Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by b76bgaarh »

nu se blocheaza usa, e functia anti copil, ca poti sa o deschizi normal.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by Flavyus »

Am pus si eu Android Auto, varianta neoficiala indicata de colegul Nesta. In afara de Gmaps (care e absolut binevenit !) nici agenda de contacte nu mi-o acceseaza. Banuiesc ca softul oficial va face mai multe pentru noi.

Dr3am
Posts: 61
Joined: 01 Dec 2016, 14:24
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by Dr3am »

In primul rand sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Ai mentionat la inceput ca merge greoi cu schimbatul vitezelor, asa a fost si la mine pentru primii 200 km.
Si ai mentionat ca agata... si la mine agata, desi am 1400+ km cu masina, dar face asta doar cand este rece. Rareori cand schimb din a1a in a2a parca sare urat din prima treapta. Totul se intampla doar cu a 2a si a1a. In marsalier inca intra greoi, nu cred ca si-a facut uzura necesara.

So, pana acum totul este normal!
Ai mentionat ca ai mers Bucuresti - Drobeta cu pilotul, ai grija, ca este mentionat in manual ca in primii 1000 km nu este recomandat sa mentii o turatie constanta, ci trebuie sa fluctueze turatia cat mai mult pentru un rodaj cat mai bun si pentru a marii durata de viata a motorului.
Iar la sfarsit scrie ca nu este neaparat nevoie de rodaj :)

Sunt curios cu ce viteza ai mers pe autostrada, mie mi-a luat 8-9 constant la 110-130 (1.6 GDI) ?

Multa bafta!

byk
Posts: 36
Joined: 13 Jan 2013, 16:06
Auto: Sportage 2017, 1.6 TGDI, DCT

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by byk »

Flavyus wrote: 12 Apr 2017, 15:08 Am pus si eu Android Auto, varianta neoficiala indicata de colegul Nesta. In afara de Gmaps (care e absolut binevenit !) nici agenda de contacte nu mi-o acceseaza. Banuiesc ca softul oficial va face mai multe pentru noi.
Câteva chestiuni legate de android auto:
Varianta disponibilă pe site-ul apkmirror este cea oficiala (de altfel, site-ul nu oferă decât aplicații oficiale, nicidecum piratate). Nu exista astfel nicio diferență fata de varianta disponibilă pe Google Play. Singurul motiv pentru care Google nu o oferă decât în anumite țări este cel legat de limbile în care poate funcționa aplicația (engleză, spaniola, franceza, germana, portugheza, italiana și rusa - astfel ca doar vorbitorii nativi ai acestora o primesc) raportat la necesitățile de a întruni condițiile de siguranță în exploatare (după standardele Google).
Modul de funcționare este centrat pe ideea unei utilizări bazate pe interacțiune vocală, cu reducerea cat mai mare a necesității de a apăsa butoane ori de a privi display-ul, astfel încât nu o pun pe Google Play, pentru a nu-și asuma răspunderea. Totuși, pentru cei care doresc să o folosească, este disponibila pe apkmirror, în mod legal, dar fără a angaja Google în vreun fel.
La mine funcționează impecabil, comenzile vocale fiind disponibile numai dacă telefonul este setat pe limba engleză, astfel încât și aplicația GMaps este automat setata pe aceeași limba. Merge și setata pe română, cu indicatii pentru navigație în română, dar fara comenzi vocale.
În privința muzicii, folosesc Google Music și Deezer, ambele cu abonament, fiind posibila descarcarea pieselor pe telefon, pentru utilizare offline. În lipsa unui abonament, Google Music poate fi folosit cu Android Auto ca un simplu player, cu muzica personala stocata pe telefon, fără conexiune la internet.
Waze va fi disponibil în curând (când anume....).
Evident, orice altă aplicație de navigație poate funcționa cu AA, dacă Google va dori să permită acest lucru).
Poate ar fi util un topic separat privind AA.
Sportage 2017, 1.6 T-gdi, DCT7, AWD, GT Line

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by bondalicir »

protejeaza... sa nu o dati jos ca acolo e o zona unde sar frecvent pietricele din trafic... deci lasati-o acolo ca sta bine
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by Flavyus »

Revin cu AA, a doua oara cand am am conectat telefonul totul a mers brici.

