Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by bprodan »

Felicitari! Eu l-am vazut pe tot, a fost interesant.
Hyundai a cumparat Kia in 98 si presupun ca fuziunea efectiva s-a facut in cativa ani, deci la inceput cand tot povestea de istoricul unor Hyundai nu e relevant, nu avea nici o legatura cu Kia, erau companii independente.
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by Ciprian Bivol »

Stiam ca au fost cumparati, dar nu stiam cand. :)

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by Faust »

Maina este 4x4 permanent, sistemul AWD controlează automat tracțiunea între cele două punți și roți, în funcție de aderență, traseul pe care se rulează, forma de relief.
Dacă spui că ai folosit 4x4 de câteva ori, butonul ăla nu este pentru a cupla sau decupla 4x4, acel buton blochează diferențialul central ca să ai 50/50 tracțiune între cele două punți, viteza cu care poți folosi diferențialul central blocat pe 50/50 este de maxim 60km/h, peste această viteză se decupleaza automat , se folosește decât pe drumuri foarte grele, noroi, șleauri, zăpadă afânată de peste 20cm.

https://youtu.be/TymrJdPRj0M
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by Ciprian Bivol »

Inteleg ce zici, dar a zis altceva?
El se referea la faptul ca sistemul e bias pe fata si nu poate sa trimita mai mult de 50% pe spate. Adica nu poate sa trimita 80 pe spate cu 20 pe fata, pentru ca este o limitare a motoarelor montate transversal.

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by Ciprian Bivol »

La masina anterioara faceam geometria cand imi aduceam aminte sau cand observam ceva dubios la directie.
Voi la cat faceti geometria? Trebuie facuta la KIA(pentru pastrarea garantiei) sau poate sa fie facuta si in alta parte?
Auto-Soft este ok pentru geometrie?

Eu ma gandeam sa fac anul viitor cand pun anvelopele de vara. Voi cum procedati?

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by surfer »

Nu am facut niciodata pana acum, in 4 ani, si chiar ma gandeam zilele trecute ca ar fi cazul. O sa fac acum la schimbul de roti.

Da, Auto-Soft sunt mai mult decat ok.

Nicio grija de garantie, nu are legatura. Si oricum, nu sunt multe reprezentante care au stand de geometrie.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by Ciprian Bivol »

Deci mai pot astepta cu geometria :)

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by Ciprian Bivol »

Am fost sa pun anvelopele de iarna la Auto-soft si am ales sa las pe cele de vara la ei.
Pentru ca am ales sa le las la ei, au zis ca am gratis o verificare a geometriei. Stiau ei ceva... :))

M-am dus la verificare si nenea de acolo se intreba de ce m-au trimis, pentru ca e masina noua si nu are ce sa verifice. Alt coleg zicea ca au mai fost sportage-uri noi si au gasit probleme.

Se pare ca au gasit si la a mea (acum am vreo 11.000km). Mi-au zis ca daca nu regleaza, o sa apara o uzura pe anvelopa spate(pe interiorul ei) si ca e alegerea mea daca vreau sa-mi faca reglajul ca masina merge si asa :)) . Si pe puntea fata era aproape de limita.

Pana la urma am facut. Nu prea ma pricep, dar atasez foaia de constatare. Poate voi va pricepeti mai bine.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by aqua »

ca idee, cat ar costa o astfel de geometrie pentru AWD?
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by Ciprian Bivol »

270 lei

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by aqua »

merci !
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by surfer »

Tocmai am facut si eu geometria, tot la Auto Soft, 270. Nu are importanta AWD sau nu.
Reglaje minore, totul in regula.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by Ciprian Bivol »

Daca-ti face pe o singura punte, e mai ieftin.
Depinde ce suspensie ai pe spate, pentru ca la unele masini nu se fac raglaje pe puntea spate.

alexx22
Posts: 31
Joined: 24 Jul 2018, 13:09
Auto: Mitsubishi Lancer
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by alexx22 »

Probabil ca nu se face la.cele cu punte H pe spate.

User avatar
Faust
Posts: 493
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Sportage 1.6 TGDI, DCT, 4x4, Blue flame

Post by Faust »

Eu sunt client Auto Soft de când au deschis stația de pe Sos Fundeni, am multe mașini și am un contract cu ei, bineînțeles și reduceri.
Pentru Sportage anul trecut de la ei am luat jante, anvelope, senzori de presiune, bineînțeles și montaj.
Când am pus rotile de iarnă, pe 17 inch , mi-au spus ca trebuie să fac geometria, în primăvara asta când am pus rotile de vară, pe 19 inch, am făcut iar geometria, din ce am văzut eu pe aparate înainte de a se apuca să regleze, există diferențe la geometrie între cele două mărimi de roți.
Vineri o să schimb rotile de vară cu cele de iarnă, o să fac o filmare când se va face geometria, am avut câteva discuții în contradictoriu cu câțiva de pe grupul fb Kia Sportage.
La o singură mașina a mai fost necesară refacerea geometriei când am trecut la mărimea 18 inch de la 16 inch, este vorba de un Mercedes CLK 200 Kompresor, am renunțat destul de repede atunci la rotile de 18 inch, pentru că..... dădeau bine in peisaj dar aveam impresia că merg cu căruța și aveam tot timpul morcovul și frunzele în...... de frică să nu fac praf jantele când trec oeste sinele de tramvai montate "inginerește" sau o groapă parșivă ascunsă sub o baltă de apă.

Am aproape 28600km cu mașina ( la 30000km fac a treia revizie) când se vor uza anvelopele actuale vreau să trec la roți pe 17inch și pentru vară, din două motive :
1 ies de cel puțin două ori pe săptămână cu mașina pe câmp, unde nu știu peste ce șleauri dau sau alte obstacole.
2 cu roti de 17 inch mașina este mai puțin rigidă

O să caut o marcă de anvelope pe 17 inch cu balonul cât mai înalt.

Luni am fost la un pescuit, Joi o să ies iar cu ea pe câmp, o să fac niște poze să vedeți ce drumuri ia în rotile de 19inch.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”