Achizitie KIA Sportage PE 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 Style & optionale

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
kIA S01
Posts: 5
Joined: 05 Jul 2020, 22:15
Auto: KIA SPORTAGE STYLE & OPTIONALE
Location: SUCEAVA

Achizitie KIA Sportage PE 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 Style & optionale

Post by kIA S01 »

În data de 03.07.2020 mi-a fost predat, din reprezenta KIA din Cluj-Napoca, un autoturism KIA Sportage PE 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 Style, culoarea Black Pearl.
Predarea a durat aproximativ o oră și jumătate. De numerele roșii s-au ocupat ei și s-a plătit suma de 120 lei. De menționat că în perioada când ai numere rosii nu trebuie să plătești rovinietă.
Autoturismul avea 6 km și rezervorul gol. Având în vedere traficul rutier la momentul respectiv spre direcția Cluj (s-au trezit să pună despărțitoare de beton în mijlocul zilei pe ruta Florești - Cluj), reprezentantul KIA a recomandat alimentarea la benzinăria MOL din Florești.
După 4 km, am alimentat, în rezervor intrând 60,54 litri (s-a alimentat rezervorul până a sărit opritorul mânerului de alimentare, nu am insistat ulterior).
Ulterior am făcut o oră în trafic pâna la intrarea la VIVO. Spun asta pentru că a influențat consumul în mod cert. Și aici vreau să ajung. După 417 km am alimentat în același mod, tot la MOL (până a sărit opritorul mânerului de alimentare) și au intrat 41,3 litri. A rezultat un consum mediu de 9,9 litri/100 km. Traseul a inclus: Cluj - Ghețarul de la Scărisoară și retur- 310 km (denivelat drum), abatere la Casa Memorilă Avram Iancu - 30 km, în total 340 km. Diferența de 77 km au fost realizați în Cluj (inclusiv nebunia de o ora de la început), Cam atât.
Voi ține o evidență a consumului pentru a observa evoluția acestuia în funcție de nr. de km.

Maurul
Posts: 84
Joined: 01 Oct 2015, 18:23
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 6 MT 4x2
Location: Galati

Re: Achizitie KIA Sportage PE 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 Style & optionale

Post by Maurul »

sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara evenimente,asteptam poze

kIA S01
Posts: 5
Joined: 05 Jul 2020, 22:15
Auto: KIA SPORTAGE STYLE & OPTIONALE
Location: SUCEAVA

Re: Achizitie KIA Sportage PE 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 Style & optionale

Post by kIA S01 »

Multumesc.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Achizitie KIA Sportage PE 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 Style & optionale

Post by ingerulol »

S-o stapanesti sanatos . Si la mine prima alimentare a acumulat peste 50l (mai exact 57.5l) iar restul nu depasesc 50l . Bun consum , dupa vreo 3-6000 km se mai linisteste putin , iar la drum intins va consuma relaxat si mai putin . Asteptam si poze .

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Achizitie KIA Sportage PE 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 Style & optionale

Post by adrian deleanu »

Drumuri bune și fără incidente ! Să vă bucurați de ea !

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


kIA S01
Posts: 5
Joined: 05 Jul 2020, 22:15
Auto: KIA SPORTAGE STYLE & OPTIONALE
Location: SUCEAVA

Re: Achizitie KIA Sportage PE 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 Style & optionale

Post by kIA S01 »

Era sa uit. Masina am luat-o fără sa fac test drive. M-am decis citind informațiile referitoare la masina, de pe net si cam tot forumul sportage. Sunt din Suceava si in nebunia cu pandemia puteam ajunge la Iasi doar sambata. Insa cel de la Iasi nu s-a straduit deloc sa o puna la dispozitie. Trei sambete la rand au fost trei motive pentru inexistența masina test drive: 1 sefu pleaca cu ea în weekend; 2 -masina este la dispozitie doar pana la 10-11 si am renuntat; ultima data a spus ca a vandut-o, desi eu cred a spus asta de rusine ca o trebuia sa o ia sefu.
Si uite ca se poate lua o masina si sa-ti placa si fara test, în contradicție cu chestie obligatorie test drive.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”