Adrian_T
Posts: 3
Joined: 23 Apr 2017, 21:06
Auto: Skoda Octavia 2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by Adrian_T »

Salut nirox,

De vreo cateva luni studiez problema schimbarii masinii actuale, am ajuns momentan la 2 variante, din care una ar fi un Kia Sportage 1.6 T-GDI 4x2 MT, varianta Style, sau GDI 4x2 MT.

Am intrat pe threadul tau pentru ca vad ca ai fix acest model de motor (T-GDI 4x2 MT) si sunt extrem de curios cam care este consumul tau mediu in Bucuresti. Sare de 10%? Evident ca acest consum depinde de f multi factori, dar chiar vreau sa aud si o alta varianta decat cea teoretica a dealerului cu care am vorbit (MIT Motors), respectiv ca ar fi cam 2l peste ce scrie in catalog, adica ar fi vreo 12-13% in oras.

Nu stiu pe ce distante medii mergi zilnic, eu as avea undeva intre 35 si 50 km zilnic (dus-intors, depinde de traseul acasa- servici-acasa).
NU vreau un diesel, fac pana in 20,000 km/an (cu tot cu concediu extern) vin tot de pe o masina pe benzina, o Skoda Octavia 2, motor de 1.6 clasic (la care am un consum mediu de ~9.5 - 10% in oras, dar mai sare si spre 11% si peste uneori, cand chiar prind trafic bara la bara pe distante mai lungi de cativa km).

O sa fac si un drive test cu o masina cu motor GDI, cutie manuala, dar nu au la dealer si un T-GDI tot cu cutie manuala, sa vad diferenta. NU imi plac cutiile automate, daca cineva pe aici mi-ar sugera asta, prefer sa "simt" masina...:)

Vad ca mai exista si posesori de GDI 4x2 MT, tot varianta Style, care par sa spuna ca scot un consum undeva sub 10% in oras, ceea ce ar fi perfect pt mine, dar nu stiu cum trage motorul la drum lung.

Mai am o mica problema cu spatiul in portbagaj, vad ca e pana in 500 l (la cea actuala am vreo 560l, bag in ea la greu cand plecam in concedii). M-as acomoda cu asta, nu mai caram (parca) asa mult cand plecam in concedii toata familia (3 persoane).

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

In oras in trafic bara la bara mi-a luat 14%, maxim. In trafic usor, Sambata la pranz, traversat Bucurestiul de la un cap la altul, 9.4%. Nu stiu daca e mare diferenta intre GDI si TGDI in oras bara la bara, la consum. In trafic, cam degeaba puterea de la TGDI decat daca vrei sa pleci si sa ajungi primul la semafor sau in fundul aluia din fata.
Am facut si test drive cu GDI, dar avand inainte o berlina cu motorul ala, nu m-a impresionat cum se misca, trebuie sa o turezi sa simti ca pleaca. Asta e parerea mea. In schimb, in afara, TGDI e superb, cuplu in depasire, putere, silentios, ofera si senzatii :). Pana la 180km/h ajunge usor, dupa aia am vazut ca parca trage mai greu, dar e de asteptat. Ultimul consum scos acum, 7.1 pe 144km, viteze de 110-120 in afara cu varfuri de 140-150 in depasiri iar prin sate 70-80. Bine, eram singur in masina si fara bagaje. Alt consum, 8.0,dar pe A1 am mers cu 150-160. Depinde cat bagi piciorul in ea. Pilotul automat mi se pare ca te salveaza la consum, consumul instant e mult mai bun decat daca as sta eu cu piciorul pe acceleratie, asta am observat eu.

Pe mine asta m-a convins la Sportage, TGDI cu 4x2. Daca ar fi sa aleg iar, clar TGDI fata de GDI. Inca ceva, eu nu merg in oras cu ea, decat in weekend, la cumparaturi, vizite. In timpul saptamanii prefer metroul, traficul mi se pare ingrozitor si masina asta nu cred ca se preteaza la fataiala zilnica prin oras.

