Zaboss se întoarce

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zaboss se întoarce

Post by panzer »

zaboss wrote: 18 Jul 2017, 11:44 În afară de asta, a mai fost o problemă stranie, pe una din zilele caniculare, aerul condiționat a cedat. La modul că nu mai băga deloc aer rece. L-am oprit vreo 10-15 minute, după care a mers o perioadă și a cedat din nou. Apoi a funcționat și funcționează normal.
Asa fac toate astea noi. Freonul ecologic e de vina. La mine se intampla la Ceed 2 pe autostrada vara. Se degradeaza perfomanta ACului. Merg 10 minute fara el si apoi revine la normal.

Am intrebat la service. Au spus ca au mai auzit comportamentul de la diversi utilizatori dar nu au solutie. Verifica instalatia, totul e ok, freon suficient.

Pe mine m-a lamurit un nene care repara ACuri. E un comportament normal al freonului. Macar nu mai distruge stratul de ozon. In ACurile noi de la firme mari au si senzori care opresc ACul daca freonul isi pierde din calitati.

It's a feauture not a bug.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Zaboss se întoarce

Post by Flavyus »

Asta e noutate. Deci sa ne asteptam la intreruperi aletaorii in functionarea AC ?

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zaboss se întoarce

Post by panzer »

La ce poti sa te astepti sigur e un pret teribil la "completarea" cu freon ecologic. E cam de 4-5 ori mai scump decat cel vechi. :)
Cum am spus: nu se intampla mereu, nu se intampla la toata lumea, dar se intampla si workaround-ul este oprirea instalatiei pentru 10-15 minute.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Nu m-am gândit încă la asta. În plus, la mine este și pe firmă. Momentan sunt prins cu alte chestii, mai las să se mai liniștească apele un pic și apoi întreb la leasing.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Zaboss se întoarce

Post by Nesta3 »

Vezi sa nu isi recupereze ei taxa si sa te lase cu banii dati.Atata timp cat esti doar utilizator, e bunul lor si il gestioneaza cum le e mai comod
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

E foarte posibil și asta. Să vedem, că am două de recuperat, cu firme de leasing diferite. Una e la Țiriac, cealaltă la RCI.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

cica nu se poate.

trebuie sa fie utiliztorul final, la persoane fizice.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

zaboss wrote: 21 Aug 2017, 16:49 Nu vibrează deloc. Singurele zgomote sunt de la plasticele interioare. Pe lângă cotieră acum se mai aud ceva dubioșenii prin spate. Am tot aranjat banchetele, centurile, nu reușesc să-mi dau seama ce naiba troncăne, e un zgomot cam de metal pe plastic. Nu sunt centurile.
Nu pot să cred că am identificat sursa zgomotului :)
Da, era de la centură, lateral dreapta, dar nu în modul în care mă gândeam. Capătul dinspre stâlp are o oscilație și în plan orizontal, ceea ce face ca, la un balans mai mare să se lovească de marginea „capacului”. Interesant este că doar cel din dreapta face, nu și cel din stânga. Am fixat centura și acum e liniște. Doar cotiera mai scârțâie. O să ajung în octombrie cu ea la service să-i schimb filtrele și o să văd dacă ei au vreo soluție (mă îndoiesc).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

ai schimbat capatul de bara?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Nu am ajuns. Am circulat foarte puțin cu Sportageul, abia am făcut 5000 de km de la revizie, cred că îl las până în martie. Mai am vreo două luni de călărit Passatul și vreau să profit :D
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

cat costa dixtractia cu pasatu?
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Passatul a fost 45.000 ca preț de listă, mașină + opționale și 38.000 factura finală. Practic, s-au primit toate opționalele gratis. Probabil, la prețul acesta și la ce dotări are, un A4 ar fi costat la fel.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1316
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Zaboss se întoarce

Post by b76bgaarh »

scump domne, scump.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Zaboss se întoarce

Post by zaboss »

Da, nu a fost a fost alegerea mea, eu doar am configurat-o :P

Anyway, pe măsură ce conduc mașini diverse îmi dau seama că Sportage este o mașină excelentă și cu un raport preț/ce obții excelent. Inițial era setat să o vând la terminarea leasingului, ca să o înlocuiesc cu ceva un pic mai mare, dar am decis să o păstrez și o să văd atunci cu ce înlocuiesc Latitude. Mai am 2 ani și trei luni :)
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

CatalinStefanel
Posts: 34
Joined: 25 Apr 2017, 17:24
Auto: Sportage GT-Line 4x4 DCT7
Location: Iasi

Re: Zaboss se întoarce

Post by CatalinStefanel »

zaboss wrote: 21 Aug 2017, 16:49 Nu vibrează deloc. Singurele zgomote sunt de la plasticele interioare. Pe lângă cotieră acum se mai aud ceva dubioșenii prin spate. Am tot aranjat banchetele, centurile, nu reușesc să-mi dau seama ce naiba troncăne, e un zgomot cam de metal pe plastic. Nu sunt centurile.
Si eu si altii avem aceeasi problema. Am pus spatarul scaunelor intr-o pozitie dreapta. Daca le las pe spate se aud zgomotele respective mai ales la denivelari mici. Am incercat toate combinatiile cu centura, am scos tetiere, am scos tot din portbagaj, roata de rezerva etc. Aici mai sunt colegi cu aceeasi problema viewtopic.php?f=73&t=24221

Nici eu nu am apucat sa ajung pe la reprezentanta pentru o cautare mai amanuntita si nici nu au confirmat altii ca au rezolvat problema mutand spatarul. Speeeeeeeeer sa ajung la reprezentanta ca ma freaca pe creier zgomotul ala. Nu dau sanse mari de rezolvare dar speranta moare ultima.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”