Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by nirox »

Poate noul i30 Fastback N Performance, 280CP, 390NM, 2.0TGDI, la 33kE. E o optiune fata de Stinger de 45k+.
Pentru fanii kioti, nu cre ca e o optiune, dar am zis sa o mentionez.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by Nesta3 »

Sau Tesla Model 3 Long Range.
Apropo, m-am dat cu model S p100d.Nu înțelegi nimic🤣
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Pai nu inteleg Nesta, ca aia e 100k :)))
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by akeem »

S p100d = adica e dizel?
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by Nesta3 »

E "D" de la dracul pe Pamant 😁
600cp, 900 cuplu, AWD, 0-100 in 2.6 secunde.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

E "D" de la "du-te, du-te, si s-a duuuuuuuuuuus!!!"
Da Nesta, aia e ce trebuie, clar - si autonomie, si performante, si incarcare rapida (din ce in ce mai frecventa prin orase), dar pretul....
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by akeem »

Pana la urma ai mai studiat subiectu?
Si pe mine ma intereseaza ideea ca intr-un an-doi s-o schimb pe actuala. Astept si sa vad ce se mai concretizeaza ca modele noi pe piata precum si cum mai evolueaza legislatia. Putem avea surprize placute, cu iuresul asta spre electrificare, poate guvernele vor fi "sfatuite" si "ajutate" sa boosteze si mai tare achizitia de electrice si hibride prin prime si rable si mai consistente. Si ceva surprize neplacute in acest sens cu restrictii pentru ICE in diverse zone. Acum nu ca as vizita nu stiu ce capitala europeana sau oras istoric cocotat in scaunul soferului si uitandu-ma pe geam (oricum de obicei in concedii ma duc cu avionul) dar nici nu-mi convine sa ma car cu sacosele prin autobuz doar ca magazinul de unde imi cumpar alimente e in centrul orasului.
Deocamdata, cu toata inundatia electrica, nu pot sa spun ca sunt multe optiuni PHEV + SUV + 4x4 pe piata, nici macar break-uri cu garda la sol mai inalta, ca m-am uitat si la asta ca alternativa.
La VW (si vorbesc aici de tot familionul), zici ca n-au auzit in viata lor de Dieselgate. Tot ce e Alltrack, Scout si ce mai e pe acolo, nu stiu decat de 2.0 TDI. Nu mai zic de scoruri astronomice, o Octavia Scout o duci spre 40...45K (evident nicio reducere de la stat ca e.. diesel), Superbul trece lejer de Kodiaq ca preturi, de VW nu mai vorbesc. Si toate astea pentru o garda la sol mai mare cu ...15mm decat versiunile normale. PHEV nu gasesti decat un Tiguan, si ala 4x2. Si asta e tot. Si nici sanse de viitor, ca Kodiaq abia a primit faceliftul iar Karoq urmeaza in acelasi spirit.
3008 e OK, e si cel mai vioi, dar si 53K.... si nici nu ma convinge spatele actionat pur electric, prin teste se pare ca ezita destul de mult (zic de teste cu role sau in afara soselei). Nu ca as avea pretentii mari, dar uite ca mai urci la o manastire, mai prinzi si un pic de ploaie inainte, e aiurea sa ai sute de cai la dispozitie si sa ramai blocat ca-ti taie computerul acceleratia.
Mazda zice ca o sa rupa gura targului la anul, ca pana acum era ea OZN la design dar performante nu avea mult peste ale noastre. Problema ramane cu ce preturi o sa vina, ca vor sa o dea si ei spre premium.
Qashqai are pe țeava versiunea E-power care ar fi o chestie interesanta, un fel de electric cu range-extender, arata cat de cat bine si la interior, dar in spiritul lor specific parca vad ca va fi doar 4x2 sau vreo lesinatura care face suta in 12 secunde ca au vazut ei ca majoritatea clientilor n-au nevoie de mai mult.
RAV4 deocamdata nu-mi place nici inauntru, nici afara, nici ca motorizari si se pare ca in offroad e slabuta rau.
Sigurul convenabil in momentul de fata si ca pret si ca performante ramane Tucson, dar care nu-mi place ca design (nici interior, nici exterior). In schimb partea de Powertrain pare superOK ceea ce e o veste buna pentru noul Sportage, care se pare ca ar conduce lista personala (ma rog, deocamdata e singura, nu are cum sa fie pe locul 2 :) ). Sa vedem si cum o sa arate in realitate versiunea europeana, si ce preturi se vehiculeaza. Pana acum n-a fost niciodata peste Tucson-ul echivalent.
Cam asta vad eu deocamdata ca imagine a pietei actuale (dpdv al meu, evident).

