Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Flavyus »

Nu conteaza doar suma, ci si riscurile incluse.
De asemenea, vezi clauza daca va conduce altcineva decat titularul politei.

Dr3am
Posts: 61
Joined: 01 Dec 2016, 14:24
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Dr3am »

Am fost sa vad masina!
Sunt foarte incantat si de culoare si de alegerea facuta ce tine de optiuni!

Am adaugat si 2 poze... o sa mai fac dupa ce o iau din reprezentanta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by quelloo »

Dr3am wrote:Se pare ca le-a iesit bine calculul pentru mine. Sunt prea tanar ca sa am ceva ieftin.... trebuie sa te jecmaneasca asigurarile.

Mi se pare o mare prostie sa te judece dupa varsta.
Nu ajungeam sa imi iau masina si apartament la varsta asta daca eram un tembel pierdut in spatiu...

O sa ma conformez acum, nu prea am ce face, daca trebuie, trebuie :)

Multumesc mult pentru commenturile si "share-ul" cu ofertele primite de catre voi!
la casco conteaza mai putin varsta si mai mult domiciliu si daca ai garaj/alarma etc
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Fantomel »

de unde stiu ei daca am garaj ?

Dr3am
Posts: 61
Joined: 01 Dec 2016, 14:24
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Dr3am »

nirox wrote:Eu am oferta buna, 667E fara fransiza la 23000 suma asigurata. La Elantra aveam 820E daca vroiam fara fransiza, in 4 rate si suma asigurata de 13.500E :? :? :?
Nu stiu ce sa mai zic.
Am primit inca 2 oferte:
- Generali 3700 RON = 800 Euro
- Groupama 1199 Euro

Evident la Gothaer este 800+ si sunt excluse o gramada... dar platesc doar 400+ pentru primul an.
Grea decizie!

Dr3am
Posts: 61
Joined: 01 Dec 2016, 14:24
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Dr3am »

@quelloo, nu cred ca are treaba daca ai garaj.

Conteaza foarte mult varsta.
Eu nu am 27 de ani impliniti si se pare ca trebuie sa pun mai multi bani, pentru ca in calculele celor de la asigurari, eu as avea mai multi bani decat o persoana care are peste 35 ani ai a avut timp sa agoniseasca.

Orice ai face, esti impins catre imprumuturi... e un cerc vicios :))

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by andrei1271984 »

Eu am platit 450 EUR /an :mrgreen: :roll: :lol:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by quelloo »

cotatiile le dau in baza riscurilor.
pentru casco conteaza mult ce platesc ei in mod normal.
daca tu ai domiciliu spre periferie unde se presupune ca e mai putin aglomerat si poti sa lasi masina parcata peste noapte cu destul spatiu fata de celelalte masini (poate chiar parcata lateral) e ceva. pe de alta parte daca stai in dristor si singurele locuri care le gasesti cand vii de la munca sunt unele f inghesuite intre 2 rable (ale caror proprietari nu le pasa daca deschid portierele mai tare in usile tale...) sau daca in unele cartiere mai sunt unii sefi pe plantatie si le-ai luat locul (neplatit) intr-o seara si pana dimineata ei iti taie vreo 2 cauciucuri...

la faza cu garajul, reduce riscul de avarii de la grindina cu 50%, scade si riscul de furt, riscul de masina lovita in parcare etc etc etc.

in formularul de oferta care l-am completat ultima data cand am incercat sa fac casco erau si intrebarile: masina este tinuta in garaj? aveti loc platit la bloc, aveti alarma, aveti GPS?

varianta cu garaj scadea cam 35 de euro din pretul final (care tot a fost prea mare in cazul meu).
a, si n-are treaba cu varsta casco. atat pe numele meu cat si al tatalui meu pretul a fost acelasi
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Dr3am
Posts: 61
Joined: 01 Dec 2016, 14:24
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Dr3am »

quelloo wrote:cotatiile le dau in baza riscurilor.
pentru casco conteaza mult ce platesc ei in mod normal.
daca tu ai domiciliu spre periferie unde se presupune ca e mai putin aglomerat si poti sa lasi masina parcata peste noapte cu destul spatiu fata de celelalte masini (poate chiar parcata lateral) e ceva. pe de alta parte daca stai in dristor si singurele locuri care le gasesti cand vii de la munca sunt unele f inghesuite intre 2 rable (ale caror proprietari nu le pasa daca deschid portierele mai tare in usile tale...) sau daca in unele cartiere mai sunt unii sefi pe plantatie si le-ai luat locul (neplatit) intr-o seara si pana dimineata ei iti taie vreo 2 cauciucuri...

la faza cu garajul, reduce riscul de avarii de la grindina cu 50%, scade si riscul de furt, riscul de masina lovita in parcare etc etc etc.

