Kia Sportage 2016 D 4x2

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by motanul »

Cred ca am parcurs primii 200 km cu masina. Ca si comparatie in materie de SUV ar fi Suzuki SX4.

Ce imi place la masina:
- suspensia confortabila (nu incurajeaza in nici un fel sportivitatea - derapează instant daca o fortezi putin)
- scaunul confortabil
- echipare ok raportat la pret
- spatioasa inauntru
- degivrarea parbrizului in zona stergatoarelor functioneaza ok

Ce nu imi place la masina:
- motor foarte galagios când accelerezi mai tare
- navigatia - bani aruncati pe geam (am incercat 2D / 3D - indiferent cum o setez tot proasta e grafica; sub IGO la mare distanta)
Ce sa mai zic: exista navigatii free cu meniu in Romana si asta de pe masina nu are; Alt lucru care dovedeste ca nu exista nici un respect fata de clientul din Romania este ca nu exista in baza de date a navigatiei oficiale nici un service KIA introdus.
- geamurile nu se inchid automat la armare si cei din service-ul Kia nu au descoperit ca din alarma se pot inchide geamurile cu un pic de bunavointa.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by surfer »

Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute!

Poti da mai multe detalii despre masina - echipare, motor, optionale, etc.

Cu derapajul depinde, mai ales in conditiile de iarna.
Zgomotul insa mie mi se pare foarte redus - am 2.0DSL HP, si e silentios atat din exterior, cat si din interior. Surprinzator chiar pentru un diesel.

Cu navigatia ai perfecta dreptate. Eu nu am folosit-o nicio secunda - nu aveam asteptari, asa ca nu am fost dezamagit.

Drumuri bune!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by andrei1271984 »

ce motorizare ai?
la mine pe 1,6 benzina nu se aude nici musca :lol: :lol:
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

vladbuzdu
Posts: 125
Joined: 19 Apr 2016, 12:14
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by vladbuzdu »

Hey...bine ai venit in club...eu am tot 1,7 DSL dar e foarte silentioasa....nu stiu de ce ti se pare ca face zgomot, ca mie imi place sa o calc cu a 3a pana la 80km/h doar ca sa aud motorasul cum lucreaza....
imi pare rau doar ca nu am 4x4 avand in vedere ca inainte am avut un renault rx4 si iarna asta am dat de cateva ori cu lopata sa ies din parcare.
sunt alte lucruri care ma enerveaza, foarte putine si nesemnificative....dupa aproape 11000 km nu am ce sa reposez

motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by motanul »

Am completat in semnatura
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016
Nu am mai condus masina diesel cu motor asa mic - mai ales pe o masina atat de grea. Pentru mine pare ca o ascutitoare nervoasa motorul asta :D :D
In ture si in acceleratie brusca se aude urat. Daca il lasi in ritmul lui e destul de silentios. Cum il fortezi isi arata limitele si devine galagios.

am pus vreo 15 optionale (degivrare parbriz, alarma, senzori, oglinzi pliabile electric, degivrare luneta, navigatie, camera video, etc).

Cu navigatie nu e nimic de spus. Daca exista variante de navigatie free cu meniu / ghidare in romana si asta nu are, e clar ca va sta degeaba pe masina.

E greu de acceptat ca importatorul acestei marci isi trage marja de profit din vanzare, din service, din piese - dar când vine vorba sa faca ceva pentru clientii din Romania zice pas.

Am avut o experienta extrem de neplacuta si cu livrarea acestei masini:
1. Ne prezentam in ziua si la ora stabilita sa luam masina si când ajungem in showroom vanzatorul ne anunta ca masina nici macar nu este in incinta (e undeva pe langa intr-un tarc in aeroport). Ca nu are om sa o aduca de acolo ca e masina de tractare stricata - asa ca am fost eu sa o aduc. Evident dupa alte 2 ore am putut pleca de acolo ca era nepregatita si plina de praf.
2. Când sa plecam, ne pune sa semnam o hartie ca ridicam masina fara senzori si alarma ca au fost depasiti de numarul mare de masini vandute si sa revenim peste 2-3 saptamani.
Nu am mai patit asa ceva (la alte marci masina era gata, pusa indoor intr-un spatiu de livrare cu tot ce am comandat deja montat, cu sticla de sampanie si 2-3 obiecte de marketing pregatite). Nu isi bateau joc de timpul clientilor in special la livrare.
3. Vanzatorul nu stia cum functioneaza masina (mai corect doar 95% a stia). Unde nu a stiut, a inceput sa bajbaie prin meniu scuzandu-se ca e modelul nou si inca nu il stapaneste. Nu a stiut nici cum functioneaza cruise controlul (a pus ca el nu stie daca se dezactiveaza din pedala de ambreiaj - si totusi de dezactiveaza cum se intapla si la restul masinilor).
4. Pe drumul catre casa mama mea m-a rugat sa-i pun navigatia in limba Romana ca nu intelege in engleza. Am sunat la vanztor si acesta mi-a comunicat ca in limba romana nu exista voce.
5. Plec peste 2 saptamani catre service si constat ca in navigatie Bucuresti in folderul KIA SERVICE nu este trecut absolut nici un service.

