Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by stenso »

Colegu nu inaltimea iti da comfort spatiu si siguranta. Ca sa duc comparatia la extrem poti spune ca loganul este peste ferarri din cauza ca e mai inalt cu 70 cm? Sportage e mai jos pt ca...cum ii spune si numele...se vrea mai sport! Avantaje stabilitate mai buna si consum mai bun.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by cmusat2000 »

stenso wrote:Colegu nu inaltimea iti da comfort spatiu si siguranta. Ca sa duc comparatia la extrem poti spune ca loganul este peste ferarri din cauza ca e mai inalt cu 70 cm? Sportage e mai jos pt ca...cum ii spune si numele...se vrea mai sport! Avantaje stabilitate mai buna si consum mai bun.
As da oricand Sportage pe un Land Cruiser sau pe un Land Rover, daca as avea buzunar de asa ceva. Ghici cine pe cine s-ar urca la un impact...

Ma opresc aici, nu doresc sa-mi pun in cap pe toata lumea.
Drum bun tuturor fara evenimente.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by quelloo »

:p acum m-am prins si eu. clasa superioara gen de la Sportage la Sorento. Evoque -> Range Rover etc etc.

in aceeasi clasa cu sportage e Rav4 si Evoque numa ca Evoque e si premium.
la opel cred ca Mokka ala e mai apropiat in clasa de Sportage si Antara merge spre Sorento.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by andytzu »

Cmusat, hai sa iti spun si eu parerea mea despre Antara. Este o masina urata cu spume, fada, asa cum sunt majoritatea masinilor Opel. Nu este prima incercare nereusita de SUV a celor de la Opel. Au mai avut una si anume Frontera, la fel de nereusita si de prost vanduta. Vanzarile Antara in Romania si in Europa sunt foarte scazute, modelul a fost un esec total pentru Opel. Pe de alta parte, modelele Sportage si ix35 (fratiorul de la Hyundai) se vind foarte bine. In Romania, in segmentul de SUV compact, Sportage este pe locul 2 la vanzari dupa Duster in momentul de fata. Ca sa vorbim si pe date, nu doar pe impresii personale. Piata decide, vanzarile vorbesc.

Singurul "avantaj" pe care l-as vedea la Antara este ca are spatiul interior putin (repet, putin) mai generos decat Sportage dar acesta din urma se orienteaza mai mult catre sportivitate deci este de inteles.

Interiorul lui Antara (apropos, Antara se fabrica in Coreea, in aceeasi fabrica in care se fabrica si Chevrolet Captiva, pentru cei care mai viseaza ca e masina germana) mi se pare la fel de neinspirat si lipsit de originalitate/personalitate ca si exteriorul. Este, din punctul meu de vedere, o masina "wannabe", care se vrea ce nu poate sa fie si incearca sa copieze rivalii germani care chiar stiu sa faca masini (VW, Audi etc.). In vreme ce Sportage e o masina corecta, cu personalitate si care nu incearca sa te minta. Antara incearca sa o faca dar nu reuseste deoarece consumatorii finali nu sunt prosti si nu o cumpara (cu mici exceptii, bineinteles). Raportul calitate/pret e net superior in favoarea SUV-ului fabricat la Zilina.

In alta ordine de idei, daca tu ai ales sa iti cumperi un SUV compact fara tractiune 4x4 (de ce SUV atunci?!), cu motor pe benzina (consum mare) si cu cel mai prost nivel de echipare (btw, intr-un Opel prost echipat iti vine sa plangi, zici ca esti intr-un Logan), poate ca e normal sa ai motive de nemultumire... Dar nu Kia e de vina, ci tu care ai luat decizia in primul rand. In plus, te intreb si eu, asa din pura curiozitate: nu ai facut un test drive inainte sa cumperi masina?! Nu ai observat ca nu ai loc in ea si ai "vizibilitate redusa" si ca interiorul este "foarte saracacios" etc.?! Daca nu ai facut, tough luck!

