Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Aflorin
Posts: 9
Joined: 24 Jan 2020, 01:18
Auto: KS 1.6 DSL 7 DCT GTLINE
Location: Otopeni

Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by Aflorin »

Deschid și eu acest jurnal de bord pentru noua achiziție.
Un Gt Line cu câteva opțiune extra, gen faruri full led, volan încălzit, senzor față, wireless charging, etc.
Fost conducător de Logan, actual Posesor de I30 2011 1.6 Crdi 116 Cp cu vreo 290 k, mai mult decât mulțumit, marjam către noul Tucson dar echipările lor standard chiar și luxury nu coincideau cu ce îmi doream, însă lărgirea familiei ce va să vină în câteva zile m-a făcut să intru și pe cealaltă ușa "din aceeași curte" a coreenilor și m-am îndrăgostit. Apoi a început un lung șir de pagini multe citite după ce eram deja doxa de Tucson și astfel am ajuns să merg pe această minunată Kia Sportage.
După un mic rulaj prin traficul zilnic Bucureștean, putina centură și ceva Dn, mă declar foarte mulțumit.

PS: Un MARE mulțumesc lui Andrei1271984 de aici din club pentru ajutorul rapid, facil și cu Super Preț pentru Casco și RCA.

Revin in perioada următoare cu mai multe păreri.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by andrei1271984 »

Cu placere Florin.
Frumoasa \:D/ ai grija de ea :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by aqua »

bravo, frumoasa, eu tot dau tarcoale la asa ceva, motor diesel cu DCT, daca poti spune cate ceva despre consum si ce fel de drumuri o sa ai cu masina prin bucuresti, e cam devreme dar o sa urmaresc topicul daca o sa fii activ
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Aflorin
Posts: 9
Joined: 24 Jan 2020, 01:18
Auto: KS 1.6 DSL 7 DCT GTLINE
Location: Otopeni

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by Aflorin »

Păreri de consumuri pe motorul asta găsești și aici pe forum și pe Facebook pe comunitățile Sportage si sunt numai de bine. Momentan părerea mea despre consum nu ți-o pot spune. In principiu am luat-o ca o mașină de familie și nu de duraiala. Dar ca ruta zilnica la mine e de obicei pe centura dimineață Otopeni- Sos. Olteniței. La întoarcere seara de obicei vin prin Centru înapoi spre Otopeni că tot timpul se găsește ceva de făcut, cu toate că dacă nu sunt obligat, tot întoarcere pe centura. Iar în weekend-uri ca de weekend pe unde prinzi.
Ca timpi de livrare dacă găsești ceva preconfigurat care sa se muleze pe dorințele tale și dacă nu ești puțin în criză timp și nebunie cum am fost eu :))) că vroiam sa am mașină nouă când mă duc să îl iau pe bebe de la maternitate, in 5 zile din Curtici o urca pe Tir și ți-a adus-o. Între timp rezolvi cu plata sau finanțarea, cu asigurările, vezi pe domn Maestru de mai sus, le achiți și numerele roșii, iar după cele 5 zile te prezinți la recepționarea mașinii, verifici atât cât poți, strangi din dinți la cea mai mică imperfecțiune și bolborosești cate ceva, dar dacă e ceva foarte minor treci cu vederea că ești super entuziasmat și ți-ai luat mașină.

Aflorin
Posts: 9
Joined: 24 Jan 2020, 01:18
Auto: KS 1.6 DSL 7 DCT GTLINE
Location: Otopeni

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by Aflorin »

La I30 tot cu filtru de particule in principiu aceeași rută zilnică tot 1.6 diesel doar că alt motor nu e același ca aici, dar ca și idee în mare, cu revizii făcute cand trebuie și cu niscai întreținere am plimbat-o fara nicio problemă de motor. Doar o singura schimbare de volanta și ambreiajul.
Și o să trag de ea până poate.
Dar în Sportage urcat e total altceva.....

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by Miria »

Salut să o stăpânești sănătos, la ce imperfecțiuni te referi? Cu ce imperfecțiuni a venit mașina?

Maurul
Posts: 84
Joined: 01 Oct 2015, 18:23
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 6 MT 4x2
Location: Galati

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by Maurul »

Frumoasa foc,multi km fara evenimente

Aflorin
Posts: 9
Joined: 24 Jan 2020, 01:18
Auto: KS 1.6 DSL 7 DCT GTLINE
Location: Otopeni

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by Aflorin »

Miria avea o mica ciupitura pe un cheder la un gemuleț, dar doar un fixist că mine l-ar fi văzut.

User avatar
ciklon
Posts: 24
Joined: 13 Nov 2019, 09:32
Auto: Kia Sportage GT Line+
Location: Romania

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by ciklon »

S-o stăpânești sănătos! Foarte frumoasă! Când ai plătit avansul?
Kia Sportage 2020 1.6 T-GDi 7DCT 4x2 GT Line+

aqua
Posts: 510
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by aqua »

Aflorin wrote: 31 Jan 2020, 22:53 La I30 tot cu filtru de particule in principiu aceeași rută zilnică tot 1.6 diesel doar că alt motor nu e același ca aici, dar ca și idee în mare, cu revizii făcute cand trebuie și cu niscai întreținere am plimbat-o fara nicio problemă de motor. Doar o singura schimbare de volanta și ambreiajul.
Și o să trag de ea până poate.
Dar în Sportage urcat e total altceva.....
merci, da, ai nimerit, ma interesa in primul rand filtrul cum se va comporta pentru un mers preponderent urban, drumuri scurte de 5, 6 km.
Traseul tau e unul destul de lung, are timp sa se incalzeasca si sa si faca o regenerare chiar si in oras.
merci, o sa urmaresc topicul, si sa fiti fericiti cu bebe-ul
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by Miria »

Nu te condamn și eu sunt la fel. Să vezi când o sări vopseaua de la pietricelele de pe centură. Atunci va fi cu adevărat dureros. N ai cum să o ții țiplă oricât ți ai dori acest lucru....

Aflorin
Posts: 9
Joined: 24 Jan 2020, 01:18
Auto: KS 1.6 DSL 7 DCT GTLINE
Location: Otopeni

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by Aflorin »

Oricât de mult ne-am dori și ne afectează orice punct nou pe o mașină nou nouță, trebuie sa încercăm pe cât posibil să trecem peste, iar un Casco îți mai pansează frica asta.
Ciklon am achizitionat-o cu plata integrală pe firmă.

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by Miria »

Să știi și cu Casco și fără tot sar pietrele și ți ciupesc vopseaua. Și o revopsire pt niste ciupituri de cele mai multe ori te face sa regreți pasul făcut. Eu am văzut cum vopsesc cei de acolo mașinile, claie peste grămadă, praf peste tot, eu unul sper sa nu ajung vreodată. Vopseaua originala nu se compara cu vopseaua dată de băieți, chiar și de reprezentanță...

Aflorin
Posts: 9
Joined: 24 Jan 2020, 01:18
Auto: KS 1.6 DSL 7 DCT GTLINE
Location: Otopeni

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by Aflorin »

Din păcate pentru mașină în afară de câteva drumuri mici, nu a mai primit mare lucru din partea mea. Toată atenția către cel ce ne-a grăbit achiziționarea.

Aflorin
Posts: 9
Joined: 24 Jan 2020, 01:18
Auto: KS 1.6 DSL 7 DCT GTLINE
Location: Otopeni

Re: Sportage GTLine 1.6L Diesel 136 HP, DCT, 4x2 Black Pearl

Post by Aflorin »

Meet Victor Alexandru, mândria noastră, stăpânul banchetei din spate.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”