Vis-a-vis de portbagaj, a fost suprinzator la inceput, pare mai mic decat la o berlina cu aceeasi capacitate. Evident, berlina se aseaza pe orizontala, la asta e pe verticala. Am coborat si podeaua mai castigi un pic. Ca idee mi-a incaput carutul pliat, care nu e tocmai mititel, plus bagaje pentru copil si ale noastre. Am mai pus si pe scaunul din fata o plasa, dar eu sunt de parere ca te obliga un pic la eficientizare, mai ales pe sotii :D, sa nu mai care toata casa.

Daca esti din Bucuresti, pot sa ti-o arat, sa vezi ce si cum.

Adrian_T
Posts: 3
Joined: 23 Apr 2017, 21:06
Auto: Skoda Octavia 2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by Adrian_T »

Salut Nirox,

Multumesc pentru raspuns.

Da, sunt din Bucuresti, daca Pipera poate fi considerata Bucuresti (am buletin de IF ...:)... Pipera tine de Voluntari).
Pentru mine masina va fi folosita zilnic acasa-servici-acasa, asa cum am spus in postul de mai sus as avea intre 35 si 50 km zilnic (Pipera - Militari, depinde pe unde gaseste Waze mai liber dimineata/seara). As avea o medie orara de 10-15 km/ora prin oras (poate spre 20 km/ora in zilele bune), sau poate spre 30-40 km/ora pe centura. In medie fac cam 40-50 minute pe un traseu. Si pe Skoda im ia uneori 12-13% in super aglomeratie...
Skoda asta nu are decat 104 CP, are un mic lag la accelerare (ca la toate VAG), dar stiu sa o turez sa scot ce trebuie din ea cand am nevoie sa merg mai sportiv, dar sotiei, cand mai merge cu ea, i se pare ca merge cu barca...:)...mare si lenesa, dar ea are un stil mai "nervos" de condus...

Fac undeva sub 20,000 km/an.

Din pacate, varianta cu metroul imi este peste mana, oricum ar trebui sa conduc vreo 4 km de acasa pana la cea mai apropiata statie de metrou.

Stiu, un SUV poate parea cam mult ca varianta de schimbat masina pentru un uz zilnic, dar e un "pitic" pe care incerc sa-l satisfac de vreo cativa ani, desi Skoda m-a servit (si inca o face) excelent. Dar i-a cam venit timpul, face 9 ani in vara...

Am fost sambata trecuta la salonul auto de primavara la TIB (cred ca e cel al lui Tiriac) si mi-a placut Kia Sportage (dupa ce am studiat mai multe variante de la Hyundai - nu-mi plac, Renault - mica pt mine, Peugeot 3008 - nu am vazut-o inca, Ford Kuga - nu prea am incredere in Ford Europa), ca varianta la un alt model de SUV pe care tot il urmaresc de vreun an (Skoda Kodiaq). Kodiaq-ul e un pic mai scump, ar fi perfect ca si spatiu (am o problema cu asta, mai ales in concedii ...:) ), doar ca nu o vad ca si masina de mers zilnic la servici.

De fapt, caut o masina de familie (suntem 3 pers, am un baiat de 14 ani deja..., poate ii ramane lui masina pe care o iau acum), dar pe care sa o si fatai zilnic la/de la servici. Asa ca am tot citit pe forum la voi de vreo 3-4 zile, sa vad cum e cu acest Sportage.

In acelasi buget ca pt un Sportage 1.6 T-GDI 4x2 MT ar intra si un break,poate tot Skoda, dar sotia nu prea ar mai vrea Skoda... mie unul mi s-a parut o masina f buna.
La Sportage mi-au placut alura, pozitia mai inalta la volan (doar m-am suit in ea, inca nu am facut un drive test), interiorul arata ingrijit, materiale ok. Varianta Style (plus vreo 2-3 briz-brizuri) pare sa aibe cel putin 2 chestii care mie mi se par extrem de utile: tempomat (cruize-control) si scaune incalzite. Tempomatul e beton la drum lung pe autostrada, folosesc pe Skoda mea ori de cate ori pot, pare sa aibe si o influenta asupra consumului.

