Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by Miria »

Bine v-am gasit, mi-am comandat si eu saptamana aceasta un Gt line manual 1.6 tgdi negru cu urmatoarele optiuni:1.xenon 2. spalator faruri 3.scaune ventilate 4.scaune electrice 5.scaun pasager reglabil pe inaltime 6.volan incalzit 7.portbagaj inteligent 8.roata de rezerva.Ma tenta si sistemul JBl insa am ascultat sistemul standart pe o masina expusa si mi s a parut suficient.Aeb ul se activeaza doar la viteze mici, asadar i-am spus pas, ma tentau insa pictogramele din oglinzi la trecerea unei masini din spate, insa pana la urma am renuntat si la acesta, de senzori de parcare n-am nevoie in 14 ani de cand am carnet, am condus destul de multe masini si niciodata nu am julit vreo bara in parcare.Saptamana trecuta mi s-a pus pata sa mi iau masina noua, eram convins sa dau avansul pentru un Tucson, insa am vazut un Sportage pe strada si a fost dragoste la prima vedere.Sper sa nu mi para rau de alegere, dealer ul mi-a spus ca masina se va fabrica in iulie, respectiv la sfarsitul lui august inceputul lui septembrie o voi avea dupa ce le voi vira restul de suma in cont.Pana atunci astept si ii cumpar diverse.Astazi i-am achizitionat jante pe 17 de la un Kia Sportage Gt line plus senzorii de presiune pentru rotile de iarna, imi mai raman doar anvelopele de iarna sa le cumpar, cu toate ca am vazut ca la oferta rabla s-ar da anvelope de iarna gratuite, mie n-au vrut sa imi dea pentru ca am comandat pe benzina, in fine asta sa fie problema.

User avatar
atgeorge
Posts: 92
Joined: 11 Oct 2016, 19:40
Auto: Sportage 2.0L 185cp 2013
Location: Bacau

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by atgeorge »

Sa o stăpânești sănătos și să o primești repede. Bun venit în club.
2013 Kia Sportage 2.0 DSL Premium 4x4 + Panorama

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by Miria »

Multumesc frumos !

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by alimos »

Sa te bucuri de ea! Fara evenimente 1 milion de km!!! O alegere inteleapta. Am vz si eu una neagra cu nr de B prin oras...e o aparitie, ce sa zic...Frumoasa!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by Miria »

Multumesc tare mult.Este a 2 a masina personala ce o cumpar, noua si neagra.Prima este un Renault Clio din 2006, n-am nimic sa ii reprosez merge impecabil, insa se simtea nevoia la ceva mai mare si performant.NU am agreat ideea la ceva nemtesc second hand 4x4 la banii pe care i-am investit in aceasta Kia.Lucrul nou este lucrul nou fara indoiala.Cum am zis si mai sus, am inceput sa ii cumpar diverse, am inceput cu jantele de aliaj pe 17 pentru iarna.Mie imi plac foarte mult, insa vanzatorul mi-a recomandat sa nu le folosesc iarna pentru ca exista riscul de exfoliere.Voi ce parere aveti?Bine eu nu prea ies cu masina cand este mocirla cu sare sau cand este viscolul mai mare, doar in cazuri de forta majora, in rest autobuz sau metrou.Le am luat doar pentru a fi in concordanta cu regulamentul rutier.
18403564_10154620425023479_1604078292366369585_n.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by default »

Daca nu ai frana de mana electrica, poti lua jante de tabla pe 16 si iesi mai ieftin. Nu sunt asa frumoase, dar cu capace se rezolva. Tin insa mult si bine si e pot repara la nevoie usor.
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by Miria »

Acum le am luat deja pe acestea pe 17.Sunt de pe un Ceed 2017 Gt line.

