Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by somax »

Feedback în volan au multe mașini, avea și Ford din 2016-17 pe Mondeo vignale de exemplu

User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by soparlik »

Ultima achizitie pt muzica un stick USB pt muzica - stiu ca asta elimina Air Play cu cablu are se fapt pt mine inseamna Waze - m-am uitat si pe HUB USB - o sa incerc unu in viitor care are are si SD card + USB sa vad daca merge sa trimiti pe display cu acelasi USB si Air Play / Carplay si muzica de pe stick USB sau SD card - va tin la curent - smekeria ar fi ca la urmatoru update de soft sa mearga si pe wireless Airplay ImageImage


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by somax »

Nu am înțeles nimic din postul anterior. Ce încerci să faci? Eu am tidal, dar merg și altele, ce e cu sticul?

User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by soparlik »

somax wrote:Nu am înțeles nimic din postul anterior. Ce încerci să faci? Eu am tidal, dar merg și altele, ce e cu sticul?
Am bagat cel mai mic stick de pe piata pt muzica care nu incurca nici un obiect pe care il arunci in spatiul asta - telefon la incarcat / sau diverse obiecte / daca ai un USB stick normal de 2-3 cm o sa te incurce mereu cand bagi telul la incarcat
Partea proasta e ca daca bagi ceva in USBu asta nu mai poti sa folosesti Airplay sau Carplay care merge numai prin acest USB si nu prin wireless la cum s-a ajuns acum. Simt nevoia sa am propria muzica in masina fara sa fiu conditionat de telefon. De ex noua Kia Ceed are 2 USBuri aici si un auxiliar deci poti sa faci o combinatie si pui un MP3 pkayer ordinar in USBu de incarcare si in auxiliar sa dai sunet in masina. Aici la Sportage ai 1 USB si 2 prize de 12V pe care probabil nu o sa le folosesc niciodata. O priza de 12V poti sa bagi un 3USB adaptor si ai rezolvat problema.
Vin de pe o Skoda in care puneai muzica din diferite medii: DVD/auxiliar/SD card / HDDu de 30GB / bluetooth nu l-am mai zis ca-l are si Kia - zicea careva ca avea aceeasi problema si vroia sa incerce cu un USB hub de pe amazon sa faca mai mult pe sistemul de la Kia /
In postu asta viewtopic.php?f=167&t=25504&p=258979&hi ... on#p258958


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

mesmer88
Posts: 59
Joined: 19 Feb 2017, 19:38
Auto: Kia

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by mesmer88 »

Ai încercat usb din spate pentru muzica?. Sau probabil au cablat doar alimentare.

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by somax »

Cat timp ai suport pt android auto și apple car play, e greu să înțelegi ca și producător venind din cea mai tehnologizata tara, că unii prefera propriul stick cu MP3 la 128 kbps:), de asta nu și-au bătut capul. E adevărat că unele melodii nu se găsesc pe tidal, dar iti spun sincer nu am dat niciodată play de pe vreun stick sau YouTube, in mai bine de un an de când o am. Ai tidal family la 60 Ron / lună, și poți împărți la 6 conturi suma, vine 10 lei pe lună, inclus search vocal care merge uneori :) și access la 48 milioane albume muzicale.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by ingerulol »

Am Tidal, dar m-a rupt nivelul de trafic de date . Asa ca am trecut la stickul USB . Exact cum a facut colegu` .
Doar un USB in toata masina , e cam nasol ... as nota-o la minusuri , dar doar daca e nevoie sa ne luam de ceva ... in rest e masina perfecta .

