Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by Miria »

Mai bine va bucurati fiecare de masina lui.Nu stiti ce se poate intampla in cativa ani, un razboi, un accident, o recesiune.....Mai este ceva vreme pana cand masina va face 6 ani.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by b76bgaarh »

gazele trec prin dpf, dar sunt gaze si nu colmateaza filtru.

bafta.

ps. nici cu desfacutul nu tine ca ala are tot oxigen in spatiul liber, nu vid.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

RazvanS
Posts: 27
Joined: 12 Aug 2016, 10:10
Auto: Sportage 1.7DSL 2016

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by RazvanS »

Am facut si prima revizie, la 13 luni si 21300 km. Revizia s-a facut la Kia Rom Auto Baneasa si a fost gratuita conform ofertei primite la achizitie.
S-a inlocuit uleiul (Mobil 1 ESP formula 5W30), filtrul de ulei, filtrul de aer si cel de polen. Filtrul de combustibil se inlocuieste din 2 in 2 revizii. La controlul de rampa totul a fost ok, placutele au 7.5 mm fata si 8 spate, mai tin cel putin pana la revizia urmatoare. Nici o alta problema nu a survenit de la achizitie pana acum. Materialele din interior se dovedesc durabile... masina arata, se simte si miroase inca ca si una noua. Merge la fel (de bine :D ), nu am observat modificari in sunetul motorului cu uleiul nou. Sincer speram sa fie un pic mai silentioasa in turatii.
Consumurile medii in acest prim interval au fost de aproximativ 6.5l/100km extraurban, 8.5 urban - Bucuresti si o medie generala de aproximativ 7l/100km.
Daca nu intervin probleme, urmatoarea revizie intentionez sa o fac dupa aproximativ inca 20 000 km.

RazvanS
Posts: 27
Joined: 12 Aug 2016, 10:10
Auto: Sportage 1.7DSL 2016

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by RazvanS »

Salutare tuturor. Cum nu am mai scris de ceva timp, s-au adunat si km. Masina are acum 44.000. Am trecut si de a doua revizie, facuta in toamna cam la 40.000 km, deci aproximativ la 18.000 km si 13 luni distanta de prima. Cost cu ulei Mobil 1 si toate filtrele undeva la 800 lei, la MIT Motors. Totul a fost foarte ok.
In doi ani si jumatate si 44.000 km nu am avut nici o defectiune. Masina se conduce ca si una noua. Nu au aparut zgomote si nici urme de uzura in interior.
Ma lasa lamelele de stergator, in primavara va primi altele si m-am ales cu o mica ciupitura pe parbriz, de la materialul antiderapant "de calitate" imprastiat de drumarii nostri.
Consumul se mentine undeva la 6,5 l/100km la drum cu masina incarcata si 8,5 in Bucuresti.
Atat eu cat si sotia, care o conduce in fiecare zi suntem foarte multumiti de masina. Alegerea a fost foarte buna. Singurul regret este lipsa cutiei automate, care la momentul achizitiei nu era disponibila pentru diesel FWD. La viitorul Sportage se va regla aceasta deficienta.:))
Drumuri bune si sa va bucurati de Sportage-ul vostru!

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by somax »

Foarte bun jurnalul, și informativ. Eu am 6luni și 6000km și după 22 de ani de cutie manuala, nu as mai renunța la 7dct. Are o "inteligenta" care îți permite să conduci mai turat sau mai puțin turat doar apăsând accelerația diferit. Foarte rar simt nevoia sa o pun în sport, unde sta mai turata, la dealuri cu curbe de 180grade sau depășiri pe DN. În rest pe comfort merge bine.

RazvanS
Posts: 27
Joined: 12 Aug 2016, 10:10
Auto: Sportage 1.7DSL 2016

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by RazvanS »

A venit si vremea unei noi revizii, la sfarsitul lui septembrie, facuta tot la MIT MOTORS Baneasa. Masina are acum 56.000 km, totul a decurs normal, s-au schimbat si placutele de frana fata si spate. Cost total revizie si placute aproximativ 2000 lei.
Masina merge impecabil si arata atat in interior cat si la exterior ca si noua.
Pentru ca ne dorim una cu cutie automata ne-am hotarat sa o vindem. Am postat si pe forum un anunt, aici:
viewtopic.php?f=140&t=25655
Pentru ca suntem extrem de multumiti de masina, probabil urmatoarea va fi tot Sportage 1.6 CRDI DCT AWD Style.

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by adrian deleanu »

A apărut un alt concurent redutabil, tot din Coreea de Sud. Ssang Yong cu 3.000 euro mai ieftin, la aceeași calitate. Intrați pe site, să vedeți.

