Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by Mario.b21 »

Salutare! Dupa o perioada lunga in care nu am mai postat nimic in topicul asta, astazi o sa revin cu un post, care din pacate nu este prea placut pentru mine.

In ultima saptamana nu am folosit masina deloc, asa ca a stat parcata in fata blocului ( in acelasi loc) iar astazi cand am fost sa o spal, surpriza, am vazut ca este zgariata bara spate pe partea stanga( soferului). Locurile de parcare din fata blocului sunt intens folosite in timpul saptamanii pentru ca in apropiere se afla o firma care nu ofera angajatiilor locuri de parcare...

Dupa ce am spalat masina, vin acasa, parchez, tot in locul unde a fost parcata si m-am uitat la masina din spatele meu (masina respectiva a parcat in spatele meu aseara, este o vecina din bloc) sa vad daca are ceva zgarieturi. Surpriza pe bara fata in partea dreapta are ditamai stersatura.

Sunt putin in dubii pentru ca daca va uitati la mine pe masina o sa vedeti ca este o culoare ceva mai inchisa + sunt tare ciudate ciupiturile acelea , iar pe masina gri este o zgarietura mult mai mare.

Voi ce spuneti? Sa ma fi atins masina gri sau sa fie doar o coincidenta?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by andrei1271984 »

eu zic ca nu...
ma uit la distanta fata de sol si mi se pare mult mai mica la vw decat la tine
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by Mario.b21 »

Salutare! Astazi am fost la service sa analizeze problema, iar toata distractia costa aprox. 600 euro. Asiguratorul plateste 100 euro, iar eu ar trebui sa platesc 500 euro... In momentul de fata sunt in cautarea unui garaj, pentru ca in urmatoarea perioada Kiuta o sa stea mai mult parcata ( am masina de la firma). Cand o sa gasesc un garaj, o sa ma duc sa o repar pentru ca pana atunci este posibil sa mai apara surprize de genul acesta...
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by proc74 »

600 euro pentru ce se vede in poza aia??? Cred ca au glumit cu tine sau vor sa ti-o poleiasca....
Iar asiguratorul......N`am mai auzit (tu 500, ei 100). Poate invers, daca ai fransiza de 100 E, si ei diferenta pana la 600.
Parerea mea e ca e cazul sa renunti la serviciile ambilor. Asta daca nu sunt alte date pe care nu le-am inteles eu.
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

Bebestrumf9
Posts: 22
Joined: 12 Feb 2020, 23:13
Auto: Sportage
Location: Germania

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by Bebestrumf9 »

Salutare si bine v-am gasit.
De vineri voi intra si eu in posesia unui Sportage 1.6 GDI, 132hp sau cati o avea-))
Modelul Dream Team, luata de la dealer, 900 km la bord.
Eu locuind in Germania, intr-un oras micut in care bicicleta si tramvaiul sunt baza, masina va fi folosita mai mult in weekenduri, la drumetii prin Germania, Elvetia, Austria, etc, etc.
Sfaturi, ceva utile?
Ar trebui sa fiu atent la ceva...
Multumesc.

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by Mario.b21 »

Da, 600 euro pentru ce se vede in poza, acest deviz a fost facut la o vopsitorie care este relativ ieftina. Iar treaba cu asiguratorul( HUK ) sta in felul urmator: orice dauna pana in 500 euro este suportata de mine ( asta pentru ca am pana in 25 de ani, taicamiu trebuie sa plateasca 250 euro) iar diferenta de la 500 de euro in sus o platesc ei, asta in cazul in care eu sunt vinovat, sau ca in cazul de fata cand nu se stie cine este faptasul. Spre ex. daca eu maine ii dau dauna la masina de 4000 euro din vina mea, eu platesc 500 euro, iar restul de 3500 o sa plateasca asiguratorul.

