Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by adrian deleanu »

Buna,
Sunt fericitul posesor al unui Sportage, din septembrie 2017. Am deja cam 7.500 km si sunt foarte multumit. Consumul nu e ca cel din carte, dar e normal la o masina de asemenea greutate si cu dotarile alese. Suplimentar am luat senzorii de parcare fata spate, volanul incalzit si degivrarea la parbriz, in zona lamelelor stergatoarelor. Am un consum pe bord de 6,7 l, iar ca tinuta de drum e excelenta, in special la drumurile lungi e fff comoda. Ca puncte forte, as spune ca are antifonarea/insonorizarea, stabilitatea, mai ales in viraje, raportul calitate/dotari standard/pret, cuplu arhisuficient. Nu am reusit sa gasesc inca puncte slabe. Am mai condus, ca masini noi, de la inceput, mai mult de 200 mii km o Octavia 1U2 cu celebrul ALH de 90 cp, vreo 45 mii km un benzinar clasic aspirat de 1,4 la un Renault Clio din 2010 si vreo 50 mii o Honda Jazz, tot benzina, aspirat, 1339 cmc, din 2012. Am facut drive-teste cam cu tot ce misca in Romania incepand din 2012 incoace, cu exceptia BMW, care nu imi place ca interior. Nu am condus Merz-uri, cred ca nu merita pretul, indiferent de ce calitate ofera. Pentru mine masina e o necesitate, sa ma duca din punctul A in punctul B, cat mai placut, economic si in conditii de siguranta. Nu pot compara Sportage cu masinile pe care le-am avut, fiind clase diferite. Dupa mine e cu mult peste Ateca, Tiguan, Kadjar, Tucson si orice altceva, daca ne gandim ce are in standard la pretul ei. Pretul configuratiei mele a fost 25.797 euro, iar dupa negocieri am platit in final 24.507. La banii astia, e imbatabila in fata concurentei.
Multi km fara incidente tuturor posesorilor de Sportage ! Cu respect, va urez,
Un an nou cu bucurii !
La multi ani !

sergiu_psc
Posts: 58
Joined: 05 Oct 2016, 15:39
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Constanta

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by sergiu_psc »

Felicitări și cat mai multi km fara probleme!



Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by Flavyus »

Niste poze vrem cu Alchemy ca e rara !
Felicitari.

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by adrian deleanu »

Flavyus wrote:Niste poze vrem cu Alchemy ca e rara !
Felicitari.
Să o spăl mai întâi, e o vreme care nu îi pune in valoare culoarea. Când e soare și e curată are reflexii de la ulei de măsline la măslină.

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by Flavyus »

Am cochetat si eu cu Alchemy, intr-adevar pe lumina puternica e super cameleonic.

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by adrian deleanu »

Salut băieți ! M-am chinuit vreo două zile să refac legatura pe forum prin Tapatalk. Între timp am aproape 15.000 km și mă pregătesc de prima revizie. Știe cineva ce ar mai trebui schimbat în afară de filtrele de combustibil și ulei, cele de aer și uleiul in sine ?

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


User avatar
Qalex21
Moderator
Posts: 535
Joined: 13 Feb 2014, 09:41
Auto: XCeed 1.5 T-GDi 48V 7DCT
Location: Voluntari

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by Qalex21 »

Ulei + filtru, filtru aer si polen. Combustibil se schimba mai tarziu, dupa 30.000km. Nu stiu cum este la Sportage dar la Ceed filtrul de polen este destul de scump. Eu am adus altceva la revizie (Mann), restul pieselor fiind mult mai esentiale pentru functionarea optima a masinii, le-am luat de la ei, originale.

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by adrian deleanu »

Băieții de la Martax Brașov mi-au făcut gratis revizia - ulei, filtru ulei, filtre habitaclu și aer motor. Așa am avut în contractul de achiziție. Plus inspecții și explicații asupra mașinii unde și cum am vrut. Jos pălăria în fața lor !

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by Flavyus »

Colegul Adrian, ar fi bun un jurnal al masinii tale

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by Flavyus »

Sorry, Am vazut ca ai postat si pe alte jurnale.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by adrian deleanu »

Știe cineva dacă din septembrie 2017 a mai apărut vreun up-date la hărți ? La revizie, cei de la Martax Brașov au spus că nu au nimic nou.

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by adrian deleanu »

Salut ! Am făcut peste 19.000 km. Am învățat să o conduc. Trebuie ținută în turație de minim 2000. Ultimele full-uri mi-au dat consumuri de 6,8. În oraș merg maxim cu a patra, dar nu prea am unde, de obicei. Așa că a doua plus a treia cu mult cruise-control. Ultimii 1200 km au fost de autostradă. Consum 7,01 o dată, la un full și 7,1 la al doilea. Forjă la greu, minim 139 km la oră, de obicei. Mașina plină cu bagaje de vacanță, toată familia plus aerul condiționat permanent. Nu am ce comenta. Ținuta de drum ireproșabilă. Tracțiunea integrală face toți banii, o simți mai ales in viraje cu mașina plină. Ce pot să mai spun ? Supermultumit de tot ce oferă mașina ! Vă doresc la toți posesorii să vă bucurați de Sportage !

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by somax »

adrian deleanu wrote:Salut ! Am făcut peste 19.000 km. Am învățat să o conduc. Trebuie ținută în turație de minim 2000. Ultimele full-uri mi-au dat consumuri de 6,8. În oraș merg maxim cu a patra, dar nu prea am unde, de obicei. Așa că a doua plus a treia cu mult cruise-control. Ultimii 1200 km au fost de autostradă. Consum 7,01 o dată, la un full și 7,1 la al doilea. Forjă la greu, minim 139 km la oră, de obicei. Mașina plină cu bagaje de vacanță, toată familia plus aerul condiționat permanent. Nu am ce comenta. Ținuta de drum ireproșabilă. Tracțiunea integrală face toți banii, o simți mai ales in viraje cu mașina plină. Ce pot să mai spun ? Supermultumit de tot ce oferă mașina ! Vă doresc la toți posesorii să vă bucurați de Sportage !

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk
Ceea ce simti in viraje nu e tractiunea integrală.

Trimis de pe al meu SM-G960U1 folosind Tapatalk


Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by Flavyus »

Dacă e pe ud o simte și în viraje.

Trimis de pe al meu AGS-L09 folosind Tapatalk


adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage 2,0 DSL STYLE 136 cp MT AWD Alchemy Green

Post by adrian deleanu »

Bună dimineața ! Nu am mai scris nimic de ceva, așa că putem face un mic bilanț, că mă apropii de 30.000 km: 1. Ultimul consum real 7,15 litri la sută. Penultimul 7,52. Condiții de iarnă, ger, încălzire cu dezaburire dimineața, dar totul e ok; 2. Dealerii din Brașov - Martax și Autokino nu accepta reviziile cu materialele clienților. O revizie la 30 mii este în jur de 1.100 lei, cu materialele lor; 3. Nu am nici o nemulțumire legată de exploatarea și funcționarea mașinii; 4. Am fost pe la Comandău, în Covasna, am avut posibilitatea să testez tracțiunea integrală și sistemul de coborâre a pantelor in condiții reale de zăpadă mare, șleauri, urcuș-coboras și aderență scăzută. Mașina s-a descurcat admirabil. Erau multi care rămâneau pe dreapta pe traseu. Parcă un pic îmi creștea inima când simțeam ce siguranță îmi dădea mașina pe acest traseu de dificultate medie; 5. Alte impresii după revizia de 30 mii km. Un An Nou cu bucurii și fericire tuturor !

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


Post Reply

Return to “Jurnal de bord”