Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
musicman
Posts: 58
Joined: 03 Jul 2017, 23:32
Auto: Kia Sportage Gt Line

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by musicman »

Cred ca 4100 sau 4200 ron.Trebuie sa vad factura ca nu mai tin minte . In alta ordine de idei, am fost la Kia Băneasa și mi am tras firul pt camera. mi l au pus impecabil. Parca e din fabrica . Nu se vede absolut nimic .A lucrat f bine electricianul. Am acum putin peste 1500 de km și mașina se comporta foarte bine. Mă îngrijorează puțin doar autonomia care mi se pare destul de mica. Până acum am pus doar benzina de minim 98. La ultimul plin computerul de bord îmi arată că fac cu un plin cam 590 km. Iar media consumului era undeva in jur de 8,9 spre 9. Mi se pare cam puțin. Consumul mi se pare in schimb decent. Poate R fi trebuit să facă rezervorul un pic mai mare 😀.A și încă ceva am observat că la p riza brichetei nu poți conecta spre exemplu un detector radar. Am sa incerc sa vad daca cumva pot alimenta și alt dispozitiv. Daca nu sincer as renunța la bricheta eu nefiind fumător și aș transforma o in priza normala daca se poate. Poate mă ajută și pe mine cineva cu portbagajul. L am programat sa se deschidă mult mai jos, nu până la capăt dar acum mi as dori sa îl las cum era înainte. Problema este că nu am găsit pe nicăieri cum sa fac asta. Daca are cineva vre o idee este binevenita. Mulțumesc anticipat.

musicman
Posts: 58
Joined: 03 Jul 2017, 23:32
Auto: Kia Sportage Gt Line

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by musicman »

Am rezolvat cu portbagajul . Am învățat să l resetez după ce am incercat mai multe variante citind cartea, 😀

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by default »

=D> Bravo! Good job!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by Flavyus »

Eu apas P si activez senzorii de parcare.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


musicman
Posts: 58
Joined: 03 Jul 2017, 23:32
Auto: Kia Sportage Gt Line

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by musicman »

Flavyus wrote: 16 Oct 2017, 09:19 Eu apas P si activez senzorii de parcare.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
Pai asta este normal sa faci mai ales când parchezi sau când treci prin spatii strâmte . Eu vb despre programarea portbagajului electric,😀

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by Flavyus »

musicman wrote: 21 Sep 2017, 22:53 Ce nu mi place sau imi place mai putjn este faptul ca nu pot activa senzorii de parcare doar apasand un buton ca la Seat atunci cand vreau sa parchez.
Era vorba de aceasta remarca.

musicman
Posts: 58
Joined: 03 Jul 2017, 23:32
Auto: Kia Sportage Gt Line

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by musicman »

Ok.Pune si tu citat ca sa inteleaga lumea😊Am descoperit intre timp ca merge cu P si la Kia😊.Ati fi putut si voi sa ma ajutati sa nu ma lasati sa ma chinui sa descopar chiar toate chichitele😊

musicman
Posts: 58
Joined: 03 Jul 2017, 23:32
Auto: Kia Sportage Gt Line

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by musicman »

Rezolvat si cu problemele cauzate de grindina in cateva ore la baietii de la Turbocon.Foarte profi baietii ....nu se mai vede absolut nimic.Nu mi a venit sa cred....zici ca nu s a intamplat niciodata nimic ca nu a fost nici o gridina.....Nu vreau sa le fac reclama gratuita insa chiar sunt profi si lucreaza repede si bine.N as fi scris, insa sunt foarte incantat de ce au facut . Ma gandesc ca poate cineva are nevoie de serviciile lor vreodata .In rest numai de bine despre masina.E geniala.Daca ar fi avut si start stop sau Isg cum ii spune la Kia masina ar fi fost perfecta.Da motorul este un pic insetat si in oras nu cred ca reusesc sa fac mai mult de 450 500 de km cu un plin tinand cont de drumurile mele zilnice.Dar pt.ca ,,,,cu Seatul faceam cam 650 de km in oras maxim cred ca e rezonabil.Cel mai putin mi a consumat i oras in jur de 10 .si am 2200 de km deocamdata.Postez pt informarea colegilor consumul pt ca altfel mie mi se pare foarte ok .Mazda care avea 300 de cp consuma in oras minim 15 😊.Faceam maxim 300 ,350 de km in oras.In ultimul timp nu am reusit mai mult de 250 de km cu un plin😊.In alta ordine de idei cred ca acum pot sa zic ca i am invatat toate functiile si stiu cam ce face fiecare functie in parte😊.Am mers un pic si in modul sport in drive .Din pacate nu se poate folosi in oras in conditii de trafic intens dar cred ca la drum lung este perfect.Pe la 3000 de km am sa incerc si modul Sport manual al cutiei sa vedem ce stie😊.In rest foarte Ok masina.Oricum am observat ca daca esti in D si intervii manual schimband din padele spre exemplu facand o frana de motor atinci cand schimbi din nou in plus uneori cutia sare si 2 trepte adica sa zicem din 5 in loc sa se duca in 6 si apoi in 7 merge direct in 7.Asta asa ca fapt divers nu ca m ar deranja sau ca ar ajuta la ceva .Cam asta este pana acum.O sa mai fac km ca sa mai am ce povesti.Ahhh, camera de bord e integrata perfect asa cum am mai spus si se comporta foarte bine recomad si camera cu mare incredere.Este Viofo a119 s gps,in jur de 500 de ron.Sa auzim numai de bine

