Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by cmusat2000 »

Surfer...esti de-al meu,

Deci nu pot sa inteleg cum cineva mai poate prefera in 2017 cutia manuala...
Eu am trecut pe automata acum 4 ani, deci si daca as castiga la vreun concurs o masina cu cutie manuala, as cere contravaloarea masinii sau daca se poate schimba pe automata.
Sunt atat de multe avantaje la o automata, in conditiile traficului urban din orasele noastre (TM in cazul din fata), in care dimineata drumul de acasa-scoala copil-servici sotie-servici eu, circa 6,5km in 50 de minute, pai sa fi nebun sa accepti o manuala, am pus in D si ride on, si daca cineva vrea sa miste ceva, hai din cand in cand, mai merge si un N sa nu amorteasca dreapta...

Citisem pe undeva ca prin 2025-2030, producatorii auto vor renunta definitiv la productia cutiilor manuale pentru autoturisme, va fi jale male in RO, pai cum ma nene ma, sa nu o mai SIMT eu, sa nu-i dau eu in gura intre 2 semafoare aflate la 80m unul de celalalt...

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by zaboss »

Cred că până în 2030 vor predomina electricele, care nici măcar nu mai au cutie de viteze :)
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Doamne ajuta cu electricele mai repede!!! (dar si cu banii pentru e ni le permite :) )

Pana atunci, fiecare ramane cu parerile lui si cu placerile lui, desi ramane totusi sa mai aud si alte pareri/argumente cu privire la avantajele cutiei manuale. "simtitul" poate fi prezent si la automata, daca o calci cum si cand trebuie, daca folosesti +/-, etc. Asadar nu il consider argument prea solid.
La fel si cu reprizele de "dat in gura" intre semafoare. Pai tot ce pot sa zic e ca am niste reprize cu Grasuna, de la plecarea de pe loc, ce poate as atinge si cu o manuala, dar nu la fel de confortabil (plus ca necesita si o dibacie a soferului mai mare).

Cum spuneam la inceput - am fost unul din militantii pentru cutia manuala. Cand imi aduc aminte vorbele de atunci, analogiile facute, catalogarile, etc., imi tresare un zambet (ca sa nu zic ma bufneste rasul). :)

Indiferent de gusturile fiecaruia si variantele alese pentru comanda, spor la condus, bucurati-va de masini (ca merita), si drumuri bune!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by Flavyus »

Decat o automata slaba si lenta, mai bine manuala.
Dar nimic nu e mai fain decat o automata buna.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Bine zis.
Doar ca sunt un pic ambigue notiuni ca "slaba", "lenta", "buna".
Fiecare dintre noi are nevoi, dorinte si placeri diferite in ceea ce priveste sofatul.

Cu motorul de 1.6 de la Ceed (122CP), o automata fara kick down, fara mod sport care sa te lase sa mergi pana la 6000 de ture, poate as zice ca ar fi "slaba".
Cu 2.0 DSL de la Sportage (185CP), cu automata care te duce pana la 4500 de ture, si in plus iti da si posibilitatea sa te distrezi cu +/- fara sa intervina, cu kick down care intra relativ rapid (echivalentul duratei de retrogradare de la manuala), nu stiu de ce nu ar putea fi numita "buna".
Apoi confort, siguranta, durata de viata a cutiei si motorului, costuri de intretinere, etc.

Discutia era generala, de aceea si argumentele mele dar si cele cautate de la ceilalti s-au vrut a fi generale din punct de vedere al brandului masinilor, dar specifice despre cutiile manuale/automate.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by nirox »

Poate un dezavantaj ar fi pretul, +1500E. La drum lung o manuala nu o mai mesteci asa de mult, in oras e horror intr-adevar. Poate sunt doar eu, dar Sportage nu o vad ca pe o masina de oras, sa faci tur-retur, munca-acasa in fiecare zi. Cel putin nu daca stai in oras.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by quelloo »

vine cineva la intalnire cu un 2.0 DSL 185 si automata? cel mai bun din 5 :)

ziceti-mi si mie. situatie pe drum
sunt in spatele unei masini pe care vreau s-o depasesc. urmeaza o curba, stau in spatele lui pregatit sa depasesc imediat ce se termina linia continua .sa zicem ca merge cu 60. ii dau a 3-a si stau aproape eu am aprox 2500 rpm. spre jumatatea curbei masina din fata accelereaza usor spre 70 si eu urcand la 70 ma duc in 3000 rpm. automata in momentul asta stie sa nu schimbe a 4-a? modul D vorbesc.

si din nou zic: eu merg 80% in afara si 15% in oras cu trafic normal deci statul in trafic nu e un argument pentru mine.

Ca fapt divers, ma uit pe mobile dupa un 328d sau 325d si intre 2 masini cu specificatii similare si doar transmisia diferita (manuala vs automata) cea manuala este mai scumpa :(

am mai zis-o: as accepta cu drag si o automata buna doar daca nu m-ar fura statul Roman la taxe pentru o masina de peste 500 cai :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Chiar daca nu ar sti sa nu dea a4-a in momentul ala, atunci cand vei vrea sa faci depasirea si ii vei da kick down, va pleca la fel de repede si cu mai mult cuplu (datorita optimizarii turatiei in trepte) cu treapta 3 sau chiar 2 daca stie ea ca ai avea putere mai mare in momentul ala.
Crede-ma, te inteleg perfect, si inca ma bucur de Ceed-ul batran (8 ani) cand il scot la drum - depasiri cu a 3-a pana la 120km/h, turatii la rosu in 3 si 4, etc. Motorul mic (de 1.6) si varsa cailor (122 la inceput, sa mai fie vreo 90 de magari acum) sunt singurele impedimente sa nu poata mai mult.
Dar asta nu schimba cu nimic faptul ca o automata se poate comporta la fel de decent cu aceleasi pretentii.

