Jurnal Kia Sportage 2016 1.7 DSL 2x4 MT Classic cu optiuni

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Donian87
Posts: 2
Joined: 15 Sep 2016, 14:42
Auto: Sportage 2016

Jurnal Kia Sportage 2016 1.7 DSL 2x4 MT Classic cu optiuni

Post by Donian87 »

Salutare tuturor!

De mai putin de o saptamana am devenit posesorul unui Sportage 1.7 DSL 2x4 MT Classic cu optiuni, asa cum erau propuse in varianta pre-configurata, astfel incat sa ajunga cat mai repede. Desi initial mi s-a spus ca va ajunge intre 2 saptamani si o luna, a trebuit sa astept 2 luni pana a ajuns masina. O data primita insa mi-a trecut supararea :)
Am ales intre mai multe modele (Tucson, Kuga, Sportage, Cx-5) insa nici una nu egaleaza Sportage-ul la capitolul calitate/pret - Kuga are calitatea interioarelor indoielnica si este inghesuita, Cx-5 arata foarte bine dar depaseste 30.000 euro, Tucsonul este ceva mai scumpa la aceeasi calitate si pare putin mai mica.

Am facut aprox. 1000 de km in mai putin de o saptamana si ma declar foarte multumit. Consumul a ajuns undeva la 6.1 l/100km in conditiile in care am facut aprox. 200 de km in Bucuresti iar restul in afara.

Initial mi-a fost putin teama de motorul mic si lipsa de putere insa acum ma declar foarte multumit. Motorul trage de jos si constant iar eu neavand talpa foarte grea, mi se pare ca raspunde frumos. E adevarat ca pentru depasiri foarte din scurt se cere treapta inferioara insa nu ma deranjeaza, neavand nici inainte de aceasta masina vreun bolid.
Am plimbat-o pe la munte, prin serpentine si pot sa spun ca sunt foarte multumit de cum trage motorul in panta. Nu am patit sa isi piarda suflul la urcare nici macar la turatii mici.

Imi place cum se aseaza pe autostrada, este bine izolata fonic. Pe autostrada la viteza de 130 km/h nu deranjeaza zgomotul de fond. In treapta a 6a merge lin si silentios insa pentru a accelera simtitor, e nevoie de retrogradat intr-a 5a.

Directia asistata electric este usoara si raspunde prompt. La fel si franele care sunt foarte sensibile. HAC si DHA se dovedesc a fi de mare ajutor in pante/rampe.

De apreciat sunt si unele detalii nu foarte semnificative dar totusi importante: geamuri cu tenta fumurie, extra spatiu de depozitare sub podeaua portbagajului, echipare bare longitudinale, incalzire scaune fata-spate in dotarea standard etc.

Ca si minusuri nu gasesc foarte multe. Poate unul singur care merita remarcat. Cum echiparea Classic nu vine cu navigatie/touch-screen, aceasta este inlocuita de un radio-cd cu bluetooth care ocupa spatiul respectiv. Designul insa aduce aminte de Audi varianta 2004 :) Exista insa pentru doritori posibilitatea de a monta la dealer navigatie originala Kia pentru o suma de aprox 700 Eur care se incadreaza perfect in spatiul respectiv si arata de parca ar fi venit direct din fabrica.

Atasez si poze cu masina si va tin la curent cu evolutia masinii odata cu parcurgerea kilometrilor.

Stima!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ionut76
Posts: 32
Joined: 03 Jul 2016, 13:53
Auto: Kia Sportage 2015

Re: Jurnal Kia Sportage 2016 1.7 DSL 2x4 MT Classic cu optiu

Post by ionut76 »

Hai si cu o poza de la interior ! Culoarea este Sirius Silver ?

Donian87
Posts: 2
Joined: 15 Sep 2016, 14:42
Auto: Sportage 2016

Re: Jurnal Kia Sportage 2016 1.7 DSL 2x4 MT Classic cu optiu

Post by Donian87 »

Atasez si o poza cu interiorul. Culoarea este Cannyon Silver.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”