in formularul de oferta care l-am completat ultima data cand am incercat sa fac casco erau si intrebarile: masina este tinuta in garaj? aveti loc platit la bloc, aveti alarma, aveti GPS?

varianta cu garaj scadea cam 35 de euro din pretul final (care tot a fost prea mare in cazul meu).
a, si n-are treaba cu varsta casco. atat pe numele meu cat si al tatalui meu pretul a fost acelasi
Banuiesc ca nu ai facut prin Gothaer?
Acum nu prea am ce face daca asta e oferta si e cea mai mica, din cauza ca cei de la Kia "platesc" ei 6 luni.
De la anul o sa vad unde imi fac, si o sa ma asigur ca toate clauzele sunt clare.

Dr3am
Posts: 61
Joined: 01 Dec 2016, 14:24
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Dr3am »

Am citit clauzele Gothaer:
Cateva puncte care .... lasa de dorit

5.6 Asiguratorul este indreptatit sa nu acorde Despagubiri in cazul in care:
e) dauna a fost produsa direct sau indirect ca urmare a oricarei fapte agresive produsa cu intentia de a provoca o
paguba sau nejustificat, fara a exista o motivatie ori din razbunare, comisa de o terta persoana chiar necunoscuta, sau
de un grup de persoane, vandalism;

Excluderi specifice pentru Sectiunea “AVARII”
5.7 Pe langa excluderile generale, Asiguratorul nu acopera nici daunele produse in urmatoarele imprejurari:
e) Dauna s-a produs ca urmare a unei coliziuni cu un vehicul feroviar (exclusiv tramvai).
f) Daune produse de autori necunoscuti, in timp ce Autovehiculul asigurat se afla parcat/garat/stationat;

Ce inteleg eu aici:
- Platesti 800 Euro pe an, si iti repari masina singur daca pateste ceva :roll:

F de la art 5.7, interpretare... Stai la semafor (stationat) si te loveste un "Bulgaras" care fuge. este necunoscut, nu? Nu se acopera :))

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Flavyus »

La mine e asigurat riscul:

Sectiunea „VANDALISM, AUTORI NECUNOSCUTI SI ANIMALE”
Asiguratorul acorda despagubiri pentru Pagubele materiale produse Autovehicului asigurat de catre:
a) persoane care iau parte la acte de Vandalism;
b) autori necunoscuti, in timp ce Autovehiculul asigurat se afla parcat/garat/stationat;
c) animale salbatice (care nu se afla in paza juridica a Asiguratului).

Dr3am
Posts: 61
Joined: 01 Dec 2016, 14:24
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Dr3am »

am si eu sectiunea aia.

Este la interpretarea asiguratorului daca te despagubeste sau nu :roll:

Fantomel
Posts: 109
Joined: 24 Jan 2017, 22:40
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by Fantomel »

Eu i-am intrebat clar cum e traba cu casco cand am acceptat oferta , mi s-a spus ca e "full" fara franciza si ca acopera tot . Ma astept sa primesc un astfel de contract daca nu facem scandal :)

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by nirox »

Pe polita CASCO aveti trecut:
RISCURI ASIGURATE: Avarii, Furt, Vandalism, Acoperire roti

La sectiunea 9.3 „VANDALISM, AUTORI NECUNOSCUTI SI ANIMALE” in termeni si conditii e specificat
Aceasta Sectiune este valabila cu conditia precizarii exprese in Polita de asigurare / Acte aditionale semnate de parti. Sectiunea este disponibila numai impreuna cu Sectiunea „AVARII”.
a) persoane care iau parte la acte de Vandalism;
b) autori necunoscuti, in timp ce Autovehiculul asigurat se afla parcat/garat/stationat;
c) animale salbatice (care nu se afla in paza juridica a Asiguratului).

La Excluderi specifice pentru Sectiunea “AVARII” avem urmatorul paragraf:
f) Daune produse de autori necunoscuti, in timp ce Autovehiculul asigurat se afla parcat/garat/stationat;

Intrebarea este daca la RISCURI ASIGURATE, specificatia Vandalism acopera sectiunea 9.3 b deci invalidand excluderea specificata in AVARII sau ar trebui specificat exclusiv la RISCURI ASIGURATE toata sectiunea „VANDALISM, AUTORI NECUNOSCUTI SI ANIMALE” asa cum e specificat AVARII. Si in cazul asta, riscul cu ANIMALE nu e acoperit?

Am intrebat asiguratorul, va tin la curent.

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Sportage 1.6GDI Sirius Silver

Post by nirox »

Raspunsul este ok, deja primit :), se misca bine asiguratorul.
Specificatia VANDALISM acopera riscul cu autori necunoscuti, litera b.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”