Sportage 2018 1.6 T-GDI 6MT 4x2 Style+ Alchemy Green

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2018 1.6 T-GDI 6MT 4x2 Style+ Alchemy Green

Post by Nesta3 »

ai șanțuri pe discuri?Placutele originale lasă urme pe discuri iar din ce văd in factura, sunt cele originale.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
RadaRada
Posts: 41
Joined: 05 Nov 2017, 12:10
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 4x2 Style+
Location: Timisoara

Re: Sportage 2018 1.6 T-GDI 6MT 4x2 Style+ Alchemy Green

Post by RadaRada »

ai șanțuri pe discuri?
Am verificat acum atat viziual cat si cu degetul direct pe disc si nu am simtit nimic. Tind sa cred ca materialul din care sunt facute placutele este unu ordinar cum si la bicicleta daca cumperi placute din kaufland faci ca trenul.

Daca continua asa in 1luna le voi schimba cu niste TRW-uri si cu asta merg inapoi sa fac scandal; chiar nu mi se pare normal ca la sub 10.000km sa faca asa galagie. Cele cu care a venit masina au avut 42k si nu au scos un sunet.(iar ca grosime se vedea ca erau mancate 99% :lol: )
Sportage 2018 AlchemyGreen

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Sportage 2018 1.6 T-GDI 6MT 4x2 Style+ Alchemy Green

Post by Alx03 »

Mie cele originale mi-au scartait destul de tare inainte sa se ceara schimbate. Am pus tot originale si evident, nu mai suna. Nu m-as complica cu 3rd party-uri pana nu e cazul.

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2018 1.6 T-GDI 6MT 4x2 Style+ Alchemy Green

Post by akeem »

Eu am avut asa: discurile si placutele din fabrica, apoi placute TRW pe discurile din fabrica, apoi discuri TRW si placute TRW, n-au scartait in nicio combinatie. Poate conteaza si unde sunt fabricate, poate materialul de frictiune difera (chiar daca doar lejer) in diverse parti ale lumii.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
RadaRada
Posts: 41
Joined: 05 Nov 2017, 12:10
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 4x2 Style+
Location: Timisoara

Re: Sportage 2018 1.6 T-GDI 6MT 4x2 Style+ Alchemy Green

Post by RadaRada »

Hello,

Revin cu un update.. imi aduc aminte de acest forum cand vine timpul reviziei ^^

Ce pot sa zic, am ajuns la 65000km. Din pacate am avut un eveniment cu masina (gasita pocnita in parcare acum 2saptamani, usa indoita, prag spart, aripa zgariata) si inca ma lupt cu dosarul de Casco. Desi am primit nota de constatare de la asigurator in 24h, responsabilul de la reprezentanta din Timisoara se trage pe cur grav; o sa le fac un scandal monstru daca nu se rezolva ceva in urmatoarele zile ca mi se pare ca efectiv nu vor sa se ocupe.

Revenind la revizie: am cerut un deviz si vad ca sunt clasicele: ulei + filtre(1080lei). Am intrebat daca lichidul de frana/servo nu ar trebui si el schimbat ca totusi masina face 6ani si mi s-a raspuns ca in mod normal doar se completeaza daca scade dar daca eu doresc il pot inlocui (deh, inca niste bani in plus). Vreau sa va intreb pe voi...cum/cand/daca il schimbati?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 2018 AlchemyGreen

DAN40
Posts: 112
Joined: 02 Aug 2012, 20:24
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 2017
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2018 1.6 T-GDI 6MT 4x2 Style+ Alchemy Green

Post by DAN40 »

Salut!
In carte scrie ca se înlocuiește la fiecare 2 ani.
=D>

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2018 1.6 T-GDI 6MT 4x2 Style+ Alchemy Green

Post by akeem »

Asa e. Eu l-am schimbat la 3 ani, ma rog, 3 ani fără ceva ca asa a picat revizia, nu m-am dus special.
Mecanicul m-a întrebat de ce-l schimb ca sunt primul care cere asta. Ca așa scrie in carte, deh...
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Alx03
Posts: 476
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Sportage 2018 1.6 T-GDI 6MT 4x2 Style+ Alchemy Green

Post by Alx03 »

In cazul meu, recomandarea de la service a fost la 2 ani. Deci l-am schimbat deja de doua ori in 4.5 ani.

