Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by Axe »

Imi incolteste ideea de a vinde masina, nu sunt foarte hotarat...!
Nu vreau sa-mi bat joc de ea, dar daca obtin suma ceruta, cred ca m-as desparti de ea, doar pentru a lua ceva mai nou.
Cei care urmaresc aceasta poveste, sunt invitati sa urmareasca bursa in curand, sau daca imi este permis(!?), pun aici link-ul catre Olx
https://www.olx.ro/oferta/kia-sportage- ... et7iL.html

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by Axe »

Ce mi-a venit mie ieri, sa ma duc sa verific zgomotul din caseta de directie!? :D
Au pus-o baietii pe stand ITP si ma cheama sub rampa sa vad. Pe langa jocul din bucsa cremaliera de care stiam, zice, uitati bucsile sunt crapate, mici jocuri in bielete, capete de bara, pivoti etc. Cert e ca am ajuns sa schimb tot :))))) Din caseta a ramas doar carcasa, restul am inlocuit tot, spalat circuit servodirectie si inlocuit ulei...! Cand am plecat de acolo, parca avea si alta tinuta de drum, parea inaltata de bot!!! Nu ma intrebati cat a costat ca ma intristez.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by Nesta3 »

O pregatesti frumos pentru vanzare:))
Asa am facut si eu:gume noi de vara, revizie, tratament ceara, geometrie facuta si am vandut-o.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by Axe »

Sa vand masina acum, e un moft clar. E doar din plictiseala, chestia aia..., ca vrei sa vezi alta in fata casei!
Asa cum ai spus, chiar acum ma uitam dupa niste gume AT :))

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by Axe »

Am fost intrebat de multi "necredinciosi" :D , despre VIN, pentru ca nu cred ca masina are km pe care un nebun ca mine ii declara sus si tare, am atasat la anunt copia talonului pentru verificare. In continuare pretul ramane batut in cuie, un fel de "Adio, dar raman cu tine"! :mrgreen:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Adio,_dar ... 2n_cu_tine

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by Axe »

Buna seara dragilor! Masinuta mea a fost achizitionata azi de un alt coleg de forum caruia i-am sugerat sa continue povestea aici, daca are placere!?
Daca nu poate deschide un nou topic jurnal de bord. Decizia ii apartine, oricum, nu credeam sa am remuscari la vanzare!!! :mrgreen: Masinuta asta chiar mi-a placut, dar cum am zis, plictiseala, m-a facut sa ma indrept catre altceva...! Da, altceva dar ce??? Nici eu nu stiu ce vreau, doar sa fie mai noua, alta culoare, alt bord etc.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by Nesta3 »

Hai sa va fie de bine!
Asteptam jurnalul nou...al tau😄
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by Axe »

M-am uitat pe la bursa si nu prea sunt masini! Ma uit lung la un Ignis hybrid, parca ma coafeaza modelul!?!?!? Pareri?

User avatar
danteodordoru
Posts: 23
Joined: 25 Jun 2020, 20:25
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI MT6 MY20
Location: RO

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by danteodordoru »

Axe wrote:M-am uitat pe la bursa si nu prea sunt masini! Ma uit lung la un Ignis hybrid, parca ma coafeaza modelul!?!?!? Pareri?
Nu am hibrid. Am varianta Allgrip. Este o mașină excelentă pentru oraș, se parchează ușor, vizibilitate bună, poziție bună la volan, pe zăpadă având anvelope îngustare se descurcă foarte bine. Portbagaj mai deloc, foarte rigidă. Este al cincilea Suzuki pe care îl am și pot spune că Ignis-ul îmi place cel mai mult.