Si da, Antara este un SUV compact pozitionat chiar de Opel in clasa cu Sportage si restul (Kuga, RAV4, Tiguan etc.). Mokka este o alta incercare a celor de la Opel (ceva mai reusita, recunosc) de a indrepta putin greselile pe care le-au facut cu Antara (printre care amintesc, cu riscul de ma repeta, dimensiunile si inaltimea prea mari pentru segment, designul oribil, lipsa de personalitate, pricing-ul jmecheresc si pozitionarea falsa care incearca sa traga pe sfoara cumparatorul).

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by andytzu »

Uite si niste statistici ca sa vezi cat de "apreciat" e dulapul ala de masina pe care ni-l tot lauzi aici pe forum. Ia sa vedem si Sportage si ix35, comparativ asa... :)

Antara + Captiva: 11.389 unitati vandute
Sportage + ix35: 190.096 unitati vandute

Sportage e pe locul 3, ix35 pe 4, Antara pe locul 19 iar Captiva pe 25!

Aoleu... Pai ce-am facut?! "King of the road"?! :)))
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by Ogy »

Incercati sa nu va mai contrati pe niste table. Noi dam banii pe ele si le folosim. Altii le produc si isi scot bani din treaba asta.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by cmusat2000 »

Salut andytzu,

Mersi pentru informatii, le cunosteam si eu.
Legat de problema "drive-test" ma faci sa rad, in afara de Buc, unde poti conduce masina, in tara lucrurile sunt de jale. Nu exista dealer cu masina de drive test.
Masina am vazut-o si la mine in TM si la AR, i-am vazut neajunsurile, insa la bugetul pe care l-am avut alocat atat mi-am permis.
Nu am ales alt nivel de echipare, pt. ca acesta implica un plus de circa 3000-3500euro, bani pe care nu i-am avut, de aici si echiparea Classic pe care am ales-o care vine echipata doar cu tractiunea fata.

Am ales benzina pentru ca pe an eu nu fac mai mult de 5-6000km, din care 80%urbani, iar cutia automata a fost aleasa pentru a nu lipii mana de schimbator la cum se circula la noi in TM in multe momente ale zile.

Cat despre vanzarile Opel/Kia, le cunosteam, si sunt de acord cu tine. Antara a fost un fiasco de la inceput. Eu mi-am exprimat opiniile vis-a-vis de starea pe care mi-au dat-o cele 2 masini, si aratand faptul ca la cei 20k pe care-i dai pe Sportage te astepti la un confort poate mai mare.

Nu mai doresc sa creez polemici, acum ca tot ne-am imprietenit :D , ti-as cere opinia vis-a-vis de playerul multimedia dedicat pt. Sportage din cele 2 link-uri de mai jos (tu ce alegere ai face):

http://www.edotec.ro/edotec-navigatie-d ... rtage.html
http://www.tornadoshop.ro/multimedia-/1 ... rtage.html

Mersi mult.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by quelloo »

eu trebuie sa apar Frontera. nu era ea cine stie ce frumusete dar era 4x4 in adevaratul sens al cuvantului si isi facea treaba bine. (le mai gasesti pe la munte si pe domenii de vanatoare unde lumea coboara din 4x4-urile de oras si se urca intr-una d-asta.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by stenso »

@cmusat dintre jaguar xf pe care il am eu in vedere pt achizitie si sa zicem...duster care e mai inalt mai strong mai...ce ai alege? Si care pe care s.o urca oare? Chiar ma intereseaza subiectul...

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by b76bgaarh »

oauu, a zis cineva de rau de jaful vostru si va simtiti.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by andytzu »

cmusat, apreciez tonul impaciuitor si il respect. Scuza-ma dar cand vine vorba de Sportage ma implic putin emotional, desi nu ar trebui... :)

In ceea ce priveste cele doua sisteme MM, eu as merge pe primul. Pare mai profi si are o serie de functii in plus (de exemplu capabilitatea de a se sincroniza cu climatronic-ul si senzorii de parcare. Cel putin asa arata ei in prezentare, pe un VW Passat. Sistemul Windows nu este cel mai fericit dar te obisnuiesti repede cu el si e destul de intuitiv. Nici pretul nu e cu mult mai mare si cred ca merita diferenta mica de pret.