User avatar
RadaRada
Posts: 41
Joined: 05 Nov 2017, 12:10
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 4x2 Style+
Location: Timisoara

Re: Sportage 2018 1.6 T-GDI 6MT 4x2 Style+ Alchemy Green

Post by RadaRada »

Aparent anul asta se tin scai ghinioanele de mine.

- dosarul de casco avanseaza cu viteza melcului turbat. Au fost comandate piesele(sau cel putin asta mi-a zis) dar cand urmeaza sa ajunga...dumnezeu cu mila.

- joi merg la revizie si tot atunci o sa schimb si lichidul de frana

- am avut norocul sa mi se arda un stop. Voi incerca joi cand merg la revizie sa vad daca il schimba pe garantie, blocul optic fiind modul capsat, fara posibilitate de reparatie. Daca nu....unu nou e 250€ pe ebay....asa ca pana nu se ard toate nici nu ma gandesc sa il schimb.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 2018 AlchemyGreen

User avatar
RadaRada
Posts: 41
Joined: 05 Nov 2017, 12:10
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 4x2 Style+
Location: Timisoara

Re: Sportage 2018 1.6 T-GDI 6MT 4x2 Style+ Alchemy Green

Post by RadaRada »

Gata si revizia:

- 1230lei (filtru ulei, filtru aer, filtru polen, 4L ulei, Schimbare lichid frana +2.6ore manopera).Ca masina a stat urcata pe elevator 1h+ inainte sa desfaca primul surub e altceva...

- Stopul cum am presupus, intra pe garantie; piesa va fi comandata (livrare probabil ca la dosarul cu casco: doar dumnezeu stie cand).

- Am un nou pitic in bord: ventilatorul de la clima pe prima treapta (si mai ales pe AUTO) scartaie/fluiera...e un sunet din ala metalic foarte ascutit si foarte fad, se aude rar...dupa urechea mea fie s-a descentrat fie rulemntul e pe duca... au zi ca trebuie sa desfaca destul de mult (nu si ce) sa verifice si aia o sa o faca cand le duc masina pt casco.
Sportage 2018 AlchemyGreen

User avatar
RadaRada
Posts: 41
Joined: 05 Nov 2017, 12:10
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 4x2 Style+
Location: Timisoara

Re: Sportage 2018 1.6 T-GDI 6MT 4x2 Style+ Alchemy Green

Post by RadaRada »

Quick updates: reparatia este finalizata (masina a fost predata luni dimineata si luata vineri la pranz).

- usa schimbata si vopsita (doar foaia exterioara, fata interioara si electronica este luata de pe usa veche).
- aripa fata vopsita
- pragul schimbat

Multumit: 8/10. Se vede o mica tenta diferita de culoare daca bate soarele tare si masina e curata. Partea vopsita e putin mai deschisa dar e de asteptat; lacul de peste vopsea e nou; nu matuit 6ani in soare. Din alt unghi sau de aproape nu se sesizeaza diferente oricat de atent m-as uita...Partea mai putin placuta dar sper sa ma obisnuiesc: trimmul cromat de la geam nu se mai alineaza cu cel de la usa din spate, e putin mai jos; desi usa in sine este aliniata. Am mai incercat eu sa apas/trag de el sa il aduc cumva la nivel dar imi e ca raman cu o bucata in mana.

Cu ventilatorul am rezolvat. Soricelul era localizat la rulmentul ventilatorului. Piesa originala costa 1275lei + TVA asa ca am ales sa pun un aftermarket (NRF la 450lei). Este putin mai zgomotos pe treapta 1 fata de cel original (insesizabil daca merge radio/muzica) dar macar nu mai scartaie....cat tine pana apar probleme...vedem in timp. Inlocuitul l-am facut eu in 10minute.

Last but not the least: Stopul semiars de pe spate: piesa comanda...ajunge probabil dupa pasti daca este acelasi termen de livrare ca la usa. Montajul la service sper sa fie rapid ca doar is de desfacut 2cleme si 3suruburi.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 2018 AlchemyGreen

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”