Trimis de pe al meu SM-N986B folosind Tapatalk


gheo_s
Posts: 12
Joined: 24 Jan 2021, 01:46
Auto: Vectra B, Kia Sportage 2007
Location: Timisoara

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by gheo_s »

Salut comunitatea Kia
De ieri sunt posesor de Sportage.Mai exact Sportage-ul lui @Axe a trecut in posesia mea si a ajuns in Timisoara.Pe cei 550 km masina s-a comportat ok.Merge bine "nu bate, nu troncane" :D . Consumul este cel amintit de @Axe in paginile anterioare, eu am mers cu 40 l de gaz 330Km, ( Tunari-Centura Bucuresti-autostrada Bucuresti_Pitesti-Valea Oltului-Miercurea Sibiului).Pe autostrada viteza pe bord a fost de 130 km/h ,pe centura Bucuresti cam 100 km/h , pe Valea Oltului 80 Km/h si vreo 2 reprize scurte de 90 km/h. Pe GPS viteza este mai mica cam cu 8-10 Km/h fata de cea afisata in bord.Am ramas un pic dezamagit de cei 140 de caluti pe care ii are masinuta.In primele 3 viteze sunt destul de vioi insa in a 4-a si a 5-a incep sa oboseasca destul de tare.Pana acum am condus doar masini cu maxim 100 cai,si de aia probabil ma asteptam la mai mult de la cei 140.Dar nu-i bai, la stilul meu de condus sunt suficienti.Weekend-ul viitor am programata o iesire la munte.Sunt curios cum se comporta pe zapada si cat de mult ajuta tractiunea 4x4.Trebuie mentionat ca e prima masina 4x4 pe care o conduc :-).

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by Axe »

Bine ai venit, prima postare sa fie cu noroc si sa calaresti masinuta mult si bineee! :)
Referitor la ce spui cu puterea, este adevarat, nu e o sportiva desi are 141cp.
Explicatia ar fi ca este o masina teapana, grea, are din ce am citit cu 300-400kg mai mult ca un Duster, la aceleasi dimensiuni.
Pentru exemplificare, o planetara e de doua ori mai groasa, se vede cu ochiul liber. Cea pe spate la Duster zici ca e creion :mrgreen:

gheo_s
Posts: 12
Joined: 24 Jan 2021, 01:46
Auto: Vectra B, Kia Sportage 2007
Location: Timisoara

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by gheo_s »

Salut
Dupa doua saptamani si peste 1500 de km parcursi ma declar multumit de cum merge si se comporta masina.Am ajuns si pe la munte insa din pacate nu am prins zapada, asa ca , curiozitatea de cum se comporta pe zapada ramane sa mi-o satisfac la iarna.In schimb imi place cum trage pe serpentine, cu a 2-a si a 3- a se misca super fain.
Acum, daca tot suntem pe "jurnal de bord" o sa amintesc si de partile mai putin frumoase la toata povestea asta.Colegul @Axe a lasat sa se inteleaga , atat aici pe forum cat si atunci cand am vb cu el la telefon despre masina, ca este al 2-lea proprietar, cand de fapt a fost al 4-lea.Masina a mai trecut pe la o societate comerciala si pe la 2 persoane fizice pana la el.Partea mai trista este ca eu am vazut acest lucru abia dupa ce am am ajuns cu masina acasa. Cand am tranzactionat-o m-am uitat mai mult la masina decat la acte. Greseala mea! De asemenea masina prezinta o serie de mici "defecte " in care trebuie investit pentru a fi remediate si pe care colegul a uitat sa le aminteasca. Telescoapele de la geamul haionului sunt praf, nu mai tin deloc, cele de la haion sunt destul de obosite, cand il inchizi trebuie sa ai grije ca de la jumate se duce "racheta", cureaua de la pompa de servo scartaie ca naiba,am intins-o dar degeaba, face la fel, deci vizita la mecanic, scaunul soferului prezinta cateva “taieturi” pe partea cu piele, de la “nasturele hainei”(aici nu stiu cum se poate remedia),volanul la fel prezinta o julitura, deci trebuie tinut cu husa pe el daca vrei sa dea frumos, rotile sunt Ok dar ce folos daca atat cele de vara cat si cele de iarna trebuie schimbate cat mai curand (cele de vara au DOT 2014 iar cele de iarna DOT 2011). Probabil daca stiam ca sunt al 5-lea proprietar nu ma greabeam sa o iau, mai cautam alternative. Pretul de achizitie a fost de 6900 Euro, cei 99 Euro pana la pretul cerut in anunt au fost negociati la telefon, inainte de a vedea masina.La fata locului nu s-a mai putut negocia nimic asa ca “micile neconformitati” prezentate mi le-am asumat ca sa nu zic ca am batut degeaba drumul de la Timisoara pana la Bucuresti. In schimb am primit 2 roti de rezerva, cea slim si cea originala a masinii.
Acum ma consolez cu faptul ca masina e ce trebuie si ma pregatesc sufleteste si financiar de investitii. Trebuie urgent un set de anvelope de vara si sa rezolv cu pompa de servo, iar mai la toamna un set de anvelope de iarna si telescoapele la haion. Scump domne', scump...dincolo era mai ieftin :D :lol:

