Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Comenzi vocale Sportage 2017

Post by nirox »

llapusneanu wrote: 18 Jul 2017, 23:10 Intrebarile sunt:
-A reusit cineva sa foloseasca comenzile vocale de pe volan, pentru sistemul multimedia ,la Sportage-ul din 2017?
-Ati putut naviga cu Waze prin A.A. ?
-Exista/va exista ,upgrade pentru comenzile vocale si eventual recunoastere Mirrorlink?
Multumesc!
- In mometul in care apesi pt comenzi vocale, spune ca ai nevoie de AA.
Mi-am pus AA pe telefon (versiunea luata de pe alt site si nu Play Store, ca nu te lasa, zice ca nu e disponibila in locatia ta), mi-am pus si Waze, versiunea beta care e compatibila AA si pot naviga cu Waze. Comenzile vocale merg doar in sensul de navigatie, ii spun o localitate, o recunoaste si imi arata optiunile pe ecran. Nu am reusit sa-l fac sa puna muzica, sa sune, chiar daca spun comenzile in engleza si asa cum le-am gasit pe net.
Ca sa mearga AA ai nevoie sa conectezi telefonul prin portul USB al masinii.

- Mirrorlink nici mie nu mi-a mers, nu am mai incercat.

llapusneanu
Posts: 15
Joined: 18 Jul 2017, 16:05
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by llapusneanu »

Multumesc pentru raspuns!
Initial dupa instalarea AA, mi-a mers si mie cateva zile navigatia cu Waze, dupa care mi-a disparut la conectarea prin usb cu telefonul(la optiuni a ramas doar Google Maps).
Folositi Waze pentru Android Auto(varianta beta), sau o alta varianta beta(ce numar)?De unde(cum) ati descarcat-o? Varianta cu inregistrarea prin site-ul Centercode pentru testarea produselor, presupune anumite obligatii pe care nu le agreez...
Am comunicat celor de la firma din Galati ,de unde am luat masina si mi-au confirmat ca probabil va aparea un upgrade pentru a putea fi folosite comenzile vocale de pe volan si pentru conexiunea prin bluetooth si recunoasterea Mirrorlink. Pe site-ul MirrorLink, apare totusi disponibila (compatibila) aceasta optiune, pentru Kia Sportage.
Pe de alta parte in cartea masinii ,la capitolul cu sistemul media ,apar valide mai multe comenzi ,ce pot fi date si recunoscute in engleza .
Multumesc!

apis21
Posts: 38
Joined: 13 Jun 2015, 11:00
Auto: KIA NEW SPORTAGE 1.6 GDI 6MT

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by apis21 »

Instaleaza WAZE pentru AA
http://www.apkmirror.com/apk/waze/waze- ... -download/

apoi va face automat update la ultima versiune pentru AA 4.26.0.904 prin PlayStore

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

Eu m-am inregistrat in Center Code la ei, chiar si acum mi-au trimis mesaj de o noua versiune beta. Referitor la obligatii, sincer nu le-am citit, dar daca te ingrijoreaza privacy-u, nu stiu daca mai avem privacy cu toate app-urile pe tel.

llapusneanu
Posts: 15
Joined: 18 Jul 2017, 16:05
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by llapusneanu »

Va multumesc! Am reinstalat Waze de pe apkmirror si deocamdata merge!
NU are legatura cu contextul, dar apelez la cunostintele voastre in domeniu :Sunt compatibile jantele pe 16'' la modelul GT LINE? In cartea masinii nu sunt trecute decat cele R17" si cele R19".Am gasite pe anumite site-uri ca pot fi montate (avantaj iarna) si cele pe 16".Ce spuneti?