Portbagajul: inca mai caram destule minuni dupa noi in concediu, eu le aranjez pe toate sa intre in portbagaj, nu o las pe sotie ca mi le brambureste si nu mai incape nimic...:). Plus ca iarna pun si o cutie pe masina (pt schiuri, clapari etc)

Par din ce in ce mai convins de modelul asta, o sa iau si restul familiei la drive test. Cel putin lui fi-miu i-a placut Sportage (la fel si Kodiaq-ul...). Suna f bine garantia de 7 ani (fata de 2, cat am avut la Skoda).
Vad ca si costurile unei revizii par mai mult decat decente (600-700 RON din ce am vazut pe aici, ulei si filtre). La Skoda o revizie ma costa ~550 RON (nu la Porsche, aia sunt cam nesimtiti - scuze daca e cineva poe aici care lucreaza la ei, dar cam asa e, au tarife mari in service).

Daca se "potriveste alinierea stelelor", poate voi deveni si eu un posesor de Sportage in rand cu voi...:)

Multumesc inca odata.

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

In traficul care l-ai descris, o sa te manance la consum :). Si cred ca s-ar preta mai mult o automata, chiar daca eu nu sunt fan dar in trafic in Bucuresti cred ca merita totusi. Eu mai am pe ea senzori parcare fata-spate si parbirz cu dezaburire, in rest nu prea m-a tentat nimic. Ma gandeam la un AEB dar mai bine sunt eu atent decat sa stau pe fb si sa sper ca se opreste :D. La Style ai LKAS (asistenta la pastrarea benzii, mi se pare folositor la drumuri lungi, l-am folosit pe A1, te simti cam inutil la un moment dat cand isi corecteaza singura traiectoria :)), ai incalzire in scaune fata/spate, asistenta HBA, schimba singura faza lunga cu scurta noaptea, asistenta la coborarea in panta, am testat-o, franeaza singura din 2 in 2 cum s-ar zice, pilotul ala automat iar la drumuri lungi isi face banii. Cam asta cu brizbrizurile. Garantia de 7 ani clar e un win. Parca stiu ca Skoda are portbagaj generos, o sa ai o mica 'surpriza' cand o sa vezi la Kia.
Pana la urma daca nu ne satisfacem si noi piticii astia din cand in cand, pt ce mai muncim? :D

baban oana
Posts: 64
Joined: 18 Jan 2017, 15:08
Auto: sportage 1.6 tgdi 7dct 4x4gtli
Location: turnu magurele

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by baban oana »

bravoo nirox,s-o stapaniti sanatosi!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sa va bucurati de ea!!!! sambata dam si noi avansul si am mari emotii!!!!!!!!!!!! tot imi spun unii si altii'' motor de 1.6 si 180 de cai???!!!!!! nu e bine......ufff ,nu mai stiu ce sa cred......tu ce zici ?!!! cum e masina??!!!

Adrian_T
Posts: 3
Joined: 23 Apr 2017, 21:06
Auto: Skoda Octavia 2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by Adrian_T »

Am avut deja "surpiza" cu portbagajul de la Sportage...:). Mi-am pus in cap sa iau 2 valize cu mine cand o sa merg la drive test, sa vad cum intra in portbagaj si sa imi si fac o idee cum ar mai veni si altele pe langa ele.

Plus ca mai am si un caine (ciobanesc german), pe care il mai scot din cand in cand la padure in Baneasa... asta sper sa imi intre in portbagaj...:)... evident, fara alte bagaje acolo...in Skoda intra f ok in portbagaj.

Am vazut pe la inceputul threadului tau ca ai avut 2 cerinte: sa fie rosie si sa aibe scaune incalzite. Interesant, si eu am primit fix astea 2 de la sotie...:)
Sa o stapaniti cu placere si cat mai multi km la bord fara probleme!

