Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
TudorM
Posts: 6
Joined: 29 Aug 2022, 14:48
Auto: Kia Sportage
Location: Cluj-Napoca

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by TudorM »

Superb XC90-ul. Acum ca te-ai obisnuit cu el, comparativ cu Sorento, consideri ca merita diferenta cat de cat? Se simte acel "premium"?

(Intreb deoarece si eu detin actualmente un Sportage, dar pe viitor doresc o clasa mai mare si imi plac Sorento si XC90 + Lexus RX450h)

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Salut,

Nu pot sa zic asta cu mana pe inima.
Sunt lucruri la care intradevar se simte diferenta, dar si lucruri la care Sorento e peste.
Cum am zis mai sus, imi mentin parerea ca as prefera un Sorento full (inclusiv plug in) in schimbul acestei variante de XC90.
Poate e si o componenta psihica la mijloc, pe de o parte ca ai pus tot ce se putea, si de cealalta parte ca mai erau multe si nu sunt puse.
In cazul de fata, 'multe' inseamna sistem sunet superior celui Harman Kardon, suspensie pe perne de aer si masaj in scaune. Se poate si fara, dar tot exista acel 'cum ar fi fost daca erau'.
Si ar mai fi motorizarea recharge, cu 300cp+145cp, dar la motor nu am ce sa ii reprosez, cei 250 de cai (reali garantati, dupa upgrade-ul Polestar) sunt mai mult decat multumitori, cutia este perfecta, iar tinuta de drum ireprosabila (zgomot, confort, sisteme de siguranta).
Sorento am condus doar cativa km la testdrive, dar mi-a placut foarte mult totul.
Volvo are aproape 10k acum si nu ii pot reprosa multe, poate doar consumul de 12 in medie :). Dar cand ma urc in Sportage si vad 9-10, nu mai pare asa de rau. :).
Spatiul este intradevar generos, peste Sorento, si te face sa uiti de chestii cum ar fi: lipsa priza in portbagaj, rabatare rand 2 si 3 manuala din lateral (nici macar din spate, spre deosebire de Sorento), etc.
Pe de alta parte, materiale moi peste tot, mocheta peste tot, si alte elemente de premium.

Ca si concluzie, as zice asa: full vs full castiga Volvo, chiar daca diferenta de bani este semnificativa. Daca bugetul nu este o problema, Volvo e varianta castigatoare.
Sorento full vs Volvo baza, la aceeasi bani, castiga Sorento.
Sorento full vs Volvo medium+, din punctul meu de vedere castiga Sorento, dar doar din considerente psihologice, cum am zis mai sus. Diferenta de bani nu este atat de mare, iar Volvo vine cu certitudini in plus, chiar daca nu are side camera view in bord spre exemplu.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

andrei_i6
Posts: 44
Joined: 28 Jul 2022, 14:22
Auto: Kia Sportage 2019 GDi 1.6 4x2
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by andrei_i6 »

Foarte prentioasa culoarea la interior :D
XC90 mi se pare o masina senzationala. Nu am condus insa am mers cu un amic si este premium in adevaratul sens al cuvantului.
Sa te bucuri de ea iti doresc!
Kia Sportage 2019 GDi 1.6 4x2

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”