Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by cristinub1 »

Buna,
Incepand de ieri am trecut la alta "clasa" intrand pana la urma in familia Sportage. Am inca o KIA, un Ceed SW motor 1.4 benzina din 2009 de care am fost multumit pana acum =D> . Dar cand s-a pus problema unei masini noi am vrut ceva mai mult decat Ceed si am trecut la Sportage. Nu am tradat KIA.
Am facut ceva search pana sa o cumpar, am vizitat FORD, Hyundai si Opel. Dar parca tot KIA mi s-a parut mai atractiva, mai ales din prisma raportului pret/calitate si garantia de 7 ani.
Deci, pe scurt:
*SPORTAGE 1,6 GDI Classic, culoare Bronze Metal
*optionale:climatronic
bluetooth
parbriz cu degivrare
senzor de ploaie
Am preferat benzina in primul rand din cauza pretului, dar si pentru ca fac anual doar in jur de 10.000 km, multe drumuri scurte. Deci nu merita diferenta. Plus ca am nu am vrut turbina si filtru de particule. Nici 4X4, l-as folosi prea putin cu adevarat.
Asadar, cam 16.600 Euro incluzand reducerea de 4,5% din pretul de catalog si tichetul Rabla.
Am mai primit covorase cauciuc, inclusiv pentru portbagaj precum si pachetul legislativ obligatoriu.
Pana acum sunt extrem de incantat, masina merge foarte bine, se misca excelent si e foaaarte spatioasa la interior.
Mai ramane sa-i descopar toate secretele, am la dispozitie ditamai manualul in limba engleza dar si varianta in romana.
Pe viitor ma gandesc la o navigatie aftermarket, am afisajul de la clima separat deci sper sa nu am problemele pe care le-am citit la alti colegi (incompatibilitate cu clima). De asemenea o sa-i pun paravanturi. Dar mai intai anvelopele de iarna, am luat deja FALKEN HS 449 Eurowinter si o sa le montez pe jantele originale, nu-mi permit unele noi deocamdata.
Am si o intrebare pentru colegii de forum: credeti ca merita sa astept pana dupa 1 ianuarie pentru anularea taxei de timbru? O sa fie anulata sau nu? Nu de alta dar nu imi sta rau cu 1000 de lei in buzunar, o sa fie mai complicat cu recuperarea ulterioara.
Cam atat deocamdata.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

costinliviu
Posts: 97
Joined: 08 Jul 2016, 00:13
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL 136cp
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by costinliviu »

Salutare,
Sa o stapanesti sanatos!
Si eu am avut aceeasi dilema in legatura cu plata timbrului de mediu:). Din ce stiu eu, legea nu a fost promulgata de presedinte, ci mai mult, a fost contestata la Curtea Constitutionala. Asa ca, nu prea are cum sa intre in vigoare de la 1 ianuarie.
Eu am inmatriculat-o astazi :).
810 lei a fost timbrul de mediu pentru 2.0 DSL 136CP.
Kia Sportage Style 2016 2.0 DSL, Mt, 136 cp

User avatar
imkiauser
Posts: 18
Joined: 15 Oct 2016, 10:04
Auto: Sportage 1.6 GDI STYLE B.Pearl
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by imkiauser »

Salut. Super culoare. Felicitari pentru alegere, drum intins fara probleme. Am platit si eu taxa si vreau sa merg sa o inscriu.
@costinliviu: cat a durat inscrierea la Pipera? Am intels ca e "distractie" mare...

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by andrei1271984 »

Salut,


Si eu am depus actele pentru inscriere, din ce-am inteles 254 EUR este taxa....speram sa o recuperam dupa 1 ianuarie ;)
7 zile dureaza la politie :D
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by andrei1271984 »

mai are cineva probleme cu stropitorul de luneta? nu functioneaza..... :(
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

costinliviu
Posts: 97
Joined: 08 Jul 2016, 00:13
Auto: Kia Sportage 2.0 DSL 136cp
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by costinliviu »

@costinliviu: cat a durat inscrierea la Pipera?