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

baban oana wrote: 24 Apr 2017, 18:12 bravoo nirox,s-o stapaniti sanatosi!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sa va bucurati de ea!!!! sambata dam si noi avansul si am mari emotii!!!!!!!!!!!! tot imi spun unii si altii'' motor de 1.6 si 180 de cai???!!!!!! nu e bine......ufff ,nu mai stiu ce sa cred......tu ce zici ?!!! cum e masina??!!!
Ti-au dat si motive de ce nu e bine cu motorul de 1.6 si 180CP? Sau doar asa din auzite? Eu cand am ales motorizarea nici nu am facut test-drive m-am bazat pe review-urile internationale care toate zic de bine (mai putin consumul, cu toate ca si aici eu am consumuri mai mult decat multumitoare). Pentru lamurire uita-te si la review-ul facut de Robert Adam pentru motorizarea asta (turatii.ro).
Masina mi se pare superba, felul cum te simti in ea, pozitie, cum se aseaza, putere, dotari, pret, eu zic ca e un best buy. Mergi inainte cu incredere si nu o sa regreti.

baban oana
Posts: 64
Joined: 18 Jan 2017, 15:08
Auto: sportage 1.6 tgdi 7dct 4x4gtli
Location: turnu magurele

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by baban oana »

multumesc mult de tot NIROX!!!! adevarul e ca sotul meu e hotarat 100%...eu sunt cea carcotasa care plec urechea asa la parerile unora(chiar daca era un mecanic respectivul) am tot citit mult si am vizualizat tot felul de filmulete dar stii cum e ,cand iti iei masina noua nu o faci asa frecvent si des ....(poate asta va fi singura noastra masina noua),vrei ca totul sa fie bine pus la punct....iti multumesc pentru incurajari si chiar o sa citesc review-ul lui ROBERT!!! DRUMURI LINE!!!!!!!!!!

llapusneanu
Posts: 15
Joined: 18 Jul 2017, 16:05
Auto: Kia Sportage

Comenzi vocale Sportage 2017

Post by llapusneanu »

Salutare tuturor posesorilor de KIA!
Sunt detinatorul de cca o saptamana a unui KIA Sportage GT Line benzina.Totul la superlativ pana acum, cu exceptia unor nelamuriri legate de sistemul multimedia al masinii(am achizitionat sistemul cu ecran pe 8")
Problemele pe care as dori sa o lamuresc sunt legate de :
-Comenzile vocale de pe volan sunt valabile si pentru bluetooth-ul sistemului multimedia al masinii, sau functioneaza numai cu Android Auto la conectarea prin cablu USB cu telefonul? La modelele anterioare care nu aveau A.A.,stiu ca mergeau.
-Initial navigatia prin Android A. a functionat atat cu Waze cat si cu Google Maps. Mentionez ca nu aveam instalata varianta de Waze pentru Android Auto.Dupa cateva zile navigatia cu Waze nu a mai mers(probabil a fost instalata o data cu Android A. o varianta demo.Comenzile vocale au functionat f.bine ,in cadrul navigatiei pri A.A.
-Funcția mirrorlink apare ca disponibila pe siteul mirrorlink pt Sportage ,dar in realitate inca nu funcționează...
Credeti ca este necesar un upgrade ?
-Raspunsul celor de la Kia Galati a fost: "Buna ziua,
Am aprofundat si noi problema comenzilor vocale catre telefon prin bluetooth. Pe scurt, dupa update-ul catre Android/Apple, comenzile vocale au devenit mult mai avansate, insa sunt disponibile doar prin conexiunea USB. Catre Kia Motors Corp. au fost transmise deja cereri de activare a comanzilor vocale via bluetooth si pentru noile modele. Nu avem un raspuns oficial legat de cand si daca va fi posibila o astfel de optiune. Va asiguram ca imediat ce vom avea un update in acest sens va vom contacta.
O zi placuta!
!"
Intrebarile sunt:
-A reusit cineva sa foloseasca comenzile vocale de pe volan, pentru sistemul multimedia ,la Sportage-ul din 2017?
-Ati putut naviga cu Waze prin A.A. ?
-Exista/va exista ,upgrade pentru comenzile vocale si eventual recunoastere Mirrorlink?
Multumesc!

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”