Ce imi place ca de cate ori am subliniat ca ceva este in neregula nimeni nu te ia in serios. Deja ai dat banii, ai luat masina - acum ce mai comentezi...
E prima data când patesc asa ceva.
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

aqua
Posts: 506
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by aqua »

de unde ai ridicat-o?
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

vladbuzdu
Posts: 125
Joined: 19 Apr 2016, 12:14
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by vladbuzdu »

dealerul meu de la MIT Baneasa a fost ireprosabil...Narcis Stanciu...recomand cu incredere, l-am cam distrus cu telefoanele, dar nu si-a pierdut rabdarea...probabil ai dat de un incepator. masina a fost pregatita ireprosabil, 1,7 style DSL..

soke1967
Posts: 80
Joined: 09 Jun 2016, 17:15
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL - 2016
Location: Bucuresti, sectorul 2

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by soke1967 »

Problemele semnalate de tine sunt corecte dar pe mine nu m-au afectat asa mult. Masina asta ofera prea mult, la banii astia, si mai ales in comparatie cu rivalele din aceeasi clasa.
Dupa aproape 10000 km pot sa spun ca motorul de 1,7 diesel e suficient pentru mine. Drumuri prin tara, la munte, zapada etc. fara probleme. Intr-adevar, cu masina incarcata (4 persoane si bagajele aferente) masina nu zvacneste dar, nici nu te face de rusine. Oricum, mai multi cai putere inseamna mai multi bani de dat.

motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by motanul »

aqua wrote:de unde ai ridicat-o?
MIT Baneasa - nu dau numele vanzatorului ca nu am nimic cu el. Nu are cum sa fie de vina ca nu a mers platforma, ca nu are navigatia 1 singur service in tot bucurestiul sau ca nu merge si in Romana. Ca si vanzare a fost de nota 9.

Mama mea traia cu senzatia ca masina asta consuma 6-7 % in afara. I-am zis ca 6-7 e exclus (la cum merg eu pe autostrada 130-140) cred ca scot un 8-10% consum real. O sa fac un consum real si vorbesc dupa aia.

La prima vedere masina nu e rea: ca o imagine generala rea e doar pozitia importatorului fata de clientul din Romania. (fata de alte marci cu care am mai avut contact).
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

vladbuzdu
Posts: 125
Joined: 19 Apr 2016, 12:14
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by vladbuzdu »

daca nu mergi cu 140 constant scoti sub 7, daca megi cu 110-120 sub 6.....eu scot in jur de 7 ....dar turez ...mai ales la depasiri

motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by motanul »

Când merg sa ii fac consum nu trag de masina (o pun pe tempomat la 140 - de obicei asta inseamna o viteza reala de 131 km/h deci nu iau amenda de nici un fel) si o tin asa cat e drumul liber.
Hyundaiul accent a consumat 7,4% in acest regim (a depasit consumul la BMW 2.0 diesel 150 CP, Seat diesel 72 CP sau 100 CP). Metoda plin-plin nu ce arata bord computerul. Tot asa mama mea traia cu senzatia ca masina consuma 4-5% in afara localitatii - dar nu a facut niciodata consumul :D :D
Motorul e asemanator, masina e mai usoara si mai aerodinamica ca Sportage. Experienta de pana acum ma face sa cred ca voi avea un consum mai mare nu mai mic cu Sportage.

Ca sa fie relevant vreau un drum mai lung (fi la mare fie la munte mai departe). Sa am un 400km minim.
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by quelloo »

mai e si transmisia la viteza aia, ca poate accent cu 5 viteze avea 3000 rpm si sportage cu 6,7 viteze are 1300 rpm (si destul cuplu in plus sa anuleze dezavantajele aerodinamicii si ale anvelopelor)
la 140 reali cu SUV si eu as zice ca e normal sa ai un consum peste 7.5
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by motanul »

Si eu zic la fel. Dar practica bate teoria. Intradevar masina are 6 viteze si are cutie manuala: asta se traduce prin turatie mica la viteze mari. Dar nu se poate o masina care sta atat de prost la aerodinamica (masiva, lata si inalta) sa consume 6 ca o mananc.
La 140 km/h singura masina care scotea sub 5% (4,8-4,9%) a fost Seat Cordoba 1.9 SDI.

Daca ar fi sa speculez undeva 7,5-8,5 cred ca o sa fie consumul Sportage la 140 km/h pe vitezometru.(131-132 reali).
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

vladbuzdu
Posts: 125
Joined: 19 Apr 2016, 12:14
Auto: Kia Sportage 1.7 DSL

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by vladbuzdu »

tomai am terminat un drum greu bucuresti-tg mures, viteza redusa din cauza cetei....consum pe bord 5,8

motanul
Posts: 32
Joined: 21 Aug 2012, 21:58
Auto: KIA New Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016 D 4x2

Post by motanul »

Eu de mult nu mai am incredere in BC. Exista masini la care diferenta e de 1l% (adica intentionat arata mai putin sa minta proprietarul frumos). Sunt si masini la care eroarea e de 0,1% km. Inca nu stiu din ce categorie face parte Sportage.

Greu a fost drumul pentru tine - pentru consum viteza mica a fost buna. La orice masina inalta (SUV) consumul creste foarte mult odata cu viteza.
Eu la SX4 daca merg exagerat de incet ma pot apropia de un 6,5 consum real (e benzina a mea). La 140 km/h invariabil de zeci de ori am avut consum 10%. La masini din clasa medie (aerodinamice) diferenta e mult mai mica. Maxim 1l in plus.
Sportage e mai mare ca SX4 - deci ma astept sa fie diferenta sa fie mai mare nu mai mica din punct de vedere al aerodinamicitatii.
Fiind diesel si cu 6 viteze e foarte posbil sa mai recupereze...
KIA New Sportage 1.7 DSL 6MT 4x2 LX An fabricatie: 2016

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”