User avatar
atgeorge
Posts: 92
Joined: 11 Oct 2016, 19:40
Auto: Sportage 2.0L 185cp 2013
Location: Bacau

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by atgeorge »

Ca si o curiozitate. De ce manuală?
2013 Kia Sportage 2.0 DSL Premium 4x4 + Panorama

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by Miria »

Pai in primul rand am citit comentariile de pe forumul Tucson ca ar avea ceva probleme la acest nou model de cutie automata dublu ambreiaj uscat, in plus imi place sa simt masina cand o conduc, in Bucuresti in traficul infernal din fiecare zi poate ca ar fi mers o cutie automata,dar eu probabil voi merge cu acest crossover mai mult in afara localitatii si de ce sa omit un aspect destul de important, eu iau masina printr un efort financiar destul de sustinut, fara sa ma incurc cu leasing sau credit auto si la ce am socotit eu cu pixul pe hartie la asta m-am incadrat si mi-au mai ramas ceva banuti pentru casco, rca, jantele de aliaj cu senzori de presiune ce le-am cumparat deja, luna viitoare la salariu as vrea sa imi cumpar si cauciucurile de iarna plus poate si antifurturile.Sunt un tip cerebral si sustinut niciodata nu m-am intins mai mult decat imi poate plapuma, poate daca mai asteptam cateva luni as fi luat in plus plafonul panoramic, poate aeb ul si cine stie automata, dar pe acest principiu nu mi-as mai fi cumparat niciodata o masina noua, din 2013 ma tot chinui si gandesc sa mi schimb masina, insa tot timpul au aparut alte prioritati.Acum am simtit momentul prielnic si am actionat :)

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by relu_24 »

AEB-ul la kia functioneaza intre 10 si 180 km/h, la peste 80 km/h nu franeaza brusc (franeaza mai usor, ca sa nu pierzi controlul).
Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

User avatar
atgeorge
Posts: 92
Joined: 11 Oct 2016, 19:40
Auto: Sportage 2.0L 185cp 2013
Location: Bacau

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by atgeorge »

Am inteles. Eu sunt fan automata. Si o simti foarte bine si la automata.
Am un prieten a comandat X6 manuala. A asteptat 6 luni. O mare parte din timp pentru ca a vrut manuala.
A zis ca vrea sa conduca sportiv.
Unde putem conduce noi sportiv in tara asta?

PS:
Cunosc foarte bine problema cu bugetul. Am avut exact aceasi problema. Tot respectul pentru cei care isi cunosc limita. Chiar daca trebuie sa taie din necesar.
2013 Kia Sportage 2.0 DSL Premium 4x4 + Panorama

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by Miria »

Multumesc frumos, următoarea masina poate peste 10 ani va avea și AEB. Cand am cumparat Clio ul in 2006 mi am dorit clima însă mi am permis doar aer conditionat manual.Pentru mine această masina este o evoluție, nici nu visam acum 11 ani la xenon, motor turbo,scaune piele cu reglare electrică și ce am mai enumerat mai sus.Peste 10 ani sper sa mi iau o alta masina mult mai buna decat aceasta, de ce nu poate un Mercedes Suv negru 4x4 nou de ultima tehnologie .Imi place sa evoluez, cel puțin până acum n am stagnat în viata profesionala.

User avatar
atgeorge
Posts: 92
Joined: 11 Oct 2016, 19:40
Auto: Sportage 2.0L 185cp 2013
Location: Bacau

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by atgeorge »

Daca iti doresti mult cu siguranta vei reusi. Eu mereu am reusit ce mi-am propus. Ma bucur pentru tine ca ai reusit.
Asteptam cu nerabdare sa faci primul drum cu ea si sa ne spui impresii.
2013 Kia Sportage 2.0 DSL Premium 4x4 + Panorama

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by Miria »

Multumesc frumos mai este ceva până în septembrie., o sa mai postez ce ii voi mai cumpara, inclusiv husa auto exterioară.Sunt printre puținii bucuresteni ce pun husa exterioara cand nu merg cu masina o perioada de timp.Clio ul arată că în prima zi și l am scutit de lac exfoliat de la gainatii de păsări, praf, ploi acide, pisici sau mingi de copii.Voi proceda la fel si cu Kia.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage 4x4 Gt line manuala

Post by quelloo »

atgeorge wrote: 13 May 2017, 18:54 Unde putem conduce noi sportiv in tara asta?
oriunde!!! pana si in parcare. try it it's fun!!!
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”