Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
capsunica73
Posts: 35
Joined: 14 Oct 2017, 21:41
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI STYLE
Location: Bucuresti

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by capsunica73 »

Cine poate sa imi spuna ce reprezinta butonul afla in consola de langa schimbatorul de viteza ? (cel cu P ca in poza atasata). Nu am gasit in carte sau nu am fost atent. multumesc
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

m4rius
Posts: 230
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by m4rius »

Este butonul pt activarea senzorilor de parcare.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

User avatar
cocos1969
Posts: 182
Joined: 06 Dec 2016, 17:10
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Style+opt
Location: Lugoj
Contact:

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by cocos1969 »

Eu stiu ca butonul este pentru dezactivat senzorii de parcare. Daca parchezi cu spatele ei functioneaza. Daca apesi pe buton se dezactiveaza. La fel este si in cazul ISG pentru cei ce au aceasta optiune , daca vrei sa-l dezactivezi, apesi butonul si se aprinde un led.

BarbQ
Posts: 88
Joined: 27 Jun 2017, 22:25
Auto: Sportage 1.6T-GDI 4x2 GTLine

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by BarbQ »

Cand parchezi cu spatele se activeaza automat si raman activati, daca vrei sa ii opresti apesi iar pe buton.
Daca totusi vrei sa parchezi doar cu fata ii poti activa din buton sa poti estima distanta ramasa in fata.
Ca fapt divers eu ii mai activez si prin trafic cand trebuie sa ma lipesc de cel din fata sa fac loc cuiva.
Kia sportage 1.6T-GDI GT LINE 4X2 MT infrared

capsunica73
Posts: 35
Joined: 14 Oct 2017, 21:41
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI STYLE
Location: Bucuresti

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by capsunica73 »

Chiar nu mai inteleg nimic, unii zic ca dezactiveaza altii ca activeaza. asa au spus si cei din grupul KIA de pe FB. Cand o sa ma duc la reprezentanta in ianuarie am sa ii intreb pe ei.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by surfer »

:)))) best comment ever capsunica!!! Pe bune :)

Cel mai bine ar fi sa incerci personal, si sa descoperi ce face (dupa ce am lamurit ca butonul e de la senzorii de parcare).

Si ca sa nu lasam neintelegerea in aer: butonul acela activeaza/dezactiveaza (da, amandoua), in functie de starea senzorilor la momentul apasarii.

Scenarii:
- bagi in marsarier, ei se activeaza automat (se aprinde ledul). Bagi treapta 1 si pleci, ei raman activi pana la 20kmh. Daca dintr-un motiv anume vrei sa ii dezactivezi (intri in trafic si nu vrei sa urle permanent ca esti prea aproape de cel din fata), apesi pe buton.
- ajungi acasa, si parchezi cu fata la un zid. Senzorii sunt opriti, tu venind de pe drum, si pentru a parca in siguranta foarte aproape de zid, apesi butonul sa activezi senzorii. Sau bagi marsarier, si apoi 1, dar e inutil, tu parcand direct cu fata.

Sper ca e mai clar acum.

Drumuri bune!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

BarbQ
Posts: 88
Joined: 27 Jun 2017, 22:25
Auto: Sportage 1.6T-GDI 4x2 GTLine

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by BarbQ »

Daca nu iti place cu scenarii cum am prezentat deasupra iata o varianta sumarizata:
Butonul comuta intre deschis si inchis.
Kia sportage 1.6T-GDI GT LINE 4X2 MT infrared

capsunica73
Posts: 35
Joined: 14 Oct 2017, 21:41
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI STYLE
Location: Bucuresti

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by capsunica73 »

Multumesc, tuturor!

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by tmihai20 »

Felicitări pentru achiziție. Eu am ales varianta Ceed SW, nu încap din păcate în Sportage, sunt mai înalt (ar mai fi fost și diferența de bani pe care nu am și pe care nu aș vrea s-o dau acum).
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

capsunica73
Posts: 35
Joined: 14 Oct 2017, 21:41
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI STYLE
Location: Bucuresti

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by capsunica73 »

tmihai20 wrote: 03 Jan 2018, 11:46 Felicitări pentru achiziție. Eu am ales varianta Ceed SW, nu încap din păcate în Sportage, sunt mai înalt (ar mai fi fost și diferența de bani pe care nu am și pe care nu aș vrea s-o dau acum).
Cat de inalt poti fi si sa nu incapi in Kia Sportage???????? eu am doar 1,93 m si tot mai am loc :lol: :lol: :lol:

User avatar
tmihai20
Posts: 208
Joined: 24 Oct 2017, 15:38
Auto: Kia Cee'd 2017 1.4 GSL
Location: Galati
Contact:

