Zaboss se întoarce

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Zaboss se întoarce

Post by quelloo »

:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
sorry, n-am putut sa ma abtin :p
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

De ce? Că mașina nu e leșinată sau că nu sunt atât de mari diferențe între o cutie cu convertizor de cuplu și una cu dublu ambreiaj încât să fie sesizate de un utilizator obișnuit? Nu știu, poate sunt eu mai prost, dar nu am sesizat nici o diferență între EDC de pe Captur și ce am pe Sportage.

BTW, poate un admin mai dă ceva de mâncare la hamsterii care învârt rotițele serverului, că de ceva vreme nu mai primesc nici un mail de notificare.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Zaboss se întoarce

Post by quelloo »

nu ca sunt eu fan al VAG dar EDC-ul ala de la renault (cel putin ala care-l pun pe masinile non sport) n-are treaba cu DSG-ul
cand am condus DSG-ul pe un golf a trebuit sa-mi inghit toate cuvintele la adresa automatelor care nu schimba mai repede decat as putea eu schimba pe manual (asta tot nu inseamna ca mi-as lua vreodata - doar daca sunt obligat sa-mi iau o masina care-mi place si nu mai ofera asa ceva =>vezi ferrari), dar, nu pot spune acelasi lucru despre edc... testdrive-ul spune multe
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Serios, tu chiar crezi că un șofer normal sesizează un lag de sub o secundă cât poate să fie diferența pe hârtie? E Placebo. După ce te obișnuiești cu cutia automată înveți să o controlezi astfel încât răspunsul să fie cel pe care îl dorești tu. Dacă, însă, conduci cu transmisie automată doar ocazional și mașini de mărci diferite nu ai timp să te adaptezi și atunci ți se pare că răspunsul nu este cel pe care îl aștepți.

În altă ordine de idei, sunt perfect conștient că Sportage nu e OZN sau vreo minune a tehnologiei :) Și n-am nimic cu VAG :P
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Zaboss se întoarce

Post by quelloo »

lag de o secunda clar nu e placebo. si da, nu merg in oras asa mult ca sa conteze faptul ca e aglomerat si e bine sa schimbe singura in trafic. dar si cand as vrea sa merg tare si sa am lag de o secunda mi-as iesi din pepeni stiind ca am alta varianta.
oricum comparatia cu VAG la cutiile de viteze e cam deplasata ca si la manuale e la fel (diferenta de la cer la pamant). asta e clar, aia stiu sa faca cutii de viteze. (doar la honda sunt la fel de bune, restu mai au de invatat - marcile de volum logic)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Mai ștergem un pic praful pe-aici fiindcă încep să apară chestiile enervante.
1) Pe lângă trosniturile cotierei, a apărut un greieraș pe la ușa pasagerului din dreapta pe care încă nu-l localizez. Se manifestă doar la viteze mici, ca o vibrație în plastic. Mai fusese unul, pe partea șoferului, probabil ca rezultat al montării ledului de la alarmă, însă pe acela l-am omorât cu două palme bine țintite :(
2) Fețele ușilor și pragurile, spatele scaunelor din față sunt pline de zgârieturi mai mult sau mai puțin fine care au început să se „albească”. Arată de parcă s-ar fi luptat acolo o armată de mâțe nervoase. Am încercat la un moment dat să dau cu un maglavais recomandat de cei de la spălătorie și o zi lucesc și arată ca noi, însă începe să se pună praf pe el și se năclăiește arătând mai nasol așa că am renunțat. La fel și plasticele din portbagaj, dar, hai să zicem, că acolo ar mai fi explicabil, de la diverse bagaje cărate.
3) Bucata de plastic gri deschis de pe consola centrală cu cotiera s-a zgâriat și se vede plasticul negru de dedesubt.

Pentru un an și jumătate și o mașină îngrijită - spălată interior-exterior la maxim două săptămâni - în care circul preponderent eu și, pe perioada școlii cel mic - arată cam nasol. La Cee'd n-au fost problemele acestea, deși nici plasticele acelea nu erau cine știe ce. O să urmăresc evoluția plasticelor la noul model, pentru că, dacă rămân aceleași probleme, probabil mă orientez către altceva. Văd că acolo lumea se plânge deocamdată de vopseaua exterioară.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

uita de smacuri si solutii de spalatorie.

eu am rezolvat f usor cu solutie de sters platicele de birou, nu conteaza producatorul ca am folosit mai multe.

nu stiu ce ceed ai avut dar intre cele din semnatura, sportageul se tine mai bine.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Best, ca toată lumea :D Bine, ținând cont că au trecut 4 ani de-atunci posibil să nu fie chiar așa. Însă nu-mi aduc aminte să mă fi enervat zgârieturile pe plastice la Cee'd.

Am și eu niște șervețele din acelea, dar după ce le ștergi și se usucă reapar. Mă gândeam că niște silicon ar umple găurile, însă nu a mers. Nu am dat atenție fenomenului, crezând că e doar murdar. Într-o zi, la spălătorie, l-am rugat pe băiat să insiste, crezând că nu ștersese suficient și atunci am observat că sunt zgâriate și albite pragurile și mi-a dat cu maglavais care a acoperit și i-a dat luciu, dar a ținut puțin. Plus că după un timp se năclăia, așa că l-am șters repede. E bun dacă vrei să vinzi mașina :D
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

nu servetele. fas fas. pun o poza cand cobor in boxa.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Zaboss se întoarce

Post by Caralumba »

zaboss wrote:Best, ca toată lumea :D Bine, ținând cont că au trecut 4 ani de-atunci posibil să nu fie chiar așa. Însă nu-mi aduc aminte să mă fi enervat zgârieturile pe plastice la Cee'd.
Dupa cei 4 ani confirm ca nu sunt probleme cu zgarieturi pe plastice la Best-ul despre care se vorbeste. :lol:
Fair day, be well !
Image

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Jumătatea mea mai bună are auzul mai fin, așa că am identificat și omorât și cel de-al doilea greieraș. Șurubul de la fața de ușă era ușor slăbit. L-am strâns și acum e liniște.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

WP_20160901_11_40_57_Pro.jpg
WP_20160901_11_41_28_Pro.jpg
Poze cu zgârieturile de pe plastice. Cele de pe ușa șoferului se văd bine, nu știu dacă și cele din spate se înțeleg.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

ti-am zis ies cu lichid de ala. din pacate nu mai am recipientul sa ii fac poza.

ceva ca asta

http://www.shopapt.com/Office%20Product ... nce/089192
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

ionut76
Posts: 32
Joined: 03 Jul 2016, 13:53
Auto: Kia Sportage 2015

Re: Zaboss se întoarce

Post by ionut76 »

Cele de pe usa soferului sunt de la verigheta, ceas sau...stiu eu, catuse ? :D Nu vor iesi cu nimic, este un plastic zgiriiat, poate cu o cirpa mai aspra sa le nivelezi. Am si eu asa la Fiat, dar chiar nu ma deranjeaza. La mine sunt de la verigheta !

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Dacă stau să mă gândesc, cel mai probabil verigheta :D Ceasul mai greu, nu prea are cum să atingă. O să încerc cu spray, dar mă îndoiesc că are efect, fiindcă o dată zgâriat un plastic nu mai ai cum să-l faci la loc. Și fiind texturat, nu ai cum să-l polișezi fără să-l distrugi complet. Sprayul poate fi util la pete de transpirație, de exemplu, sau alte chestii, fiindcă mereu apar niște urme albe pe fețele ușilor, care nu-mi dau seama de la ce sunt, dar acelea ies cu șervețele.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”