Daca nu esti inca decis, poti sa consulti si forumul din UK (http://www.kiaownersclub.co.uk) unde sunt discutate, mai pe larg, mai multe sisteme aftermarket. Cert este ca cel de la reprezentanta nu merita chiar daca e un brand renumit, pretul mi se pare exagerat de mare. Nu as da banii aia atata timp cat pe piata sunt sisteme aftermarket la 5-600 Euro. E adevarat ca se mai blocheaza din cand in cand astea aftermarket si mai fac figuri pe bluetooth dar, chiar si asa, mai bine resetezi sistemul o data la o luna sau doua (sau cat de des e cazul) decat sa arunci banii pe fereastra.

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by cmusat2000 »

andytzu wrote:cmusat, apreciez tonul impaciuitor si il respect. Scuza-ma dar cand vine vorba de Sportage ma implic putin emotional, desi nu ar trebui... :)

In ceea ce priveste cele doua sisteme MM, eu as merge pe primul. Pare mai profi si are o serie de functii in plus (de exemplu capabilitatea de a se sincroniza cu climatronic-ul si senzorii de parcare. Cel putin asa arata ei in prezentare, pe un VW Passat. Sistemul Windows nu este cel mai fericit dar te obisnuiesti repede cu el si e destul de intuitiv. Nici pretul nu e cu mult mai mare si cred ca merita diferenta mica de pret.

Daca nu esti inca decis, poti sa consulti si forumul din UK (http://www.kiaownersclub.co.uk) unde sunt discutate, mai pe larg, mai multe sisteme aftermarket. Cert este ca cel de la reprezentanta nu merita chiar daca e un brand renumit, pretul mi se pare exagerat de mare. Nu as da banii aia atata timp cat pe piata sunt sisteme aftermarket la 5-600 Euro. E adevarat ca se mai blocheaza din cand in cand astea aftermarket si mai fac figuri pe bluetooth dar, chiar si asa, mai bine resetezi sistemul o data la o luna sau doua (sau cat de des e cazul) decat sa arunci banii pe fereastra.

Salut andytzu,

Iti multumesc pentru recomandari.
Eu tot m-am uitat la playerul asta facut de Macrom, dar se pare ca nimeni nu il are instalat pe Sportge si nu prea stiu ce hram poarta. Imi placea ca nu era o chinezarie si avea conexiunile USB/Aux la vedere, nu trebuiau trase fire prin torpedo.

Sistemul cu Windows pare alegerea inteleapta dat fiind faptul ca poate fi o platforma mai sigura si venind de la Edotec are meniu in limba romana si e usor de manevrat. Am avut la Captiva un sistem Edotec si nu prea a dat rateuri. Singurul lucru care nu mi-a prea placut a fost calitatea sunetului care era destul de subtire, in rest nu prea s-a blocat.

Am sa mai citesc si alte forumuri si pana la urma ma arunc la investitie. Vreau sa iau si o camera marsarier, si cu sistemul montat pe masina, ii da alt aspect si promit sa nu mai fiu asa carcotas... :D

Mersi mult.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by andytzu »

:) cmusat, in ceea ce priveste calitatea sunetului, nu te astepta la minuni de la sistemele astea. Nici cel "original" de la Infinity nu e senzational. In general, daca vrei o imbunatatire considerabila, trebuie sa schimbi subwoofer-ul si boxele.

Si mie mi se pare ok sistemul de la edotec. Parerea mea este sa "go for it!", mai ales daca ai mai avut si ai fost multumit.

Cheers! :)

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1318
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by b76bgaarh »

faceti praf topicul omului.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Kia Sportage World Cup Edition 184 MT

Post by mongol »

Referitor la impresiile postate de alexx, subscriu in totalitate. Sau aproape in totalitate. Iar despre comparatia cu ANTARA... sincer, exista intradevar masini mult mai bune decat Sportage. Mai scumpe, dar mai bune. Antara nu este nici una nici alta. Nu intotdeauna vanzarile reflecta calitatea unei masini, dar Antara e din alt serial. Unul prost.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”