Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
razvan1912
Posts: 17
Joined: 11 Oct 2017, 14:55
Auto: Sportage '17 AWD TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by razvan1912 »

Imi pare rau sa vad ca unele persoane au ceva de impartit si disputat. Sa nu uitam ca ne aflam pe un forum unde opiniile participantilor ar trebui sa ne ajute dar asta nu inseamna ca trebuie sa aplicam cuvant cu cuvant tot ce citim. Il rog respectuos pe dl. doctor Miria (oricine a citit 30 secunde forumul ii cunoaste profesia) sa nu mai provoace alte persoane si, daca doreste sa participe activ la discutie, sa posteze doar pe marginea subiectelor discutate. Multumim si moderatorilor pt temperarea spiritelor.

ON Topic : 24.oct - 2200 km

Datorita unei situatii temporare, am ajuns sa utilizez masina in conditii de trafic foarte aglomerat ( Sabareni - Vitan ) - distanta aprox 26km. Timpii de parcurgere dimineata sunt intre 60-90 minute. Consumul maxim pe care l-am vazut pe acest segment a fost de 13 l/100km, ceea ce mi se pare decent.

Asa cum am spus, am alimentat doar cu benzina cu cifra octanica superioara. Urmeaza sa fac plinul si de la MOL si dupa o sa imi regandesc strategia de alimentare. Chiar daca doresc sa-mi intretin masina exemplar nu pot sa nu observ ca pretul sortimentelor premium la MOL/OMV sunt cu aprox 70-80 bani/l mai scumpe ca la Lukoip de ex(in weekend) sau ART unde am alimentat cu benzina de 100 cu fix 5.00 RON. La OMV pretul a fost de 5.75 lei. La un consum de 60-80 litri pe saptamana inseamna o diferenta de 50-60 lei si nu stiu daca merita. Categoric o sa ajung sa alimentez si cu 95, mai ales ca producatorul recomanda 95 si superior. Cunosc multe persoane care au dezvoltat o obsesie legata de benzinarii si tipul de combustibil alimentat insa, personal, consider ca daca respecti datele producatorului nu ar trebui sa te ingrijorezi.
Kia Sportage 2017 1.6 T-GDI 7DCT GT LINE - Deluxe White

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by andrei1271984 »

Nesta3 wrote: 23 Oct 2017, 13:07 Domnul Miria, am crezut ca au incetat certurile/jignirile etc din topicul unde am sters posturi si v-am avertizat pe toti, in legatura cu discutiile purtate.
Vad ca inca sunt la moda actiunile de genul, asa ca dragi colegi, daca nu doriti sa mai activati pe aici, temporar sau permanent, v-as ruga sa bagati ce benzina doriti voi si sa va purtati cu masinile personale cum va e mai confortabil dvs, dar fara sa agitati apele.
Multumesc si sper ca munca noastra, a moderatorilor si adminilor sa fie apreciata si sa nu fie luata in deradere.
O zi buna
Nesta, stai linistit , nu se mai cearta/jigneste nimeni.
Unii vorbesc singuri , altii nu-i baga in seama, totul e ok :lol: :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by razesul »

si eu care voiam sa merg la Ungheni (Moldova) pentru alimentarile viitoare :) ... daca tot are garantie ...:)

17.40 - Euro 98 - 4 lei
16.86 - Euro 95 - 3.88 lei

User avatar
razvan1912
Posts: 17
Joined: 11 Oct 2017, 14:55
Auto: Sportage '17 AWD TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by razvan1912 »

Update 30.10 - 3200 km

Weekendul acesta am trecut la jantele pe 17 si anvelopele de iarna. Am ales sa cumpar de la anveloshop si au venit ei cu niste propuneri de jante/anvelope. Jantele sunt MSW ( cred ca au ET-ul un pic mai mic insa nu mi se par ca sunt iesite in afara ) si anvelope Nokian WR SUV 3. Daca nu ma insel pentru ca nu am factura la indemana am platit apox 550 lei pe o janta si 550 lei pe o anvelopa.

Ca prime impresii, sunt foarte multumim. Imi place mult si cum arata si cum se conduce acum masina, este mai confortabila. Am incercat Sambata sa caut niste zapada pe la munte ca sa fac niste teste insa nu am avut noroc sa gasesc.

Legat de consum Bucuresti - Sinaia ( cota 1400 ) - Predeal ( Trei Brazi ) si retur a fost de aprox 9.5 l/100 km mers dinamic - 150-160 km/h autostrada si 120-130 DN1. Ma declar foarte multumit atat de consum cat si de masina per ansamblu, nu ma asteptam sa se comporte atat de bine la viteze mai mari unde motorul este suficient de puternic iar tinuta de drum foarte buna.