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by tmihai20 »

@capsunica73:Testul meu e făcut așa: aranjez scaunul șoferului pentru mine, apoi încerc să intru în spate. Nu m-am referit pe înălțime, ci pe lungime. Nici nu am putut să bag un picior, scaunul are un fel de protecție de plastic dur destul de incomodă. Singura mașină în care am intrat a fost Mazda CX-5. Poate Sorento se potrivește mai bine. Sper să nu mă fi înșelat și să fi testat atunci Sorento.
Riddle me this, riddle me that
Who is afraid of the big, black bat?
Image

m4rius
Posts: 230
Joined: 28 Jun 2017, 14:55
Auto: Sportage2017 1.6 T-GDI GT Line
Location: Popesti-Leordeni, Ilfov

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by m4rius »

Eu cred ca nu ai încercat sportage sau sorento. Poate ai încercat Niro acolo spatiile sunt ceva mai mici în spate...

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

Kia Sportage 2017 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE Dark Gun Metal)

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by surfer »

Sau pozitia preferata de condus e cea tip 'bmw' - scaun maxim jos, maxim spate, mana maxim intinsa pe volan, picior intins maxim pana la ambreiaj. :)
Lasand gluma la o parte, Sportage poate nu e mai spatios ca un SW, dar nici mic nu e pt pasagerii din spate.
Felicitari pentru achizitie oricum, si mult bafta ca data viitoare sa iei Sportage sau Sorento.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by andrei1271984 »

tmihai20 wrote: 03 Jan 2018, 19:47 @capsunica73:Testul meu e făcut așa: aranjez scaunul șoferului pentru mine, apoi încerc să intru în spate. Nu m-am referit pe înălțime, ci pe lungime. Nici nu am putut să bag un picior, scaunul are un fel de protecție de plastic dur destul de incomodă. Singura mașină în care am intrat a fost Mazda CX-5. Poate Sorento se potrivește mai bine. Sper să nu mă fi înșelat și să fi testat atunci Sorento.
Salut,


Testul facut sigur nu este pe sportage sau sorento:))
pur si simplu nu ai cum.
eu am 1,92 si am scaunul maxim jos si aproape maxim in spate. in aceste conditii sotia nu are nici o problema in spate, raman cam 15-20 cm fara probleme.
In schimb la logan raman 5-7 cm :)))
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

capsunica73
Posts: 35
Joined: 14 Oct 2017, 21:41
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI STYLE
Location: Bucuresti

Re: Mos Craciun a sosit cu o KIA SPORTAGE 1.6 GDI Style Canyon Silver

Post by capsunica73 »

A venit si momentul primei revizii ( de 1 an=7100km) care a fost efectuata la MIT MOTORS. M-am programat cu aprox 1 luna inainte deoarece doream sa efectuez revizia intr-o zi de sambata, ca sa nu imi iau o zi de concediu. Revizia a costat 620 lei iar la telefon mi-au estimat in jurul valorii de 650 lei. In cei 620 lei au intrat manopera, uleiul, flitru aer+polen+ulei, saiba buson baie ulei. Uleiul nu stiu ce marca au folosit deoarece a fost turnat ochiometric dintr-un bidon de plastic adaptat pt asa ceva ( in factura apare Mobil 1 ESP 5W30). Va sfatuiesc ca atunci cand completati formularul cu datele masinii si problemele observate, sa scrieti tot ce s-a constatat, deoarece daca nu scrii te aburesc. Eu nu am scris si am ramas aburit ( ca sa fiu finut cu mine!). Insistand asupra unui zgomot(frecare) la rotirea volanului pe loc,( nici macar nu au incercat sa roteasca si ei de volan ca sa auda frecarea) au trecut ca necesita inlocuire flanse+rulment amortizoare fata stg+dr. Ceea ce denota ca aceasta pb ar fi cunoscuta, dar cine nu plange nu se repara pe garantie. ATENTIE : NU am putut face update deoarece omul care se ocupa cu partea aceasta nu lucreaza sambata. Deci urmeaza ca atunci cand m-or chema sa schimb piesele sa fac si update. Cand va veti programa pt revizie sa-i anuntati ca vreti sa faceti si update!!!!!!!!
Eu nu le-am scris in fisa si m-au aburit cu raspunsul, la cele 2 pb(nelamuriri)
1. Dupa ce a plouat se aduna apa la oglinzile laterale iar atunci cand le desfaceti sa inceapa sa curga din ele?
2. dupa ce ploua sau speli masina( si dupa 2 sau 3, 4 ore), cand ridic portbagajul inca mai curge apa, nu picura. deci undeva tine apa si cand deschid portbagajul se elimina toata apa.
LA MULTI ANI !

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”