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by somax »

Atentie la cutia automata 7dct, daca masina va fi folosinta mult in Bucuresti, la ore de varf. Cand te deplasezj cu max10 km pe ora si oprit la fiecare 10-20-30m, repetate, cutia uneori merge scutura, ca o dacie veche cu jiglerele infundate. Momentan am 12000km, fara vreo alerta de transmisie supraincalzita.aceasta CUTIE, nu gestionează perfect mersul foarte lent, în treapta 1

User avatar
Flavius18
Posts: 354
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by Flavius18 »

Mda, inca un motiv sa ma gandesc serios in viitor sa ma indrept catre Honda automata sau Tucson. Pe cei de la Kia nu-i intereseaza fiabilitatea cutiei automate.

akeem
Posts: 948
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by akeem »

Cu DCT nu se poate face "inch-ing" asa cum zic americanii, se recomanda sa opresti, sa astepti pana se departeaza un pic cei din fata, sa-i prinzi din urma.... ceea ce pana la urma e o porcarie de viata. Daca as fi putut as fi ales cutie cu convertizor dar uite ca nu era disponibila decat pe dizel, ceea ce insemna vreo 3-4000 euro in plus la vremea aia. De fapt la ora actuala nu prea ai multe optiuni cu cutie cu convertizor. Mai tot ce e pe piata e DCT sau CVT (alta balarie si mai mare).
Oricum, personal nu ma impacteaza prea tare, stiam ca plec din Bucuresti si ca scap de naveta aia idioata. Acum nici Brasovul nu e o placere de traversat la ore de varf, dar eu stau aproape de munca, ma duc pe jos, iar cand mai iau masina din varii motive, fac 10 minute, cu un semafor si 3 treceri de pietoni unde am maxim 4-5 masini in fata. Asta la 8 dimineata. In Bucuresti acelasi lucru se intampla pana ieseam de pe aleea in strada si asta inainte de 7.
Dar revenind la DCT in trafic aglomerat, in modul Normal trece intr-a 2 imediat, deci mersul lin e realizat prin patinarea ambreiajului. Probabil producatorul a testat solutia dar parca te doare sufletul sa stii ca merge asa. Eu am incercat sa o folosesc in Sport ca sa tina a 1-a mai mult, dar nici asta nu e o solutie confortabila, acceleratia e greu de dozat si mersul e foarte smucit. Ultima chestie pe care vreau sa o testez e sa merg pe Manual sa vad cum se comporta. Tu ca sofer anticipezi mai bine ce urmeaza sa se intample, daca insisti in treapta aia sau schimbi in sus sau in jos. Pe cand cutia n-are de unde sa stie, tu accelerezi, ea schimba in sus si tocmai in momentul ala tu iei piciorul de pe acceleratie sau franezi. Normal ca o bulibasesti si nu mai stie ce sa creada si merge scuturat chiar daca nu da alerta de supraincalzire.
De-aia erau bune cele cu convertizor in trafic. Stresai softul dar macar uleiul nu se supara. DCT se streseaza si fizic si psihic :)
Sau cel mai bine, o masinuta electrica pentru oras. Poate vom ajunge si acolo.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by Nesta3 »

Facelift pe Sportage a primit alt kit ambreiaj pe DCT.Ei zic ca au rezolvat problema binecunoscuta.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

capello
Posts: 8
Joined: 24 Jan 2019, 00:08
Auto: Kia Sportage 1.6 Tgdi, Classic
Location: Bucuresti

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by capello »

Am dct 7 facelift si intr-adevar la viteze mici, bara la bara smuceste un pic. Consider ca nu este o problema, ci doar un comportament limitat al unei automatizari care nu face fata la conditii extreme. Inainte am avut opel cutie automata 6 trepte aisin (convertizor). Nu smucea, dar cateodata in conditii extreme, motorul aproape murea. Sunt multumit deocamdata de comportamentul acestei cutii (aprox 10000km). Ce nu-mi place e sa vad pareri neavizate de genul "Mda, inca un motiv sa ma gandesc serios in viitor sa ma indrept catre Honda automata sau Tucson. Pe cei de la Kia nu-i intereseaza fiabilitatea cutiei automate." Cutia de la Tucson este aceeasi/identica/la fel cu cea de pe Kia. Deci, pareri si pareri, unele total rupte de realitate.
Kia Sportage 1.6 Tgdi, 7Dct, 4x4, Classic

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by surfer »

Capello, ms mult. Daca ziceam eu, era cu suparare :).

Eu am 6AT si cum zice si Capello, chiar si la convertizor de cuplu, daca vrei cu adevarat, sau esti suficient de bolovan (cum am fost de cateva ori recunosc), o poti face sa tremure. E drept, cazuri izolate, dar se poate intampla.
Ideea e ca nu exista tehnologie, in orice domeniu, care sa fie infailibila, "stupid proof", sau care sa nu aiba cazuri izolate de "glitch". Nu exista. In niciun domeniu. Unde se poate lucra, este la frecventa acestora, ceea ce in acest caz Kia a facut. Dar chiar si asa, aceasta tehnologie DCT are avantajele si dezavantajele ei. Ca toate celelalte.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

RazvanS
Posts: 27
Joined: 12 Aug 2016, 10:10
Auto: Sportage 1.7DSL 2016

Re: Jurnal Sportage 1.7 DSL 2016, Classic cu optiuni

Post by RazvanS »

Masina s-a vandut la inceputul lunii martie, la aproximativ 59.000 km. Merge si arata ca si in prima zi. Sper sa ii bucure pe noii proprietari ca si pe noi si sa ii poarte sanatosi in drumurile lor. Deocamdata, avand in vedere vremurile pe care le traversam achizitia altei masini este amanata, dar cu siguranta modelele KIA raman o optiune solida atat pentru noi, in viitor, cat si de recomandat prietenilor.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”