Image
Image
Image
Image
Kia Sportage 2017 1.6 T-GDI 7DCT GT LINE - Deluxe White

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by default »

Mergi spre seara la Predeal si ai...zapada!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

User avatar
razvan1912
Posts: 17
Joined: 11 Oct 2017, 14:55
Auto: Sportage '17 AWD TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by razvan1912 »

Din pacate o prima problema pe care am observat-o de vreo doua zile :

Cand masina schimba in D7 pe la 70 km/h si vreau sa accelerez lin fara sa fie nevoie sa retrogradeze in D6 sau mai putin, transmisia trimite o vibratie destul de puternica si cu o frecventa ridicata. Daca vreau sa fac sa reapara vibratia asta nu-mi iese de fiecare data, insa am simtit-o de cel putin 4 ori pana acum in ultimele 2 zile.

Stiu ca scrie si in manual ca mai pot aparea vibratii, zmucituri etc in perioada de rodaj dar tinand cont ca eu am deja 3500km si problema asta nu a mai fost pana acum pot considera o problema de rodaj?

Nici nu vreau sa ma gandesc ca ar trebui sa ma duc la service dupa 3 saptamani cu probleme la transmisie :(
Kia Sportage 2017 1.6 T-GDI 7DCT GT LINE - Deluxe White

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by surfer »

E chestie de obisnuinta. Slabe sanse sa fie probleme la transmisie, atata timp cat cutia raspunde si schimba cum trebuie.
Asta cu acceleratul lin de la 70km/h intr-a 7-a ce incerci tu e un pic tras de par. Si la cutia manuala, cand esti in treapta superioara, la viteza mica (turatie mica) si incerci accelerarea, ai aceeasi vibratie. E modul cutiei si transmisiei de a-ti spune ca nu faci bine - mersul subturat nu e recomandat.

Si la 6AT, daca apasarea pedalei de acceleratie nu e suficient de ferma, cutia incearca accelerarea in aceeasi treapta, chinuit, dar pana la urma tot schimba.

Incearca mai bine o apasare ferma (nu kick down), si o sa vezi ca retrogradarea nu e asa violenta si e mult mai placut decat sa o lasi sa se chinuie cu turatii mici si vibratii.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
razvan1912
Posts: 17
Joined: 11 Oct 2017, 14:55
Auto: Sportage '17 AWD TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by razvan1912 »

Inteleg fenomenul insa accelerarea nu este incredibil de lina si se integreaza in mersul normal de trafic pe langa Bucuresti. Adica sa zicem ca accelerarea 70-90 km/h dureaza cam 4s si o accelerare mai rapida nu ar fi potrivita in momentul respectiv. Sunt destul de atent si constient de semnele pe care le da masina. Posibil sa aveti dreptate si o sa mai urmaresc fenomenul. Insa de ce pot fi sigur e ca 100% am mai trecut de zeci de ori prin situatii asemanatoare in cele 3 saptamani insa doar in ultimele doua zile am simtit vibratia. Va tin la curent
Kia Sportage 2017 1.6 T-GDI 7DCT GT LINE - Deluxe White

User avatar
razvan1912
Posts: 17
Joined: 11 Oct 2017, 14:55
Auto: Sportage '17 AWD TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by razvan1912 »

A si inca o chestie. Asa merge masina asta, subturat. Si la 40 km/h, si la 60km/h si la 70 km/h, in cazul unui mers constant ea stala turatie de 1500 rpm sau sub. De ex. daca merg lin si constant, schimba la 1600 rpm si cade in 1300 rpm. Deci ce nu fac bine? Ca sa evit acest mers "subturat" ar trebui fie sa o tin in modul sport fie sa merg violent frana-acceleratie, frana-acceleratie fie sa o tin in modul manual. Nu eu aleg sa merg "subturat".

Iar am observat fenomenul, de data asta la un viraj dreapta de pe DN1 in Balotesti, dupa ce am virat si am inceput sa accelerez pe la 30-40km/h a vibrat scurt si puternic (cred ca tr 3 sau 4).

