era zăpada . Deci. Am găsit o oferta la IMG Jilava Sportage 4x4 7 dct Gt line cu opțiuni, prețul de catalog 31700€ , după reduceri 27.600€. Cash. Achitata și ridicată pe 27.07.2020.Opțiunile aproape toate pe partea de siguranța( nu am avertizare unghi mort), full led( și proiectoarele), roata dimensiuni reduse. Dacă m-a uit pe factura vi le pot detalia dar cred ca cei de aici sunt familiarizați cu ofertele și opțiunile la Sportage. Mai vroiam sistemul Jbl, portbagajul electric și ventilația in scaune. Dar așa a fost echipata Îmi plăcea mai mult Xceed dar nu avea 4x4. Ce doare cel mai tare pe forum văd : consumul și cutia dct. Am 12500 cu Sportage consum mediu 10. In oraș 11-13 dar evit drumurile scurte gen 5-6 km(folosesc CEED ) și afara sub 8 nu am scos . Dar afara nu merg in regim de pensionar și după cum spunea Vlad Micsunescu de la Atelierul de Detailing acest motor sa funcționeze in parametrii normali și sa nu aibă probleme cu depunerile ii trebuie talpa. Nu stau sa calculez 0.7 sau 0.9 litri mai mult sau mai puțin ca nu ma interesează. Benzina buna( asta mi-a recomandat la achiziție agentul de vânzare) și talpa rămânând sa împărtășim bucuria de a ne plimba cu ea. DCT fără probleme pana acum , nu mai condusesem decât ocazional automate , vedem la prima revizie când merg dacă se pune tester sau update ceva. Simptome nu avem.Și tot recomandare de la agentul de vânzare sa trec in N când stau la semafor mai mult adică dacă se pune roșu in fata . K, asa am făcut și eu nu folosesc Isg deloc. Mulțumesc. Mai revin. :D

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: Zambila Orange Sportage 4x4 Gt Line 7dct

Post by danny95fs »

Am uitat in descriere ce era mai important 1.6 tgdi

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Zambila Orange Sportage 4x4 Gt Line 7dct

Post by ionutp »

Consumul nu e totusi rau, masina fiind grea si pe benzina. Fiind grasuna, nici prea aerodinamica nu e. Eu la masina din semnatura nu prea scot sub 7 in afara, poate doar daca merg pensionareste. Iar in oras e greu sub 10, doar ca nu prea merg prin oras.
Buna decizia de a lua 4x4 (AWD). Mie mi se pare foarte utila pe orice fel de drum.
Ce ma socheaza putin e reducerea. Ne inveti si pe noi sa negociem? :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Zambila Orange Sportage 4x4 Gt Line 7dct

Post by aqua »

probabil faptul ca a fost platita cash sau ca e modelul prefacelift?
cand am facut eu comanda, martie 2020, erau destule pe stoc si ma tot ispitea dealerul cu niste reduceri semnnificative ( chiar 26 de mii era una tgdi,dct,awd) plus timp de livrare cateva zile, dar erau modele prefacelift
am ramas pana la urma tintit pe comanda noua ca voiam obligatoriu sa am portbagajul automat, unitatea media noua de 8inch frameless plus farurile led, am ajuns pe la 31 de mii masina, si a durat vreo 2 luni jumatate
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: Zambila Orange Sportage 4x4 Gt Line 7dct

Post by danny95fs »

aqua wrote: 26 Feb 2021, 17:26 probabil faptul ca a fost platita cash sau ca e modelul prefacelift?
cand am facut eu comanda, martie 2020, erau destule pe stoc si ma tot ispitea dealerul cu niste reduceri semnnificative ( chiar 26 de mii era una tgdi,dct,awd) plus timp de livrare cateva zile, dar erau modele prefacelift
am ramas pana la urma tintit pe comanda noua ca voiam obligatoriu sa am portbagajul automat, unitatea media noua de 8inch frameless plus farurile led, am ajuns pe la 31 de mii masina, si a durat vreo 2 luni jumatate
cash.am scris.
zambilica 1.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: Zambila Orange Sportage 4x4 Gt Line 7dct

Post by danny95fs »

ionutp wrote: 26 Feb 2021, 14:57 Consumul nu e totusi rau, masina fiind grea si pe benzina. Fiind grasuna, nici prea aerodinamica nu e. Eu la masina din semnatura nu prea scot sub 7 in afara, poate doar daca merg pensionareste. Iar in oras e greu sub 10, doar ca nu prea merg prin oras.
Buna decizia de a lua 4x4 (AWD). Mie mi se pare foarte utila pe orice fel de drum.
Ce ma socheaza putin e reducerea. Ne inveti si pe noi sa negociem? :D
Salut.Pai cu negocierea simplu...Ceed ul tot de la ei , cash ul si cam gata.

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: Zambila Orange Sportage 4x4 Gt Line 7dct

Post by danny95fs »

Salut. Am avut o ieșire de doua zile Bucuresti -Cheia -Brasov -Rupea- Talisoara -Sighișoara -Brasov - Sinaia- Bucuresti. Vreme mixtă ploaie , zăpada , soare.....Consumul in bord 8,8, la pompa cam pe acolo.....anvelopele de iarna. Abia aștept sa pun încălțările de vara pe 19”.
Drumuri bune....

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Zambila Orange Sportage 4x4 Gt Line 7dct

Post by akeem »

O sa mai scada. Acum e noua, e frig si ai încălțări de iarna. La mine e diferenta de aproape 1 litru intre iarna si vara pe acelasi traseu. De ex. Buc-Brasov si retur am cam 8,5 iarna si 7,5 vara. In Ploiesti cobor cu 6,2...6,5 apoi creste pe A3 unde sta la 10 (cam 135 pe cruise control).
Sapt trecuta am facut Brasov-Pitesti-Brasov cu o medie de 6,6 (mod Sport pe zona Bran-Campulung), in rest mers regulamentar din cauza de radar. Deci se poate.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: Zambila Orange Sportage 4x4 Gt Line 7dct

Post by danny95fs »

Salut. Am făcut prima revizie ( 14.800 km) la Mit Băneasa. Cost 713 lei. Am fost întrebat ce ulei prefer Mobil sau Shell. Ținând cont de faptul că în Ceed am pus tot Mobil atâția și nu am avut probleme, am ales Mobil. Consumul în București cu roti de 19" ieri intre orele 13.45-16.30 pe traseul Dristor-service Băneasa - Militari Gorjului a fost pe bord 15,3. Revin
Toate cele bune.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Zambila Orange Sportage 4x4 Gt Line 7dct

Post by Faust »

Dacă vrei să o păstrezi minim 7 ani în regulă, ar fi bine să faci reviziile la 10000km, eu schimb filtrul de aer și habitaclu la fiecare 5000km ( le schimb singur), mai ales dacă faci mulți km in oraș.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”