Si inca o chestie intereanta, daca se intampla la anul, poate ca nu rezistam :) La Volvo erau pe stoc 3 V60CC, sub 45k (vreo 10000 euro reduceri in total), ieri mai era doar unul. Motoare clasice, benzina si motorina, destul de dotate, fabricatie 2020. Mi s-a parut o afacere buna, e totusi masina premium, designul imi place foarte mult, e si altceva decat vesnica tripleta germana si mai are si 21 cm garda la sol, nu ca suvuletele noastre.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Sunt inca in tatonari.

Astept sa vina Proceed GT facelift, desi din poze e mai urat ca actualul.
Nu ma atrage deocamdata partea electrica, nici chiar hibrida, pentru ca cel putin 10 ani de acum incolo nu vad sa avem probleme in a circula (cu centrul unor orase ca exceptie, dar fara sa ne afecteze radical).
Pe de alta parte, momentan nu sunt convins nici de partea ecologica a acestor electrice. Sunt sanse mari ca efectul pe termen lung sa fie mai grav decat la diesel/benzina.

Mi-e ca daca mai astept pana la anul, va avea castig de cauza Stinger :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Wow...a trecut aproape un an de la ultima postare aici. Bine, nici multe nu prea s-au intamplat, intrucat si Grasuna si Kiutza merg fara probleme (aproape). Si totusi, am cateva noutati:

- discutia de mai sus s-a concretizat in Noiembrie 2021 printr-o comanda de ProceedGT + totate optionalele. Pret final 31k, achitat rezervarea in valoare de 20k RON, data estimata de livrare Ianuarie 2022.
- din Ianuarie s-a tot amanat livrarea (productia de fapt)
- acum 10 zile Sportage-ul a cedat si m-a lasat in drum (rampa retur injectoare, schimbata pe garantie in 48h)
- acum 7 zile s-a confirmat anularea comenzii pentru Proceed, cu posibilitate comanda model 2023, cu livrare "in 2023"
- in aceeasi zi am rezervat si achitat avans pentru un Volvo XC90 B5 Inscription + ceva dotari decente (trapa, ventilatie, faruri matrix, full pilot assist, etc.), cu livare saptamana aceasta (masina este produsa si livrata deja in RO, as fi putut sa o ridic imediat dupa achitarea avansului, dar a durat un pic pana s-a semnat leasing-ul).

Asa cum am discutat si cu dealer-ul Kia, este o tradare partiala a brand-ului, dar cu 0% vina din partea mea (dupa ce a picat Sportage-ul as fi luat efectiv orice ar fi avut pe stoc intre EV6, Stinger, Sorento, cu conditia sa fie full si cu livrare in maxim 1-2 luni, adica sa aiba serie sasiu.). Din pacate nu exista nimic pe stoc sau produs, asa ca am fost nevoit sa ma reorientez rapid, si cum chinezii se pare ca isi tin o parte din cipuri pentru ei, Volvo are masini pe stoc sau cu livrare in 1-2 luni (cu exceptia modelelor Recharge, la care livrarea este de 4-6 luni, pentru cine mai are incredere in industira asta in zilele astea :) ).

A venit timpul sa vindem Kiutza, care sper sa isi gaseasca un camin pe masura loialitatii ei de pana acum, iar Sportage-ul va trebui sa reziste in continuare, pana cand Kia va livra si alte modele in afara de Sportage V.

Raman conectat comunitatii Kia si voi impartasi atat din experienta cu Sportage, cat si cu Volvo. Sunt si eu curios daca "premium" isi merita renumele. Tot cred ca Sorento si Sportage sunt best buy in clasele lor, sa vedem daca asa si este.

In legatura cu alegerea Volvo-ului in detrimentul concurentilor directi pe care i-am prospectat (X5, Touareg, GLE, Jaguar), pe langa termenul de livrare urias la toti ceilalti si lipsa masinilor de pe stoc (ca si la Kia), si pretul vs. dotari a fost un pic mai avantajos. Ramane de vazut daca a meritat sau nu. Sanatosi sa fim sa o si platim acum :).

Drumuri bune!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by akeem »

Super, sa-l stapanesti sanatos si sa n-ai probleme cu el. Volvo mi se pare cam cea mai stilata, nemtii au cam dat in kitsch pe ici pe colo, probabil sa-i multumeasca pe clientii chinezoi si rusi care nu prea au ei gusturi prea fine.
Care e? cel cu REZERVAT? Sau a disparut? Oricum sunt 5 pagini cu masini, au ceva in stoc. Si destule oferte interesante. Eu mai stau anul asta ca am o casuta in constructie (nu pentru mine :) ) si mai vad la anul ce bani raman. Oricum Kiuta e inca tzipla la 50.000 km si mai mult sta, asa ca nu e cazul sa ma grabesc sa o schimb.
Asteptam impresii.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Multumesc!

Nu mai apare pe site din momentul in care achiti avansul. :)

Revin dupa livrare cu impresii. Dupa vizita in showroom pot spune ca interiorul este mult prea simplu. Elegant, finut, fara brizbrisuri, dar parca mult prea simplu (sper ca nu in stilul VAG de simplu, adica anost). O sa vedem.

