Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
MindruI
Posts: 68
Joined: 20 Mar 2018, 12:48
Auto: Kia Sportage 1.7 DCT Style
Location: Bucuresti

Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by MindruI »

Salutare,

Dupa o lunga asteptare, in sfarsit masina a ajuns la mine. Kia Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red + degivrare parbriz si jante pe 19'.

De nerabdare sa vad cum merge nici nu am trecut pe acasa dupa ce am ridicat-o si am plecat cu ea la drum direct din curtea dealer-ului. Traseu Bucuresti-Slatina-Craiova si retur, in total 525 km, 2 adulti, la intoarcere multe bagaje. Mai jos o sa las cateva impresii legate de masina:
1. LKAS este genial, tine foarte bine masina pe drum si chiar ajusteaza directia daca ai tendinta sa iesi de pe banda marcata, plus ca te avertizeaza si sonor;
2. Desi nu m-am aventurat sa o accelerez prea tare, nu am depasit 2000 de rotatii decat rar ( maxim 2500-2800 rpm), masina se simte foarte bine, se aseaza foarte bine pe sosea iar raspunsul cutiei este foarte prompt la viteze mai mari. Un mic inconvenient este la viteze foarte mici atunci cand cutia da impresia ca nu prea stie ce sa faca (ex.franezi pentru o curba stransa, masina ramane in treapta a 3-a iar daca accelerezi trece in treapta intai si are un zvac destul de puternic). Poate trebuie sa ma mai obisnuiesc eu cu ea, nu pare o asa mare problema.
3. Consumul mediu pe traseul mentionat mai sus a fost de 6.6l/100 km, condum aratat de computerul de bord. Voi face si consumul la pompa si revin cu un topic nou in rubrica de consum (nu am vazut un topic deschis pentru motorizarea asta). Mie mi se pare un consum excelent pentru dimensiunile masinii si pentru performanta aratata.
4. Sistemul audio. Pot spune ca sunt destul de pretentios in ceea ce priveste sunetul si mi-am facut ceva procese de constiinta ca nu m-am indreptat catre optiunea "JBL" dar va pot spune ca sistemul stoc bine setat se aude excelent. Combinat cu fisiere audio de calitate (ex. FLAC, in cazul meu) se aude foarte bine.

Per total sunt foarte multumit cu alegerea facuta. Mai putin multumit de timpul de asteptare al masinii dar bine ca a ajuns intr-un final. mai jos cateva poze cu masina :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 1.7 DSL Style Infra Red primita in 29.06.2018.

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by adrian deleanu »

Dai stăpânești sănătos ! Mulți kilometri fără incidente !

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by adrian deleanu »

Să o stăpânești sănătos ! Tastatura asta
... Mai joacă feste !

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


m4rius
Posts: 231
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by m4rius »

Felicitări și câți mai mulți km fara incidente!


Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

MindruI
Posts: 68
Joined: 20 Mar 2018, 12:48
Auto: Kia Sportage 1.7 DCT Style
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by MindruI »

Multumesc frumos.
Kia Sportage 1.7 DSL Style Infra Red primita in 29.06.2018.

MindruI
Posts: 68
Joined: 20 Mar 2018, 12:48
Auto: Kia Sportage 1.7 DCT Style
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by MindruI »

La fel si voua :)
Kia Sportage 1.7 DSL Style Infra Red primita in 29.06.2018.

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by akeem »

S-o stapanesti sanatos.
Parca vad ca fac si eu figura sambata, un Craiova direct din curtea dealerului :)
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by adrian deleanu »

Nu știu dacă mai există în România vreun Sportage QL, nou, de vânzare, la data de azi

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by crismcl313 »