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by ionutp »

Nu cred ca problema o reprezinta numarul de proprietari ci mai degraba "varsta". Dupa 14 ani incep sa apara tot felul de probleme.
Si eu la a mea am primit anvelope de iarna si de vara destul de vechi si le-am schimbat, insa a fost bine ca un sezon nu am avut griji. Dar sunt importante si pana la urma merita investitia.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

gheo_s
Posts: 12
Joined: 24 Jan 2021, 01:46
Auto: Vectra B, Kia Sportage 2007
Location: Timisoara

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by gheo_s »

Nici vârstă nu e o problema dacă mașina a fost exploatata și întreținută corect. Mai am în curte o Toyota din 2007,care are sub 100 000 km și care arata impecabil, atât la exterior cât și la interior. Servisata doar in reprezentanta și pe care am luat-o la 65 000 km în 2016.Dar descrierea din anunt a fost 1:1 cu ce am cumpărat, fără sa mai trebuiască sa mai investesc nimic în afara de revizia anuala. Când mașina trece pe la 4 proprietari înaintea ta iar istoricul îl reprezinta 3 stampile pe cartea de service (cât mașina a fost în leasing) și câteva facturi riscul sa fi fost întreținută necorespunzător este mult mai mare. De aceea, dacă as fi știut cați proprietari a avut înaintea mea nici nu m-aș fi obosit sa fac drumul de la Timișoara pana la București sa o vad. Acum nu regret ca am luat-o pt ca mașina se comporta ok, doar ca prețul a fost cam mare având în vedere ca mai trebuie sa investesc cel puțin încă 800-900 euro ca să o aduc la nivelul "nu mai trebuie nimic investit câțiva ani". Mai dificil va fi cu scaunul șoferului și cu volanul (nu-mi place cu husa nici pe scaun nici pe volan) .

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2007, 2.0 benzina cu 55.000km in 2017!!!

Post by Axe »

Voi fi scurt, pentru a nu plictisi:
Pe cartea masinii prima persoana e banca, deh luata in leasing. Poti pune copie dupa carte aici daca doresti!?
A doua persoana este tot prima, cand si-a trecut-o pe firma ei.
A treia persoana este fix aceeasi, cand a inchis firma si a luat-o pe persoana fizica. Este acelasi nume...
Restul de imperfectiuni, le-ai vazut la fata locului si ti le-am descris telefonic.
Asa cum au spus si colegii mai sus, nu ai luat ceva 2021 pe care ai platit 35.000euro, e normal sa aiba cum ai spus "mici imperfectiuni"
Mi se pare ca vrei sa lovesti putin in mine, total nejustificat!!! Declari singur ca esti incantat de masina si vei fi si mai incantat cand o vei testa in conditii reale de 4x4, acolo unde nu pui piciorul cu o masina pe tractiune sau propulsie. Restul, e can-can.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”