Kia Sportage 1.6 T-GDI 6MT 4X2

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Marin Teodor
Posts: 2
Joined: 07 Dec 2019, 22:49
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Kia Sportage 1.6 T-GDI 6MT 4X2

Post by Marin Teodor »

Vă salut cu respect!
Am un Sportage cu numai 28.000 km si o am de la începutul anului trecut. Am decis sa fac primele revizii la 10.000 km nu la 15k
Inca de la prima revizie am constat un consum de ulei. Idee e in felul urmator: la ultima revizie, la 20.000, mi s a pus ulei pana la Full si de gura mea, oamenii de acolo au pozat joja si au spus ca la următoarea revizie pozam din nou și vedem cât a consumat.
Idee e ca la 28k, la numai 8000 de km parcurși joja este la jumătate intre full si low. Am sunat la ei (Ena Galati) si mi au spus sa nu mai vin la 30.000 sa o las pana la 35.000 fiindca ei daca nu vad uleiul la min nu pot cere aprobare sa umble la motor. Astfel ca pana la 35 mii risc sa mi se aprinda becul de ulei sau poate nu.
Totuși, a mai întâmpinat cineva ceva asemănător?
Menționez ca nu fac raliuri cu ea, mai merg sportiv dar nu exagerat.
In rest sunt foarte mulțumit de masina! E o masina care merita toți banii. Dar consumul de ulei ma supara.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI 6MT 4X2

Post by ionutp »

Salut si bun venit. Mai sunt discutii pe forum referitoare la consumul de ulei, mie mi se pare destul de mult dar nu exagerat. Daca vrei sa o lasi pana la 35000, ar fi bine sa verifici nivelul ocazional si sa nu scada sub Low, cand ajunge la Low cred ca poti merge la ei, dar nu stiu ce ar putea sa ii faca, ca probabil pierderea nu se face prin "picurare". Si daca solutia e resegmentare e destul de urat.
Am o intrebare pentru colegii de pe forum cu astfel de probleme si care au luat masinile de noi: ati facut rodajul? Sau cei care nu aveti probleme cu consumul de ulei, ati facut rodajul?
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Marin Teodor
Posts: 2
Joined: 07 Dec 2019, 22:49
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Kia Sportage 1.6 T-GDI 6MT 4X2

Post by Marin Teodor »

Voi verifica regulat. Am vazut un coleg din Vaslui care a pățit la fel și i a schimbat simeringuri de la supape parca si încă ceva.
I am facut rodajul, 3000 de km am avut grija de ea cu demarajul, nu am carat...am respectat ce zice la carte, încă la carte zice 1000km

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”