Sportage World Cup Limited Edition

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Iuli
Posts: 25
Joined: 24 Apr 2014, 19:45
Auto: Sportage WCE 2.0D, 6MT, 184 hp
Location: Iasi

Sportage World Cup Limited Edition

Post by Iuli »

Buna seara !

Sunt fascinat de Sportage de aproximativ 1 an de zile, timp in care m am interesat de model si am citit cat am putut. Am dorit sa fac si un drive test cu varianta 184 CP (cutie manuala), dar la Iasi masina de drive test nu putea fi condusa...........probleme tehnice........

A venit timpul pentru prima masina proprietate personala (dupa mai multe masini de servici... :D )si in aprilie am achitat avansul pt Sportage.

Noroc sau nu, am pus mana si pe un model World Cup Limited Edition.....

Am o intrebare pentru jantele de iarna...
Din discutii majoritatea opteaza pentru cele de 16, dar de care? Cele ale producatorului sau alte jante?

Multumesc frumos?

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Sportage World Cup Limited Edition

Post by chinezu81 »

Da, e o afacere aceasta editie limitata sa stii, mai ales ca face liftul arata foarte tare cu grila aia noua. Ref jante mergi pe 16. De care: recomandat e tabla. Eu insa nu mi-am luat de tabla pentru ca tin la estetica, mi-am luat niste MSW-uri special concepute pentru iarna, aliaj bineinteles. Poti sa iti iei si de la producator din aliaj, am vazut ca au scos acum si pe 16. Depinde si de buget. Vezi ca e un topic pe aici special pentru iarna.

Iuli
Posts: 25
Joined: 24 Apr 2014, 19:45
Auto: Sportage WCE 2.0D, 6MT, 184 hp
Location: Iasi

Re: Sportage World Cup Limited Edition

Post by Iuli »

Salutare !

Multumesc frumos pentru informatiile in legatura cu jantele.
Am sa caut pe net distribuitorii de MSW-uri......
Vreau sa vad cateva modele.....gusturile nu se discuta...

La 25000 EUR cu tot cu TVA, si la ce are masina pe ea, (nu are trapa, parcare automata si buton start/stop)....cred ca nu am uitat altceva.
Poate veti spune ca la banii acestia puteam sa iau ceva second (ex: BMW X3, Audi Q5, Vw Tiguan), dar cu greu ma vad conducand un second si dupa o perioada scurta sa bag masina in service ca a picat ceva...... Daca ar trebui sa mi cumpar o masina second, trebuie sa merg personal in tara de unde o iau, si sa discut cu proprietarul......nu cu un romanas de al nostru care te minte pe fata. Stiu cateva tepe pe care cativa amici le au luat de la romanii nostri care se ocupa cu masini second. E parerea mea, fiecare face ce vrea....

Revin cu foto cand ridic frumoasa de 184 .....de karate :D

luciankys
Posts: 4
Joined: 12 Apr 2014, 14:12
Auto: kia sportage

Re: Sportage World Cup Limited Edition

Post by luciankys »

:D Salut si eu sunt din 09.04.2012 propietar(in acte momentan) :lol:al world cup limited edition si am mai adaugat praguri laterale.
Ce ma interesa pe mine cand scrie la tine in formularul de comanda ca se fabrica,la mine scrie pe 8 Mai si ce ti-a spus in legatura cu data de livrare.Mersi si sper sa le avem in garaj cat mai repede.Apropo eu am culoarea tehno-orange :roll:

Iuli
Posts: 25
Joined: 24 Apr 2014, 19:45
Auto: Sportage WCE 2.0D, 6MT, 184 hp
Location: Iasi

Re: Sportage World Cup Limited Edition

Post by Iuli »

Felicitari pentru masina si culoare!

In factura proforma, scrie luna comanda MAI 2014.
Partenerii de la MIT, au confirmat ca masina poate fi ridicata undeva in jurul datei de 10 iunie.

Chiar inainte de concediu...... =D>

2 culori m au vrajit, sand track si pegasos silver.
Dupa 4 ani cu masina de la job alba si apoi 1 an, alta masina neagra, nu mai vreau sa aud de aceste culori.....

Sa le avem in garaj cat mai repede si sa ne bucuram de ele...

luciankys
Posts: 4
Joined: 12 Apr 2014, 14:12
Auto: kia sportage

Re: Sportage World Cup Limited Edition

Post by luciankys »

Primele impresii...........superba.... =D>
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Sportage World Cup Limited Edition

Post by andytzu »

Felicitari pentru achizitie si sa o stapanesti sanatos!

Si eu astept sa-mi vina zilele astea (a fost fabricata si trebuie sa plece spre RO) Sportage-ul World Cup LE, 184cp, cutie manuala. A ta cu ce cutie e? Poti sa ne scrii cateva randuri vis-a-vis de primele impresii? Cum ti se pare cutia de viteze, confortul etc.?

Abia astept si eu sa plec cu ea in concediu, masina mi se pare dementiala, peste Tiguan/Kuga/CX5 ca raport calitate/pret/design. Singurul punct la care am inteles ca sta mai prost este consumul, cu putin mai ridicat decat competitoarele ei. Ai apucat sa faci o medie cumva?

Cum ti se pare confortul cu jantele pe 18? E rigida la denivelari/gropi?

luciankys
Posts: 4
Joined: 12 Apr 2014, 14:12
Auto: kia sportage

Re: Sportage World Cup Limited Edition

Post by luciankys »

Masina este super,dupa 800km pot spune ca ma felicit pentru achizitie.
Consumul undeva la un 9.2 Bucuresti-Brasov-Giurgiu-Brasov si o saptamana prin Brasov.In rest radioul destul de slabut la semnalul radio.Cutia automata uneori nu tine pasul cu 184hp dar te obisnuiesti(se simte schimbarea intre trepte).Confort 5 steleIn rest revin cu mai multe impresii dupa 2-3000 de km.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: Sportage World Cup Limited Edition

Post by chinezu81 »

Consumul o sa mai scada dupa rodaj...dar nu mult...de radio am scris si eu...din pacate asta e, ai variante pe usb...o sa iti placa...pana la urma

andytzu
Posts: 234
Joined: 13 May 2014, 21:56
Auto: Kia Sportage 2.0D, 6MT, 184hp
Location: Bucuresti

Re: Sportage World Cup Limited Edition

Post by andytzu »

Vesti bune, mai putin consumul... Asta e, nu poate sa existe masina perfecta sa le aiba pe toate. E putin cam maricel totusi. Ca idee, Audi Q5-ul unui prieten (2.0 diesel, cutie automata, 170cp) consuma 6,5 la suta in regim mixt (50% Bucuresti 50% extraurban). Pe de alta parte, a dat 45k euro pe masina deci nu putem compara mere cu pere.

Inteleg ca trebuie sa ma felicit pentru ca am ales cutie manuala (consum mai mic si raspunde mai bine la cei 184cp)? :)

Si eu tot catre automata inclinam pentru confort insa, avand in vedere consumul maricel al Sportage-ului (comparativ cu alte competitoare din segment), am ramas la manuala (1,5-2 litri mai putin la suta de km)... Abia astept sa ajunga masina! :)

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”