Mai sunt pe la MIT cred, ei aveau obiceiul sa facă stoc. Acum 2 săptămâni parca, m-a căutat cineva sa vadă mașina.....nu ca as fi vândut-o🤣....dar vroia sa cumpere una ca a mea, respectiv 1,7 cu DCT Style. I-am prezentat mașina si l-am trimis direct la MIT ca poate mai găsește ceva pe stoc deoarece știam ca importatorul are obiceiul sa mai aduca ceva mașini pe ultima suta. Spre norocul respectivei persoane a găsit un Sportage 2.0 cu cutie automata Canyon Silver pe stoc si după câteva zile m-a sunat si mi-a mulțumit de informație ca tocmai se ducea sa ridice mașina. Oricum ciudata treaba mai ales la câte persoane așteptau pe aici mașinile. Dar se pare ca mai sunt ceva mașini pe stoc.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

MindruI
Posts: 68
Joined: 20 Mar 2018, 12:48
Auto: Kia Sportage 1.7 DCT Style
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by MindruI »

Multumesc akeem. Cred ca are dreptate Adrian, nu cred ca gasesti la momentul actual vreun Sportage QL in stoc, indiferent de motorizare. Cel putin in Bucuresti stiu ca nu au.
Kia Sportage 1.7 DSL Style Infra Red primita in 29.06.2018.

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by somax »

Am luat si eu 1.7 dct style de pe stock de la MIT, in iunie la inceput. Canyon silver. A durat o săptămână cu tot cu remat ;)

Trimis de pe al meu SM-G960U1 folosind Tapatalk


MindruI
Posts: 68
Joined: 20 Mar 2018, 12:48
Auto: Kia Sportage 1.7 DCT Style
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by MindruI »

Salutare,

Tocmai am trecut de prima mie de km si pot spune ca sunt foarte incantat de alegerea facuta. Cu cat o conduc mai mult cu atat imi place mai mult. Avand in vedere ca am iesit din asa zisa perioada de "rodaj" am incercat si modul sport. Daca in drive normal incerci un kick down are un mic lag care poate fi putin deranjant daca te bagi intr-o depasire si ai nevoie de putere instant.
Situatia se se schimba insa daca muti in modul sport. Cutia nu mai schimba imediat pentru a mentine cea mai mica turatie posibila si a optimiza consumul ci ramane turata undeva la 1800-2000 rpm. Orice accelerare o simti din plin si beneficiezi de putere instant indiferent in ce treapta te afli.
Daca sunt dezamagit ca nu am asteptat faceliftul? Well, arata bine, nu pot sa zic ca nu, dar pentru mine ceea ce am ales este fix ce-mi trebuie si a venit la fix masina, cu 12 zile inainte de nasterea juniorului. Nu imi permiteam sa ma intind mai mult cu asteptarea.

Drumuri bune,
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 1.7 DSL Style Infra Red primita in 29.06.2018.

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by crismcl313 »

Felicitari pentru junior, am si eu unul de 1 saptamana😁!
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by nerazzur4ever »

Sa o stapaniti sanatosi fara incidente!
Am si eu tot Style si la fel mi-as fi dorit un Jbl fiind la fel pretentios cu muzica dar am descoperit Spotify ..e 22lei parca pe luna dar face toti banii.Descarca-ti android auto(daca nu il ai deja) si dupa aceasta aplicatie.(o luna e gratuit)..se aude mult mai clar decat pe alte surse ,gasesti orice melodie plus ca ai o interfata a app care se vede foarte bine pe ecranul multimedia al masinii.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk



somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.7 DSL 7DCT Style Infra Red

Post by somax »

nerazzur4ever wrote:Sa o stapaniti sanatosi fara incidente!
Am si eu tot Style si la fel mi-as fi dorit un Jbl fiind la fel pretentios cu muzica dar am descoperit Spotify ..e 22lei parca pe luna dar face toti banii.Descarca-ti android auto(daca nu il ai deja) si dupa aceasta aplicatie.(o luna e gratuit)..se aude mult mai clar decat pe alte surse ,gasesti orice melodie plus ca ai o interfata a app care se vede foarte bine pe ecranul multimedia al masinii.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
Sau tidal la 10 lei pe lună /membru (abonament family), calitate flac

Trimis de pe al meu SM-G960U1 folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Jurnal de bord”