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by Flavyus »

Viofo e ok, are si suport pe software. Unde ai alimentat-o, la panoul de sigurante sau altfel ? In mod normal aveai nevoie de un suport de sigurante micro2 pentru a te alimenta civilizat la panoul de sigurante:
http://www.thedashcamstore.com/fuse-tap ... fuse-taps/

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by Miria »

Bv musicman, chiar ma bucur sincer pentru tine.Spune mi si mie cum au procedat, doar cu ajutorul unor ventuze sau au impins si pe dedesubt? Acum intrebarea la care daca vrei sa raspunzi bine, daca nu nu.Cat te-a costat?

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by default »

Niste poze, inainte si dupa ar fi ok!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

musicman
Posts: 58
Joined: 03 Jul 2017, 23:32
Auto: Kia Sportage Gt Line

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by musicman »

Huuu am sa incerc sa raspund pe rand.Camera am alimentat o la priza din dreapta a masinii cu alimentatorul ei,Sincer nu stiu ce magie a facut electricianul dar mi a scos cablul de alimentare exact prun suportuk de deasupra oglinzii camera mea fiind pozitionata chiar dedesubtul acestui suport.Refeeitor la Pdr nu am vrut sa intervina dand plafonul jos si din start am discutat sa facem tot ce putem doar prin ventuze asumandu mi eventual daca nu iese chiar perfect pe ici pe colo.Din pacate nu am fost inspirat sa fac poze nici inainte si nici dupa.Ce pot sa va spun este ca era una mai vizibila daca syiai unde este chiar aproape de parbriz pe partea soferului si parea cea mai mare.Credeti ma pot sa pun poza acum cu locul unde a fost dar nu o sa va dati seama ca a fost ceva acolo.Si inca ceva erau mai mult de 3 .Cand pui lampa se vede totul si am decis sa le rezolv pe toate.Ca si preturi sunt cele standard pt astfel de operatiuni adica intre 50 si 70 de ron pe ventuza.Acum depinde cate ai.Oricum baietii iti mai fac si un discount ..Oricum mi au spus ca au acceotat doar cu ventuze orin tragere si nu cu leviereke acelea prin impingere si pt faptul ca erau destul de mici si nesemnificative .Pt lovituri de grjndina mari asa cum era acolo un Mercedes destul de scump trebuie apelat si la celalalt procedeu mai ales ca am inteles ca orjn imoingere dureaza mai putin .Oricum tine si de locul in care ai indoiturile.Eu zic ca cine are neviie sa mearga acolo sa discute cu Mihai sa vada desore ce este vorba si daca i se pare om pretul sa si lase cu incredere masina pe mana lor.Oricum am vazut ca au clienti cu masini extrem de scumpe.Amg uri,Audi A6,Mercedes GL etc.Eu zic ca daca oamenii aia isi lasa masinile de un sfert de milion la baietii astia sa le repare si sa le faca detailing or sti ei ceva😊😊.Oricum am inteles ca lucrwaza si cu anumite firme de asigurari dar nu am intrebat cu care.Sper ca am raspuns la toate inteebarile.Daca am omis ceva sa mi aduceti aminte😊 si va raspund cu placere.Astazi i am facut primul plin cu benxina de 95.Sa vedem daca ma tine mai mult si daca mai trage motorul la fel de bine.Miine o duc la plimbare iar vre o 200 de km☺.Mai vb.Numai bine

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by default »

PDR e foarte ok, merita, iesi mai ieftin ca si revopsirea.

Benzina de 95 e ok, dar mai depinde si firma. Incearca de la toti si poate tragi si vreo concluzie palpabila, pret, consum adica. Unele ar fi mai bune se pare la sanatatea motorului...cine mai stie? Vei sti in timp....lung!

P.S. Incearca te rugam sa lasi spatiu la fiecare inceput de propozitie-fraza! E mai aerisit si mai usor de citit textul si nu costa nimic!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

musicman
Posts: 58
Joined: 03 Jul 2017, 23:32
Auto: Kia Sportage Gt Line

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by musicman »

Crede ma că încerc din răsputeri să scriu corect și cât mai aerisit. Este un chin pentru mine când tastez de pe tel. Am un tel mic 4 .3 inchi și miinile mari . Tastez swipe și de multe ori nu prea îmi iese 😀

Gaskanu
Posts: 40
Joined: 22 Dec 2016, 11:02
Auto: Sportage

Re: Kia Sportage 1.6 tgdi Gt Line Black

Post by Gaskanu »

Musicman superbe jantele ! Poti sa mi spui de unde le ai achizitionat ? De la, Boissigny Auto Distribution SRL ?
Iar referitor la cauciucurile de iarna ti ai luat 245/45/r19 si ai pastrat senzorii originali ? practic ai inlocuit doar cauciucul de pe janta originala ?
Zici ca nu ar fii o problema iarna cu 19 ? N am mai mers cu diametrul asta iarna, de aia intreb ?!
Multumesc anticipat,

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”