Din fericire am inscris-o pe DB.
Aici parca nu este asa taraboi. Numerele preferentiale vin de pe o zi pe alta, iar cele "la rand" in aceeasi zi, cred.
Mai mult dureaza sa iti faci dosarul: taxa la primarie, la finante etc.
Kia Sportage Style 2016 2.0 DSL, Mt, 136 cp

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by cristinub1 »

Multumesc pentru urari. Cred ca o sa ma duc sa o inscriu pana la urma, probabilitatea de a fi anulata taxa e totusi mica. Praf in ochii alegatorilor.....

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by surfer »

Sa o stapanesti sanatos! Excelenta alegere, si culoare! :)

Ma gandeam si eu sa aman inscrierea, dar nu merita, tinand cont ca legea a fost trimisa inapoi de Presedinte si contestata, asa cum zicea colegu' mai sus. Am trimis actele la leasing pentru inscriere, saptamana viitoare sper sa primesc numerele.

Drumuri bune!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
godoroja
Posts: 80
Joined: 31 Oct 2016, 12:37
Auto: 2013 BMW X5 40d

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by godoroja »

cristinub1 wrote:Multumesc pentru urari. Cred ca o sa ma duc sa o inscriu pana la urma, probabilitatea de a fi anulata taxa e totusi mica. Praf in ochii alegatorilor.....
Normal ca praf, doar PSDistii puteau pune botul :). Cine se risca sa lase acum liber sa vedeti ce cazane de golf 2,3si 4 ar aduce astia in Romania pe 200 euro bucata :))
2013 BMW X5 40d
2021 Mini Countryman S All4 Facelift

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by cristinub1 »

Si pana la urma care sunt pasii pentru inmatriculare? :oops:

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by andrei1271984 »

este un singur pas:) sa platesti pe cineva sa se ocupe de inmatriculare.
Altfel risti sa-ti iasa cel putin 15-20 fire de par alb :)))
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

surfer

Post by surfer »

:) subscriu la colegu' Andrei.

Desi la mine se ocupa firma de leasing, in mare ar fi cam asa:
- primesti CIV-ul, mergi la Taxe Locale sa o declari si sa faci Fisa de Inmatriculare - platesti impozit plus 60 lei taxa de inmatriculare
- mergi la ANAF sa iti calculeze timbrul de mediu
- mergi la ANAF sa platesti timbrul de mediu (pas separat, pentru ca nu se poate in aceeasi zi)
- mergi la Serviciul Inmatriculari cu roaba de hartii in original plus copii si incepi sa te rogi.

Ordinea poate nu e aceasta, dar cel mai probabil am omis cativa pasi, astfel o sa fie justificate firele albe :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by cristinub1 »

Astazi am depus actele pentru inmatriculare. Dupa ce am platit si taxa de timbru pana la urma. 1123 RON, m-a durut :|
Partea buna e ca s-a rezolvat repede la inmatriculari, cu programarea online functioneaza perfect, am depus documentele in 15 minute (a trebuit sa astept pana la ora exacta din programare desi am ajuns mai devreme si ghiseul era liber). Se poate si fara online, cu numar de ordine la fata locului, dar e mai comod asa si e si ghiseu separat.
Mai rau e ca trebuie sa mai astept 10 zile lucratoare pentru numere (preferentiale, e adevarat). Sper sa ma incadrez pana la expirarea celor provizorii :P . Altfel scot bicicleta iarasi.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by andrei1271984 »

eu am terminat ieri inmatricularea.
pe 7 nov am ridicat masina, in 3 sapt a fost inmatriculata ;)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Sportage 1,6GDI Classic cu ceva optionale

Post by cristinub1 »

Azi era sa iau si o amenda de viteza. Masina noua, silentioasa, nu stii cand se duce. 66 Km in localitate, am scapat insa cu avertisment. Nu mai fac!!!! :roll:

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”