Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by surfer »

A consumat antigel?!?!? Pfff, zic sa o duci inapoi...
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Nu mai merge. Am ajuns la ITP, e batrana deja. Poate cand o iesi aia nouă sa o dau la schimb peste vreo 2 ani.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by surfer »

Pana atunci consuma antigel de te sperie. Da-o repede, ca e necaz mare. :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Lasa sa consume, am de unde :) Am o sticla de 2 l luata acum doi ani. Am consumat 3 degete din ea.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Cum eu sunt omul de serviciu cu stergatoarele, va prezint ultima achizitie: Bosch Aero (90 si ceva de ron setul luat de pe emag - le-am gasit ca Retrofit, probabil noi astia cu prindere in J suntem considerati cu masini de epoca :) ).
Le am de vreo luna dar abia zilele astea a plouat mai tare sa-mi fac o idee, de-aia n-am zis nimic.
Dpdv al meu personal sunt cele mai bune de pana acum: sterg perfect, sunt cele mai silentioase la cap de cursa (pâc-pâc se aude cam la jumatate nivel zgomot fata de celelalte) si cred ca sunt si nitel mai lungi ca dintele de rechin e cel mai mic. Sa vedem in timp cum rezista. Si nu stiu noaptea sau pe frig cât ramane pâcla aia pe parbriz.

Denso din pacate au fost date jos in cateva zile (pana au ajuns astea Bosch), ramanea un zbenghi de apa cat un pod de palma exact in dreptul ochilor, in locul unde se intoarce stergatorul de la pasager (cred ca asta lasa multa apa si cel de la sofer nu reusea sa o evacueze din prima). Trebuia tot timpul sa dau si a doua actionare si e incomod cand e ploaie marunta sa stai cu grija stergatoarelor in loc sa fii atent la drum.
Anul trecut n-am avut problema asta, s-or fi stricat singure in cutie. Bine, eu am si problema aia cu dungile de silicon, o fi vreo acumulare de factori defavorabili. Deocamdata stau ca back-up in portbagaj.

PIAA cu regret s-au dus direct la ghena, n-am mai avut ce scoate din ele (le-am probat, o gramada de dungi pe parbriz).
La fel si Valeo cu care am trecut iarna.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by tomavlad1 »

Și eu tot la bosch am rămas după ce am trecut prim mai multe mărci. Eu nu am luat ceva special, am luat din supermarket un set de 65" și unul de 19".aripa de rechin e mica și șterg binișor.

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by Megahertz »

@akeem ai un link te rog de la emag ?
Merci
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

https://www.emag.ro/set-stergatoare-bos ... DJBJ0FBBM/

Astea sunt. Ciudat ca nu le mai gasesc la o cautare normala. Asta e link-ul din mailul de confirmare a comenzii. Si vad ca sunt mai scumpe.
Dar le gasesti peste tot. Eu am luat de la emag ca mai comandasem niste chestii si am salvat transportul.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by Megahertz »

Multumesc.
Le-am comandat. Nu am pret pt transport . :)
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Ia spuneți, placute frana față originale (500...550 cu manopera) sau sa cumpar eu (TRW de ex sunt la 213 ron la epiesa) si ei sa mi le monteze doar? Au zis ca ma primesc cu placutele mele (evident ca ma priveste daca nu sunt bune).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by Nesta3 »

Eu am tot recomandat TRW.
Ai santuri pe discuri?Alea de care ma plângeam eu ca au fost provocate de plăcuțele originale.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Stiu, am intrebat așa ca sa ma aflu in treabă :)
Am santuri dar nu ca alea adânci de le aveai tu. La mine arata discurile ca in pozele din pagina precedentă.
Ideea e ca la anul pe vremea asta va trebui sa schimb si discurile si n-as da 500 lei pe niste plăcuțe pe care sa le arunc dupa 10...15000 km.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

45600 km.
- Vinerea trecuta am trecut la bocanci. A fost bine ca sambata am plecat la Bukale si la Predeal era zapada.
- Azi am schimbat placutele pe fata (TRW). Cele vechi foarte inegal uzate. Cand a scos-o pe prima am zis "wow, mai mergeam 20.000 km" insa mi-a venit inima la loc cand le-am vazut pe celelalte. Mi se pare ca cele de pe exterior erau mai uzate.
Placutele le-am luat eu (237 RON parca). Manopera 60 RON (schimb placute, curatata bavura de la discuri, test frane).
Next movement o sa fie discuri + placute.
- Tot cu ocazia asta schimbat sigurantele vietii si un update de soft care nu stiu ce face (probabil UVO si Android Auto wireless).
- Cu vreo luna in urma am pus bandouri laterale pe usi, ca sa scap de vecinele binevoitoare. Le-am luat de la Rimi si se prezinta foarte bine.
- Au trecut cateva luni bune de cand am stergatoarele (Bosch Aerotwin). Se prezinta impecabil, practic sunt cele mai bune din ce am avut pana acum.
Nu lasa urme, nu fac zgomot, sterg perfect. Sa vedem la iarna.
- Pentru spalat geamuri am luat Nanolex, atat cel transparent pentru curatat, cat si cel verde pentru intretinere. Unul din ele avea manerul de actionare defect. Deocamdata l-am folosit doar pe cel de spalare, degreseaza mai bine ca Sonax-ul care s-a terminat, in soare nu se vad urme grase ca la Sonax, geamul scartaie, dar.... ramane albicios :( , trebuie lustruit cu o laveta uscata. Problema e ca trebuie sa fii in soare ca sa se vada.
Probabil o sa-mi iau un Meguiar's Perfect Clarity Glass Cleaner in loc (desi in review-uri mai sunt unii care reclama acelasi lucru).
Ma tenta si Meguiar's Perfect Clarity Glass Polishing Compound (ca buretel am), dar pana atunci am facut test cu un Magic Sponge de la Mr.Proper si se pare ca ar merge. Evident, urmat toti pasii de pe youtube: curatat praful cu furtunul, degresat cu alcool, spalat cu buretele Mr.Proper, curatat cu Nanolex, lustruit cu laveta curata.