Sportage-ul are 145k si dupa primul "check exhaust system" si rampa retur injectoare picata, a reaparut mesajul de exhaust system (s-a stins intre timp, cine stie ce nu ii convine). Si eu sper sa mai tina, pentru ca a fost ingrijit si mega ingrijit atat interior cat si exterior, dar acum vom vedea.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by crismcl313 »

Sa o stapanesti sanatos si sa impartasesti impresii.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by rain »

Sora mea are un xc90 my2018/2019 parca, nu mai retin exact. Am coborat dintr`un x5 si am urcat in volvo, trecerea a fost wow, in sensul bun pentru volvo. Personal, m`a impresionat foarte mult intr`un mod pozitiv. Interior stilat, fara `jde`mii de neoane, leduri si acareturi. Pur si simplu clasa, cum era mercedes acum ceva ani, ca si aia au dat`o in boala starwars cu interioarele. Oi fi eu mai ciudat, dar parca nu mai pot cu atatea benzi de led, peste tot. Nici la toaleta nu mai scapi de ele, efectiv benzi led si luminite peste tot.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

As promised, revin cu primele impresii dupa 100km cu "Uriasa", sau ce nume va primi, inca nu se stie :)

Pentru ca nu putea sa fie decat cu peripetii, masina nu a fost livrata saptamana trecuta, ci abia ieri. Cu scuzele de rigoare si un XC60 Recharge lasat pe mana de vineri pana ieri, am trecut usor peste "inconvenient".
Despre XC60 Recharge (benzina 310CP + Electric 145CP) doar de bine, masina este ozn. Interiorul alb, poate parea impresionant si frumos, dar odata ce te-ai obisnuit, incepi sa ii vezi defectele, pretentiile, etc. Se poate intretine, dar e de munca, mai ales pentru cine vrea totul curat bec.

Despre XC90, benzina 250CP (cu o diferenta de doar 200kg fata de XC60), nu pot spune nici ca e puturoasa, nici ca e ozn. E ce trebuie - un pic mai bine decat Sportage cu 185CP, sub XC60-ul recharge, dar isi face treaba chiar si pentru talpa mea "grea".
In rest, masina e alta clasa, din toate punctele de vedere, desi raman la parerea ca "premium" nu face intotdeauna diferenta. As fi preferat oricand un Sorento full, dar asta e momentan.
Surprinzator de mult loc pe locurile 6-7, si la fel de surprinzator spatiul ramas in portbagaj cu ele ridicate (2 troller-e medii intra lejer, plus 1-2 genti de voiaj deasupra.

Din pacate, nu prea ma coafeaza culoarea tapiseriei, dupa ce initial nici exteriorul nu era cine stie ce, am vazut ca nu e chiar asa rau (Pine Grey - un verde gri inchis). Pielea este Amber (un maro deschis), care nu prea se leaga de nimic. Vom vedea daca putem convietui, daca nu, ii vin de hac baietii cu tapiseriile. :)

Atasez cateva poze cu exteriorul, la interior nu am facut ca sa nu stric telefonul, dar o sa imi iau inima in dinti si o sa fac si la el. :)

Pana una alta, la Sportage iar s-a aprins Check exhaust system, dupa care s-a stins. Nu da cu fum, nu da niciun alt semn. Mai asteptam.

Drumuri bune!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Revin cu poze si cu interiorul, cum am promis. E mai urata culoarea in realitate, sa nu va duceti pe fenta :).

Intre timp masina a fost si la Mutzunache pentru tratament ceramic exterior si interior, si a adunat deja aproape 5000 de km (a bagat si un Thasos).

Dupa drumul in Thasos pot confirma diferenta de clasa prin prisma confortului si a spatiului. Ambele sunt ceva de nedescris, in sensul bun. Tot nu sunt convins ca face diferenta fata de un Sorento, dar pe acela nu l-am condus atat de mult. Ramane de vazut cu siguranta.

On topic, Sportage-ul da semne de uzura, sau de suparare ca l-am tradat, si are un uruit pe stanga fata. Rulment sau placute/discuri, vedem la revizie. Are 143000 de km momentan, urmeaza ultima revizie in garantie.

In alta ordine de idei, Uriasa a trecut la roti pe 22" pentru vara, iar jantele de 20" au trecut la iarna, asadar se vinde set 4 anvelope 275/45/R20 Continental, aprox 4500km rulati, fara niciun incident. Cine doreste, dati un semn si discutam detaliile.

Drumuri bune.
IMG-20220707-WA0005.jpg
IMG-20220707-WA0004.jpg
IMG-20220707-WA0001.jpg
IMG-20220707-WA0007.jpg
IMG-20220707-WA0002.jpg
IMG-20220707-WA0008.jpg
IMG-20220707-WA0009.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”