User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by soparlik »

Da exact USBu era pt fara trafic de date mai ales in roaming sau daca mergi la munte pe unde nu ai semnal deloc - asa poti sa folosesti Spotify/Deezer/Tunein pt muzica - daca vrei playlist personal atunci fie iti iei un card mai mare pt Android fie USB - IOSurile sunt limitate la memoria din fabrica
Anyway USB il tin acolo incarcat cu muzica pt drumuri mai lungi :-)

Meantime am facut niste km cu ea pe la Breaza-Campina si functia Sport e faina rau cand ai nevoie sa te intepi undeva in DN din drum secundar sau sa faci niste depasiri - simt ca face ceva mai mult decat schimb de ture mai inalte - parca se simte altfel masina / poa se mai deschid ceva supape pe acolo

Downhill assistant la-am folosit pe o panta si parea ciudat - tot clipea in bord cu fiecare franare a masinii - ma gandeam ca nu ar trebui sa clipesca si sa ae auda trum trum cum franeaza masina in trepte - ma asteptam sa fie mai smooth - si mergea incet / am avut senzatia apropo la faza cu coborat pante ca am franat nu stiu cum si tinea masina apoi in frana de motor ca eram in a 2a si nu lua viteza - ramane sa mai studiez / stiu ca poti sa treci pe manual si sai dai din padele - inca nu am ajuns acolo dar o sa fac si asta

Mai am acum o problema cu roata dreapta spate dupa 1700km tot scade presiunea in ea - o fi ceva cu ventilu sau am un por ceva - mai urmaresc si o sa o duc la Kia - tot o umflu la 1 - 2 zile / ca scade pe la 1.8 - 1.9 de la 2.4 - 2.5

Am si 2 zgarieturi pe ea dar asta e viata :-)
ImageImage


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by tomavlad1 »

La roata dreapta este pana. Du te la vulcanizare. Nasol e ca se cam zgârie janta. Depinde de noroc.

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by soparlik »

O sa vad maine daca e la fel ma duc la Kia Jilava si sa speram ca o sa fie mai atenti cu ea :) decat la o vulcanizare de cartier
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

Sergiucid
Posts: 504
Joined: 29 Nov 2017, 10:37
Auto: Sportage 1.6 T-GDI
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by Sergiucid »

Downhill assistant e strict pentru a cobora pante abrupte la o viteza foarte mica. Pentru restu exista frana de motor :)
Sportage 1.6 T-GDI 4X2 6MT Style+
Focus MK2 1.6 TDCI 90CP

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by Flavyus »

Confirm ce zice Sergiu, in plus se dezactiveaza Esp.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by Flavyus »

DBC (downhill brake control) e pentru offroad; l-am testat; dupa setare inclusiv dezactivare ESP am pus masina in miscare in panta si imediat am luat piciorul de pe accelaratie sau frana; masina intai a efectuat o franare puternica apoi a mers usor la vale, maxim 5 kmh; eu am controlat doar directia.

User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by soparlik »

- dap si eu am folosit pe o panta abrupta peste 10-12 grade sa vad cum functioneaza - mi s-a parut ciudat ca palpaia senzoru verde in bord
(+ franarea aia in hopuri) dar am studiat si am vazut ca asa e normal si in unele cazuri devine rosu din verde daca se incing franele - mergi prea mult la vale cu DBC on - video e Hyundai aici dar e aceeasi masina cu Kia :) sau filmat senzorul cum face la tipul asta chiar pe Kia Sportage
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Kia Sportage T-Gdi 4x4 7DCT GTI blue cosmo

Post by tomavlad1 »

soparlik wrote:- dap si eu am folosit pe o panta abrupta peste 10-12 grade sa vad cum functioneaza - mi s-a parut ciudat ca palpaia senzoru verde in bord
(+ franarea aia in hopuri) dar am studiat si am vazut ca asa e normal si in unele cazuri devine rosu din verde daca se incing franele - mergi prea mult la vale cu DBC on - video e Hyundai aici dar e aceeasi masina cu Kia :) sau filmat senzorul cum face la tipul asta chiar pe Kia Sportage
Eu folosesc funcția în parcările malurilor de exemplu Park Lake e fun dar si sigur sa păstreze viteza mica de coborâre.

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Jurnal de bord”