In rest totul OK, am scapat pana acum si de oil dilution (ca ma duc la munca pe jos :) ) , sa vedem cat ma lasa vremea sa continui in ritmul asta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Cam așa se așează plăcuțele pe disc :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Sa mai scriem cate ceva pe aici, acum ca masinuta tocmai a trecut de 45.000 km. Dupa sarbatori o sa facem si o revizie, nu stiu daca sa schimb bateria (vedem cum se comporta pe frigalaul care va veni).
Pana atunci cateva chestii de intretinere.
Initial mi s-a parut ca am ceva miros in masina asa cand opream AC-ul (e vorba de acum vreo luna cand inca era cald) asa ca am zis sa bag o fumigena. Drept pentru care m-a mancat undeva si am luat o porcarie de la Auchan (Climax-ul din poza) de care inca trag sa scap de miros. Cel putin primele zile nici nu puteam sa merg decat cu geamurile deschise, desi am aerisit zilnic cate un sfert de ora cu caldura si ventilatorul la maxim. Inca mai miroase cand se incalzeste motorul si baga caldura. Un miros oribil de carpa parfumata si pusa pe plita incinsa.
Am incercat sa o dreg cu spuma, asa ca am luat un Nextzett Klima Cleaner Pro, dar am descoperit ca trebuie bagat pe la vaporizator sau prin furtunelul de drenaj, pe instructiuni si pe video oficial scrie clar sa nu bagi pe sus pe la aerisitoare, asa ca am zis sa nu risc. Desi tot restul lumii pe Youtube ca si instructiunile de pe diverse magazine online zic sa bagi pe la aerisitoare, probabil copiaza de la un produs la altul. Cum nu aveam de gand sa ma apuc de demontat ventilatoare si alte chestii, m-am hotarat sa bag spuma pe sub masina, ca tot am rampa la munca. Tubul a intrat vreo 25 cm, banuiesc ca a ajuns pe aproape de vaporizator, si daca n-a ajuns oricum s-a dus spuma unde trebuie ca am tinut cu mana sa nu iasa inapoi. De miros tot n-am scapat, asa ca planuiesc sa o duc la OMV la ozon , cand oi avea timp.
Am uitat sa zic ca am schimbat si filtrul de habitaclu, am luat Blueprint ca era mai ieftin, avand in vedere ca oricum ma duc la revizie. La Autokarma l-am gasit la jumate de pret fata de restul lumii.
Acum cateva zemuri care mi se terminasera :
- Mai intai lichid de parbriz, cum la Auchan orice porcarie e la 15-18 lei, am luat un bidon de 5 l de Nigrin la -60°, apa distilata aveam, asa ca cu 50 lei am facut cam 10 l de stropgel la -20°.
Credeam ca Nigrin-ul e marca de 2 lei daca o gasesti in supermarket, dar se pare ca nu e chiar asa. Macar e Made in Germany, nu Cooperativa din deal.
Altceva cunoscut ar fi fost Sonax, dar era 50 lei bidonul de 5 l la -20°. Oricum Nigrinul se pare ca e OK pana acum.
Cu ocazia asta am dat 100 de lei si am luat un refractometru, cel mai ieftin pe care l-am gasit, ca intr-un interval de 100…200+ RON gasesti aceeasi chinezarie cu diverse nume de firma lipite pe ea. Am preferat scula asta in loc de plasticaraiele de 30 lei, mai ales ca masoara mai multe chestii : stropgel, antigel, acid de baterie, deci daca cumparam 3 plastice cu 30 lei tot acolo ajungeam. Mai sunt unele care au scala si de uree, dar cum n-am motor diesel…
Alte zemuri :
- Meguiar’s Perfect Clarity Glass Cleaner ca mi s-a terminat Sonax-ul. N-am testat inca.
- Nigrin de dezghetat parbrizul (chipurile pana la -55°), la fel, n-am testat. Am avut Sonax care a fost foarte bun (inclusiv miros OK).
- Nextzett Cockpit premium. Asta e foarte interesant, e pentru curatat si reconditionat plasticele din interior. Anul trecut am dat cu mult-laudatul Meguiars Ultimate Black bla-bla, care a facut treaba buna dar a ramas cam lucios. Nu chiar ca silicoanele de 2 lei de la spalatorii dar suficient cat sa ramana interiorul cam semi-cocalaresc. Intre timp s-a mai estompat, dar n-am vrut sa mai repet. Se pare ca Nextzett-ul face ce zice, curata si lasa zona mata, cum era din fabrica.
Pentru cine e interesat, atentie ca sunt 2 produse : asta verde din poza curata, lasa bordul mat, cu o stralucire de 1 din 10 si adauga protectie UV, si unul cu eticheta grena care curata mai heavy-duty, lasa stralucire 0 din 10 (adica deloc) si nu adauga nicio protectie la plastic. Am facut niste poze la usa din spate, pata din mjloc dreptunghiulara cam cat palma este unde am curatat cu Nextzett, restul fetei de usa e cum arata la 1 an dupa Meguiars.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”