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

Nu am nici cea mai mica idee. Pune intrebarea aici: viewtopic.php?f=93&t=23119, e dedicat pentru jante, etc.

llapusneanu
Posts: 15
Joined: 18 Jul 2017, 16:05
Auto: Kia Sportage

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by llapusneanu »

Buna seara,
Dupa reinstalare waze-ul se blocheaza dupa cca jumatate de minut de functionare.Google map merge fara probleme.Am reinstalat si o varianta mai noua,dar acleasi simptome (functioneaza pana intr-un minut si apoi ramane blocat).Credeti ca are legatura cu softul masinii ,cu AA sau cu eventuale setari?
Multumesc!

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by Flavyus »

Eu stiu ca jantele de 16 nu merg daca ai frana electrica, pe buton. Probabil de aceea ai doar 17 si 19 in acte, ca mine.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


amarok
Posts: 53
Joined: 22 Jul 2016, 16:03
Auto: Kia Sportage 2017

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by amarok »

Inca se adapteaza Waze pe Android Auto. Inca mai are destule probleme. Eu folosesc o varianta Waze beta. Am folosit si versiuni din Play si din apk. Cu toate mai sunt probleme. Acum am ramas pe versiunea la zi din center code 4.29.0.0

Eu folosesc comenzile vocale si e ok cu "Ok Google". Se activeaza fie vocal fie prin apasarea butonului de pe volan , partea stanga.

Evident trebuie sa aveti toate setarile necesare pe telefon. Il folosesc in engleza. In romana nu functioneaza. Da in balbe ...singura comanda pe care a reusit sa o inteleaga de la mine a fost ,,vreme Bucuresti"

In rest in engleza merge aproape bine...din nou comenzi simple "call Andrei", "play music"..."drive to spitalul colentina" (o strutocamila romgleza... pe care a inteles-o). Chiar si la comenzi exclusiv in engleza da in balbe....

Am mai primit de vreo 3 ori un crash total si a trebuit sa deconectez telefonul din cablu si sa reconectez. Communication error 6 ... vedeti captura atasata....Evident ca ma duce cu gandul la faptul ca ce este builtin in sistemul masinii pt AA are nevoie de update....pt ca la waze si AA folosesc ultimele versiuni.Si chiar sunt curios daca la dealer cand voi merge la revizie si voi cere filme de ale mele cu update software o sa mi se spuna ca nu exista....

https://support.google.com/websearch/an ... roid&hl=ro
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 2017 1.6 GDI Style InfraredA9, Android Auto & Apple Carplay Ready

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

18.000km. Super multumit de masina, niciun repros. Daca as face un top cu cele mai utile dotari, din experienta de pana acum, ar fi cam asa:
1. dezaburirea automata, mi se pare de departe cel mai bun lucru
2. incalzirea in scaune, evident de sezon
3. senzori parcare/camera video
4. pilot automat
5. asistenta faza lunga/scurta
6. climatizarea automata
7. stergatoarele automate
8. bluetooth
9. asistenta la pastrarea benzilor

Cam atat imi vine in cap, daca nu imi amintesc altceva inseamna ca nu e relevant.

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

Dupa cum spuneam in unul din posturile anterioare, e plin de Kia rosii. Poza asta cand am iesit de la un restaurant :)
DSC_0253.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by quelloo »

tu erai cel ce a venit pe interzis? :))
cum mai e mancarea la qian bao?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

quelloo wrote: 22 Jan 2018, 18:55 tu erai cel ce a venit pe interzis? :))
cum mai e mancarea la qian bao?
Nope, eu eram cel legal :)

Mancarea buna ca intotdeauna, depinde care chinez il prinzi la bucatarie :) Intotdeauna, dar intotdeauna, imi iau aceeasi chestie, pui cu alune.

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

35000km, nicio problema. Ii dam inainte :)

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage Style, 1.6TGDI InfraRed, MT 4x2

Post by nirox »

102.000km, inca nicio problema. In 5 ani, schimbat:
- stergatorul fata acu' 1 an, cel spate inca tine
- placutele de frana pe fata, pe spate inca nu sunt schimbate, la urmatoarea revizie nu mai scapa
- bateria
- parbrizul, dupa multe pietre
- cauciucurile de vara acu' o saptamana

In rest, nimic de raportat.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”