Discutia despre 328/325 e mai lunga, iar diferenta de pret acolo poate insemna mult mai multe. Sa nu uitam ca un break e mai ieftin SH decat o berlina (acelasi brand) comparat cu pretul de nou.

Spor la cumparaturi si multa bafta!

Eu as veni la intalnire cu mare drag, numai sa stiu sigur cand si unde e: ramane pe 29 Aprilie, la Sala Polivalenta, ora 12, sau cand e?
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
alexdragos
Posts: 50
Joined: 06 Apr 2017, 19:26
Auto: Kia Sportage 1.6tgdi awd 7dct

Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by alexdragos »

quelloo wrote:ii dau a 3-a si stau aproape eu am aprox 2500 rpm. spre jumatatea curbei masina din fata accelereaza usor spre 70 si eu urcand la 70 ma duc in 3000 rpm. automata in momentul asta stie sa nu schimbe a 4-a? modul D vorbesc.
Știi (sunt convins) ca exista si posibilitatea sa o dai pe manual oricând, chiar dacă este in D si nu in Sport, fie din padelele din spatele volanului fie direct din levierul schimbătorului?
Caz in care schimbi pe manual la turația dorita, ca sa nu mai spun ca iti trebuie o fracțiune de secunda sa apeși pe Sport si atunci chiar si in D iti va schimba la roșu pe auto sau din nou când vrei tu pe manual.
Valabil la toate cutiile din ultimii ani, fie ele clasice, dual clutch, cvt


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sportage 1.6tgdi awd 7dct GT line +++

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Salutari,

Pentru ca masina nu da prea multe motive de actualizat jurnalul, a trecut ceva timp de la ultimul post.
Revin acum cu mici actualizari ale consumului: 9.8 acum in bord (a mers doar Nefasta in ultimele doua saptamani). La drum de 130km, tot Doamna, la viteza legala, a scos sub 8%. Mie mi-a iesit 8.1 la un drum de 100km, mers linistit. Astazi, prin Bucuresti, trafic monstruos, 38 de km, a afisat un consum de 11.2%. Pana acum, tot ce pot spune e ca se bate de la egal la egal cu Ceed-ul 1.6 la consum. Ceea ce nu e rau deloc. :)

In rest, doar de bine.
I-am aplicat saptamana trecuta niste ceara spray, curatat interiorul cu un spray antistatic (fara efect de lucios), si i-am cumparat bare transversale plus suport de bicicleta (bare Thule Rapid System 753 Wingbar 961, suport Thule Proride 958). Cateva poze atasate.

Drumuri bune!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Se apropie si prima revizie, care o sa pice fix inainte de plecarea in concediu (are 12500 acum). Conform promotiei, prima este gratis, asa ca nu intru in detalii despre filtre/ulei. Ma bazez pe baietii de la Baneasa.

In rest, aceleasi bune si "rele" despre masina pana acum, consumul e acelasi in bord - 9.8, iar realul depinde foarte mult de stilul de mers - sotia scoate si 7, eu nu scot sub 8.5 :). Trafic de Bucuresti combinat cu Ilfov.

I-am mai aplicat o mana de ceara lichida, si confirm ingrijorarile colegilor care intrebau daca vopseaua/tabla sunt sensibile la pietrele sarite - intradevar, bara fata si capota prezinta cateva puncte in care vopseaua a fost patrunsa de pietre si se vede grundul de culoare gri. Sunt foarte mici, nu cred ca s-ar vedea in poze, tinand cont si de culoarea masinii. O sa incerc, si se observa ceva relevant, o sa urc si poze. Oricum, nu prezinta o problema - la drumurile noastre si colegii de trafic, am renuntat de mult sa mai tin la tabla. Lateralele oricum sunt pline de asfalt sarit, care se ia foarte greu - o sa incerc in viitor cu o solutie speciala gen "Tar remover", vedem ce iese.

Drumuri bune!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by Flavyus »

Vezi ca e spray special pt catran si bitum, Sonax, Mafra, se ia bine.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Da, asta am zis la final, o sa incerc una din ele ceva mai tarziu. Multu!
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by Miria »

Ai grija cu aceste ciupituri.La spalatorie apa intra cu presiune pe sub lac si ti se va exfolia.Ar trebui sa punctezi cu o scobitoare acele mici ciuputuri cu vopsea la culoare ce o poti face la orice centru de vopsea daca stii si codul.

default
Posts: 496
Joined: 06 Jul 2016, 18:52
Auto: Kia Sportage

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by default »

Si peste putin lac si intaritor, apoi polish!
Kia Sportage 2016 4x4 1.6T-GDI GTLine-vandut!
----------------------------------------
Vand bare Thule Sportage 3 sau 4-link in Bazar :!:

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”