In Romania cum sta treaba cu full casco?
Salutare Bebe! Sa ai parte de masina! In primii 1.000 de km, schimba cat mai des vitezele, nu o brusca, si nu depasii 3.000/rpm. Dar daca masina are deja 900km, rodajul a fost aproape facut. A fost masina de test drive?
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

Bebestrumf9
Posts: 22
Joined: 12 Feb 2020, 23:13
Auto: Sportage
Location: Germania

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by Bebestrumf9 »

@Mario
Habar nu am. Nici nu am intrebat cum au facut km aia.
Pana la urmaze in garantie si, cum spuneam, nu depind de masina in oras absolut deloc.
Merg zilnic la munca cu bicicleta.
Se intampla ceva cu masina, dealer-ul si service-ul sunt la 5 minute de mers e jos de casa.
Le pun cheile in brate, sa se descurce.
Stiu ca acum multi ani am cumparat, pentru firma unde lucram o Kia, parca tot Sportage si trebuia sa o duc din Bucuresti la Craiova.
Am intrebat daca pot alerga cu ea si cel de la vanzari a spus ca nu sunt probleme, sunt motoare testate pe banda inainte.
Am dat in ea pana la Craiova de nu a mai stiut.
A mers masina 6 ani fara probleme pana a fost vanduta-)))

User avatar
Boogie Man
Posts: 150
Joined: 24 Jul 2015, 13:16
Auto: Kia Ceed 1.4 Business Edition
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by Boogie Man »

Salut,

Imi pare rau de incident dar cred ca suma este astronomica pentru ce ai tu acolo. Am fost eu acum cateva luni la un service din cartierul meu, relativ central si am intrebat cat ma costa de vopsit bara spate la un Ceed 2 si mi-a spus 600 lei cu tot cu manopera iar din ce vad eu la tine nu ai nimic rupt, trebuie doar vopsita bara.

Mario.b21
Posts: 107
Joined: 26 Aug 2018, 18:28
Auto: Kia Sportage, BMW 540i
Location: Germania-Timisoara

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by Mario.b21 »

Din nou am gasit masina putin atinsa :lol: Parca incep sa ma obisnuiesc cu ideea ca o data la 2 luni o sa apara cate ceva. Sunt curios daca data viitoare o sa fie ceva pe bara din fata pentru ca toata treaba a inceput de la bara din spate de pe partea stanga, acuma usa soferului si mai urmeaza bara din fata :lol:

Lasand gluma la o parte, credeti ca o sa iasa prin metoda PDR? Problema ar fi ca vopseaua din locul respectiv este crapata. Oare trebuie demontata si fata de usa...?

Chiar nu am nici o idee ce s-a intamplat, pentru ca indoitura este fix in dreptul oglinzii si ma gandesc, daca cineva ar fi lovit-o in parcare cu usa de la masina lui prima oara ar fi dat in oglinda nu?

O sa revin maine cu poze mai clare. In poza nu pare foarte indoita dar cand stai langa masina se observa destul de tare...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 1.6 GDI Style 2018

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by Miria »

O pedala de bicicleta, o trotineta, un căruț de cumpărături, nu trebuie sa fie neapărat o ușă. Prin tehnica pdr daca vopseaua este crăpată îți sare, la fel de bine și dacă o speli sub presiune, vopsea se va exfolia. Nu o poți ține impecabila, decât Intr un garaj și până când o lași prima data Intr o parcare publica....Nu exista masina nelovita, precum nu mai găsești nici femeie nf.😁

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by andrei1271984 »

Doctore, esti spumos ca de obicei :D in sensul bun evident ;)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by Miria »

Mulțumesc! Trebuie să ne obișnuim, să trăim cu zgârieturile și indoiturile provocate de x, y și z.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by andrei1271984 »

in ziua de azi , da.
Insa majoritatea nu prea vor sa stea cu zgarieturi pe masina si repara imediat pe casco.
Total gresit.
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style Alb

Post by Miria »

Nici eu nu suport o zgârietură mare sau o îndoitură oribilă, însă pot trai cu cele mici. Decat să mi vopsească băieții și să am mașina gazată, altă nuanță, mizerie cât cuprinde în lac, mai bine o las așa. La nicio vopsitorie nu iese ca din fabrică. Eu sunt mai perfecționist, nicio mașină pe care am avut o și i am revopsit diferite elemente, din cauza de cheie sau grindină, n am fost mulțumit la final. Până acum, m a ferit Dumnezeu de ceva grav la Kia. Micile ciobituri de la pietre, mi le repar eu cu vopsea la nuanță. Cel mai bun casco pentru mine este garajul subteran. Am scăpat de o grija, grindină, zgâriat cu cheia, mingi impregnate de nisip. La supermarket o parchez cat mai departe de intrarea în magazin și n am ținut o parcata in locuri aglomerate, le evit mergând cu metroul... Până acum a funcționat.....

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”