suspensie kia sportage

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
parutza
Posts: 3
Joined: 01 Sep 2014, 14:54
Auto: kia sportage 1.7

suspensie kia sportage

Post by parutza »

salutare,

nu prea am postat pe forum, dar il citesc cu interes

sunt posesorul unei Kia Sportage, 1.7 Style, achizitionata in noiembrie anul trecut

inainte de achizitionare, am fost la mai multe test drive-uri cu Kia si cu Honda CRV

sincer, mi se pare ca Kia are suspensiile foarte rigide fata de CRV

eu am trecut de la Logan la Sportage, si tot mi se par rigide chiar si in comparatie cu Loganul

recunosc ca alte masini gen SUV nu am condus decat cele doua enumerate mai sus, dar va rog sa imi spuneti si parerile voastre in legatura cu suspensiile de pe Sportage

multumesc anticipat

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: suspensie kia sportage

Post by quelloo »

Loganul e facut pentru drumurile noastre si din motivul asta are suspensiile mai moi.
si ar mai fi si faptul ca Sportage are suspensie independenta pe spate nu ca loganul.
La CRV nu ma pronunt ca nu stiu sincer (desi teoretic in segmentul lui ar trebui sa aibe tot independenta pe spate) dar si masina prin design se adreseaza unui public de o alta varsta fata de Sportage. de aici si suspensiile mai moi probabil.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: suspensie kia sportage

Post by eugenflorinmanea »

In general SUV urile cam au suspensiile tari
SAAB 9-5

nicuB
Posts: 22
Joined: 24 Feb 2010, 11:51
Auto:

Re: suspensie kia sportage

Post by nicuB »

eu am trecut tot de la logan la sportage, bine, in 2008. nu mi se pare ca are suspensii asa de tari. cel putin fata de X3, pe care l-am testat in aceeasi perioada si la care efectiv simti orice denivelare, kia mi se pare mult mai confortabil. nu cunosc noul model...
oricum, fiind vorba de un suv e normal ca suspensia sa fie mai tare.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Post by andytzu »

Depinde si de jantele/anvelopele cu care era incaltat CRV-ul. Daca erau anvelope cu balon mai mare, e normal sa fi avut un feeling mai "comod" la denivelari.
Pot sa iti spun ca eu am avut o Honda Accord din 2010 inainte de Sportage iar suspensiile erau mult, dar MULT mai tari decat cele de pe SUV-uletul nostru fabricat la Zilina. Iar din discutiile de pe forumul Honda (hondafan) am inteles ca nici CRV-ul nu era departe.
In general, masinile asiatice au suspensiile ceva mai tari. Hyundai si Kia sunt printre cele cu suspensii mai moi chiar. Sa vezi pe Suzuki-ul nevesti-mii suspensii, iti clantane dintii la orice gura de canal... :)
BTW, ce jante ai? Poti sa incerci o marime mai mica si vei sesiza o diferenta considerabila!

parutza
Posts: 3
Joined: 01 Sep 2014, 14:54
Auto: kia sportage 1.7

Re: suspensie kia sportage

Post by parutza »

in standard am jante de 17 pe care le am echipate cu cauciucuri de vara

iar acum am jante de 16 cu cauciucurile de iarna

nu a fost o mare diferenta intre ele la schimbare

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: suspensie kia sportage

Post by andytzu »

Mda, depinde cu ce faci comparatia. Mie, cu jantele de vara (pe 18!) incaltate pe Sportage, suspensia mi se pare ok, chiar surprinzator de comoda/moale. E adevarat ca in ultimii ani am avut numai masini asiatice (Hyundai, Honda, Suzuki, Kia) si m-am obisnuit deja cu suspensiile ceva mai tari. Pe drumurile din Romania poate fi considerat, intr-adevar, un mic dezavantaj asta dar si avantajele in alte privinte (cum ar fi fiabilitatea, de exemplu) sunt pe masura. Asta e, nu exista masina perfecta sa le aiba pe toate. Cel putin nu la pretul asta! ;)

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”