Nu vreau sa va zic ca deja am un mega nod in gat si sunt sigur ca daca as merge la service o sa zica ca nu are nimic.
Kia Sportage 2017 1.6 T-GDI 7DCT GT LINE - Deluxe White

baban oana
Posts: 64
Joined: 18 Jan 2017, 15:08
Auto: sportage 1.6 tgdi 7dct 4x4gtli
Location: turnu magurele

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by baban oana »

razvan,n ai mai scris nimic,cum e? ai gasit hiba ? la tine sau la masina?.....chiar daca esti suparat,eu iti spun s o stapanesti sanatos,drumuri line si frumoase,ai facut alegerea dupa criteriile dupa care am ales o si noi!!! asteptam vesti,sper sa fie in regula!

User avatar
razvan1912
Posts: 17
Joined: 11 Oct 2017, 14:55
Auto: Sportage '17 AWD TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by razvan1912 »

Update 5500 km, 22.11.2017

O sa fie un post scurt pana la clarificarea situatiei. Masina a avut constant simptomele descrise mai sus, ba mai mult, destul de multe sincope si in schimbarea treptelor din D1 in D2. Adica nu cupla treapta a-2a. Intr-o situatie chiar am fost claxonat la plecarea de la semafor, atat de mult a durat schimbarea de trepte.

Astazi in drum spre birou, treapta D7, 80 km/h aprox 1400 rpm, accelerare usoara masina a vibrat foarte puternic iar martorul "check engine" a inceput sa clipeasca. Masina nu s-a mai accelerat deloc pentru 20-30 secunde pana, dupa repetate kick-down-uri, a retrogradat. Deja mi se pare o problema grava de siguranta eu neputand mentine viteza de deplasare pentru 20 secunde si nici neavand unde opri.

Masina a ajuns direct la MIT Motors Baneasa.
Kia Sportage 2017 1.6 T-GDI 7DCT GT LINE - Deluxe White

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by Miria »

Poate nu o fi nimic atat de grav.....Bine ca ai garantie, dar oricum urat sa se intample asa ceva atat de repede....

User avatar
razvan1912
Posts: 17
Joined: 11 Oct 2017, 14:55
Auto: Sportage '17 AWD TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by razvan1912 »

Astazi am ridicat astazi masina.

Din pacate cum ma asteptam : "am verificat-o cu testerul, avea o eroare de "missfire" si am sters-o. Pe cutie nu da nicio eroare. Am mers cu masina si nu mai apare eroarea. Ne ziceti daca mai face. La revedere!"

Ideea e ca eu am avut 50 de simptome de tremur iar la al 51-lea a aparut si eroarea in bord. Pana atunci nu aparea eroarea. Acum eu nu am cum sa ma duc la ei fara nicio eroare si probabil masina va tremura in continuare. Nu cred ca are legatura cu engine missfire pt ca acel tremur este mereu in acelasi loc : D7, 80-85 km/h, 1400 rpm - deci pare mai degraba legat de cutie/transmisie.

Acesta este lucrul de care ma tem cel mai mult la o masina. Sa aiba niste simptome greu de depistat si sa nu faca tot timpul, in special cand o duc la service. Din cauza asta sunt foarte suparat. Probabil ca o sa traiesc cu aceste probleme si nu ar trebui sa am pretentii sa mearga corect ca doar nu e Mercedes, e doar o masina de 30.000 euro.

Destul de suparat pentru moment.
Kia Sportage 2017 1.6 T-GDI 7DCT GT LINE - Deluxe White

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by quelloo »

viteza a 7-a la 80km/h mi se pare prea subturat.
cand mergi cu ea normal mai face?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
razvan1912
Posts: 17
Joined: 11 Oct 2017, 14:55
Auto: Sportage '17 AWD TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 T-GDI GT Line Deluxe White - B222GUN

Post by razvan1912 »

Masina este DCT, adica automata. Treapta a 7-a nu o schimb eu la 70 km/h ca sa merg subturat ci o schimba ea singura. In cazul in care se merge foarte incet si lin cu masina aceasta schimba foarte repede. Treapta a 3-a arpox 30 km/h, tr D4 40 km/h ...etc D7 aprox 70 km/h. Adevarat, mi se pare si mie subturat dar ce pot face? Nu pot sa o tin in SPORT mereu sau in manual ca de ce mai am luat automata? Si nici nu pot merge agresiv la 8 dimineata in trafic sa sa o tin turata din pedala...Nu inteleg de ce se tot sugereaza ca eu as merge special subturat cand masina e automata...

Daca calc energic acceleratia, masina schimba imediat. Daca apas sa zicem 20% din pedala in D7 la 80 km/h masina nu retrogradeaza, are suficienta putere sa accelereze simtitor insa in anumite cazuri apare acea misterioasa VIBRATIE.
Kia Sportage 2017 1.6 T-GDI 7DCT GT LINE - Deluxe White

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”