Sportage 2.0 GDI AT, 4X2, Classic, Deluxe White

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Sportage 2.0 GDI AT, 4X2, Classic, Deluxe White

Post by cmusat2000 »

Initial nici eu nu am percutat la designul lui Kuga.
Pe versiunea ST-Line arata insa foarte misto, masina are alura mai inchegata, eleron tip sport, suspensie sport...

In interior mi se pare o idee mai "stransa" fata de Sportage, latimea e 1.845 pe ST-Line, portbagajul ceva mai adanc, masina vine si cu plusuri dar si cu minusuri, asta este...

Pe clubford m-am logat de 3 saptamani, sa ma informez direct de la comunitate de comportamentul masinii, pareri mai mult pro, sunt si reprosuri, sper sa nimeresc un lot ok, fara probleme deosebite.

Oricum nu voi parasi clubkia,...cumparatorul masinii mele e tot din TM, insa mai putin activ on-line sa spuns asa, am ramas in legatura si periodic mai intru sa va spun de masina, eventual sa va cer sfaturi, oricum sper sa nu aiba probleme deosebite.

Toate cele bune. :D

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2.0 GDI AT, 4X2, Classic, Deluxe White

Post by Flavyus »

Ford are 20% discount standard si ajunge la 25%. Cea mai buna masina e aia pe care o alegi

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2.0 GDI AT, 4X2, Classic, Deluxe White

Post by zaboss »

28% am avut eu la un Focus. Modelul nou. Dar aceste reduceri sunt false, pentru că Ford are tot felul de pachete dubioase și acolo au marjă serioasă.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2.0 GDI AT, 4X2, Classic, Deluxe White

Post by zaboss »

Cum e Kuga, comparativ cu Sportage?
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Sportage 2.0 GDI AT, 4X2, Classic, Deluxe White

Post by cmusat2000 »

Salutari tuturor, sper sa va regasesc cu bine pe toti, :D

Au trecut 3 luni si un pic de cand manuiesc o Kuga.
Doar 1900km pana acum, :roll: insa pot spune urmatoarele:

+
- desi motorul este de 1498cc, turbina se simte la turatii foarte mici, la kickdown gandeste jumate de secunda dupa care pocneste frate si o ia la sanatoasa.
- scaunele mai comfortabile decat pe S3, am o pozitie foarte buna la volan, reglaje electrice, pana acum am avut cel mai lung drum de 180km, am coborat fara sa simt nici cel mai mic disconfort.
- vizibilitate generala excelenta, montanti au o inclinare care nu obtureaza foarte mult, partbrizul se intinde in fata foarte mult, senzatie de spatiu interior.
- suspensie foarte silentioasa si mai putin ferma ca la S3, chit ca eu am versiunea ST-Line, care ar fi sport, adica cu o suspensie mai rigida.
- materialele din interior, inclusiv de pe usi, imi plac mai mult ca pe S3, sistemul SYNC3 foarte ok, sistemul de sonorizare Sony bunicel, dar atat.
- directia usor mai rigida ca pe S3, dar totusi in continuare usor manebrabila prin oras.
- consumul de la preluarea masinii s-a stabilizat pe la 13,3-13,4%, din care 1500km urban, de multe ori bara la bara si 350 extraurbani pe DN. Afara am scos la drum lung 7,3%,
- cutia automata este 6AT, eu o simt peste ce era pe S3, nu a smucit pana acum, nu se simt schimbarile, iar padelele de volan pe modul S sunt wild...
- rezolutia camerei marsarier excelenta, parca e imagine HD.
- una peste alta, ambientul intern ma satisface mai mult ca si la S3, tapiteria de piele ecologica+alcantara cu cusaturi rosii e bestiala.

-
- masina avand senzori fata-spate+laterali imi bipaie in nestire la parcarea intre 2 masini.
- cand declupez levierul cutiei din P in R sau D se aude un "clack" in levier...
- cand flesuiesc se aude in fata un click-clack...
- haionul electric de 2 ori s-a deschis, dupa care s-a inchis la loc fara nicio comanda.
- sistemul de deschidere keyless, de 3 ori nu a percutat.

C-am asta ar fi pana acum...Pana la urma ma declar pe deplin multumit de alegere, am luat o Kuga cu toate dotarile posibile, mai putin carlig+trapa la pret de S4 versiunea Classic cu mult mai putine dotari. Recunosc ca intorc capul pe strada si acum dupa S3 sau S4, mi-ar fi placut cu 24500euro sa pot lua un S4 GT-Line, asta e, poate generatia urmatoare...

Singurul aspect care imi ridica semne de intrebare este fiabilitatea, nu cred ca Kuga se va comporta exemplar din acest punct de vedere, cu S3 in 4 ani jumate nu am avut mari neplaceri, situatie confirmata si de actualul proprietar tot din TM cu care m-am conversat sapt trecuta cand i-am inmanat gumele de iarna pt S3. Foarte multumit la randu-i de alegere, cu mici retineri, insa nimic grav.

Ma bucur ca ne-am mai auzit si va doresc tuturor drumuri bune fara evenimente sau momente neplacute.

Toate cele bune. :)

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2.0 GDI AT, 4X2, Classic, Deluxe White

Post by zaboss »

Mă bucur pentru tine. Era așa de mare diferența pentru 4x4?
Eu eram hotărât pe X-Trail, dar au schimbat motorizarea și m-am orientat pe Kodiaq. Până când termin leasingul, în martie, o să apară și versiunea facelift.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2.0 GDI AT, 4X2, Classic, Deluxe White

Post by ingerulol »

Sa ne mai povestesti ! Ai inca putini kilometri . Pune si o poza cu ea pregatita de iarna (sau nu) :))

akeem
Posts: 950
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Sportage 2.0 GDI AT, 4X2, Classic, Deluxe White

Post by akeem »

La portbagaj mi s-a intamplat si mie sa se deschida de vreo 2 ori singur iar odata l-am vazut de pe balcon deschis pe jumatate (bine ca m-am uitat pe geam).
Initial am crezut ca e vreun fail, apoi am vazut ca telecomanda statea presata in buzunarul borsetei, probabil s-a apasat butonul singur.
Verifica si la tine daca nu e cazul.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Sportage 2.0 GDI AT, 4X2, Classic, Deluxe White

Post by cmusat2000 »

Salutari tuturor, :D

Cu bune si cu rele, anul 2019 se apropie de final.
Vreau sa urez comunitatii posesorilor de Sportage, un Craciun Fericit si un An Nou cu sanatate si impliniri alaturi de cei dragi. Fie ca noul deceniu sa ne aduca o viata mai buna, mai putina ura si mai multa empatie intre oameni.
Si nu in ultimul rand, sa ne bucuram de masinile noastre (chiar daca eu nu mai sunt la volanului unui Sportage, nostalgia persista :roll: ), cati mai multi km fara incidente in trafic sau probleme tehnice.

LA MULTI ANI!

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”